دانش

تولید تراشه‌های هوش مصنوعی که نیاز به خرید تلفن‌های همراه جدید را رفع می‌کند

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی موسسه فناوری ماساچوست، امروزه گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمند و دیگر ابزارهای الکترونیک پوشیدنی بعد از مدتی قابل استفاده نیستند؛ اما اگر آنها را بتوان با حسگرها و پردازشگرهای جدیدتر روزآمد کرد، لازم نیست نمونه‌های جدید خرید. حسگرها و پردازشگرهایی که قابلیت جاسازی در تراشه های داخلی ابزار الکترونیکی را مانند آجرهای لوگومانند در ساختمان ها دارند.

این تغییر شکل تراشه‌ها عمر ابزار را طولانی می کند و ضمن کاهش هزینه موجب از بین رفتن زباله‌های الکترونیک می شود. تراشه جدید توسط گروهی از محققان موسسه ام. آی. تی به شکلی طراحی شده که قابلیت تغییر شکل دارد و فشرده است. همچنین می‌توان آن را جابجا و روی حسگرهای موجود و شبکه های حسگرهای وابسته سوار کرد.  

این طراحی شامل تغییر و جایگزینی لایه های بخش های مختلف پردازش و حسگرها با دیود نورگسیل یا ال. ای. دی ها است که اجازه می دهد لایه های تراشه با هم مرتبط شوند. انواع دیگر طراحی تراشه ها از سیم کشی متداول برای پخش و انتقال سیگنال ها بین لایه ها استفاده می کند. چنین ارتباطات پیچیده ای را به سختی می توان از هم باز و دوباره متصل کرد؛ البته اگر اصلا ممکن باشد، همین امر باعث می شود طراحی ها قابل تغییر شکل نباشند. 

طراحی محققان موسسه فناوری ماساچوست به جای سیم های فیزیکی از نور برای انتقال اطلاعات داخل تراشه استفاده می کند. بنابراین تراشه، قابل تغییر شکل با لایه هایی است که قابل جابجایی یا افزودن حسگرهای جدید یا پردازشگرهای روزآمد است. 

تولید تراشه‌های هوش مصنوعی که نیاز به خرید تلفن‌های همراه جدید را رفع می‌کند

جیهون کانگ دانشجوی پسادکتری ام آی تی و یکی از محققان این مطالعه می گوید: می توان به این تراشه هر تعداد لایه محاسباتی مورد نیاز مانند حسگرهایی برای نور، فشار و حتی بو را اضافه کرد. ما این محصول را تراشه هوش مصنوعی لوگومانند با قابلیت تغییر شکل نامیده ایم زیرا قابلیت توسعه پذیری نامحدودی بسته به ترکیبات لایه ها دارد.  

محققان این مطالعه علاقه دارند با استفاده از این تراشه ابزارهای الکترونیکی و محاسباتی را ارتقا دهند؛ حسگرهای خودکفا و دیگر ابزارهای الکترونیکی که مستقل از منابع مرکزی یا حتی توزیع‌شونده مانند ابررایانه‌ها یا سیستم های محاسباتی ابری کار می‌کنند. 

جیهان کیم استادیار مهندسی مکانیک در موسسه ام آی تی گفت: در حالی که وارد دوران اینترنت اشیا بر اساس شبکه های حسگرها می شویم، نیاز برای ابزارهای الکترونیکی چندکاره و تقویت شده هر روز افزایش می یابد. ساختار سخت افزاری پیشنهادی ما انطباق زیادی در علوم رایانه ارائه می دهد.  


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا