دانش

تولید شیرآلات صنعتی آب توسط یک شرکت دانش‌بنیان

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از  مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریشرکتی دانش‌بنیان به طراحی انواع پمپ‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ و شیرآلات صنعتی ورود کرد تا مصرف آب در کشور مدیریت شود.

شرکت مکانیک آب از سال ۶۱ فعالیت خود را شروع کرد. در طی این سالها هم در تلاش بود تا صنعت آب کشور را با طراحی محصولاتی فناورانه ارتقا دهد. این تلاش تاکنون به تولید شیرهای توپی، شیر هاول بانگر، شیر غلافی، شیر سوزنی، شیر پروانه ای طرح T، شیر پروانه ای فولادی، شیر پروانه ای چدن داکتیل و غیره منجر شده است.

به گفته علی وکیلی تهامی مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، شیرهای توپی به عنوان شیر قطع و وصل جریان آب در مسیرهایی که سرعت عبور جریان سیال و فشار کاری زیاد و افت فشار اندک مد نظر باشد استفاده می‌شوند. شیرهای توپی برای استفاده در خروجی پمپ‌ها، مخازن، ورودی توربین‌ها و شیرهای خروجی سدها (مانند شیرهای هاول بانگر، غلافی و سوزنی) بسیار مناسب است.

وی افزود: شیر غلافی هم جزو شیرهای کنترل خروجی سدها هستند و کار کنترل کانال‌های آبیاری در پائین‌دست را به راحتی و با هزینه ای نسبتـا کم انجام می‌دهند. این شیرهـا در داخـل حوضچه بتنـی نصب می‌شوند و کار استهلاک انرژی در داخل حوضچـه صورت می‌گیرد و آب بعد از وارد شدن به حوضچه به کانالهای آبیاری انتقال می‌یابد.

این فعال دانش بنیانی ادامه داد: شیرهای سوزنی مکانیک آب در دو نوع با بدنه فولادی و بدنه چدن داکتیل، بصورت دو تکه یا سه تکه که سهولت تعمیرات و نگهداری بیشتری دارند، تولید می شوند. محور، پیستون، دیسک و کلیه قطعاتی که در معرض جت آب قرار دارند از جنس استنلس استیل و سطوح راهنمای پیستون در داخل محفظه سیلندر و خارج از آن از جنس برنز است.

وکیلی همچنین بیان کرد: شیر پروانه‌ای فولادی محصول دیگر ما است. از شیرهای پروانه‌ای برای قطع و وصل جریان آب استفاده می‌شود به عبارتی این نوع شیرها در حالت تمام باز یا تمام بسته قرار می‌گیرند. از شیرهای پروانه‌ای برای کنترل جریان نباید استفاده کرد زیرا دیسک شیر دچار ارتعاش و به مرور زمان مستهلک شده و از آب‌بندی خارج می شود.

این فعال فناور در ادامه بیان کرد: شیر حفاظت شکستگی خط لوله برای حفاظت خط لوله در مقابل شکستگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزیت بسیار مهم این شیر در مقایسه با سایر شیرهای حفاظت که با جریان برق کار می‌کنند این است که مدار فرمان آن به صورت کامل مکانیکی است و در هنگام بروز حوادثی نظیر سیل، زمین لرزه، رعد و برق و غیره که همگی با قطع جریان برق همراه است نیاز به هیچگونه محرک خارجی و یا جریان الکتریکی جهت فعال شدن ندارد.

شیر پروانه‌ای ویفری، شیر کنترل پمپ، شیر کنترل دبی، دریچه تخلیه، سه راه فولادی، زانو فولادی، اتصالات قابل انبساط، اتصالات قابل پیاده کردن، سوپاپ مکش پمپ، صافی یکسر فلنج فولادی و غیره هم از جمله محصولات این شرکت است.

انتهای پیام/لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا