بین‌الملل

توهین به پیامبر اسلام (ص) احساسات مسلمانان را جریحه‌دار کرده است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، «بلال بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان امروز یکشنبه در تماس تلفنی با «حسین ابراهیم طاها» (Hissein Brahim Taha) دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از وی درخواست کرد تا موضوع اسلام هراسی در هند را مورد توجه قرار دهد.

بر اساس اعلام وبگاه وزارت خارجه پاکستان، وزیر امور خارجه این کشور در این ایزنی تفلنی در خصوص توهین به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) در هند از سوی ۲ مقام ارشد حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) گفت: این اظهارات احساسات مسلمانان در سراسر جهان را به شدت جریحه‌ دار کرده است.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه پاکستان به نقل از «بلال بوتو زرداری» آمده است: از سازمان همکاری اسلامی می‌ خواهیم تا وضعیت اسلام هراسی در هند را به سرعت مورد توجه قرار دهد.

«حسین ابراهیم طاها» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در این رایزنی تلفنی تأکید کرد: سازمان همکاری اسلامی نسبت به روند رو به رشد اسلام هراسی و نیاز به اقدام جمعی برای مبارزه با آن به شدت حساس است.

گفتنی است که پلیس هند جمعه هفته گذشته به سرکوب تجمعات در دست کم دو شهر در این کشور پرداخت و این در حالی بود که مردم هند در بسیاری از مناطق این کشور به دلیل اظهارات تحقیر آمیز دو تن از اعضای سابق حزب حاکم در مورد پیامبر اسلام (ص) به تظاهرات پرداختند.

در شهر «پرایاگراج» در ایالت «اوتار پرادش» پلیس ضدشورش به جمعیت حمله کرد و با شلیک گاز اشک آور به ضرب و شتم شدید مردم پرداخت.

همچنین گزارش ها حاکی از آن است که در شهر «رانچی» مرکز ایالت «جارکند» معترضان و نیروهای پلیس با یکدیگر درگیر شده اند.

در منطقه کشمیر که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، گروه هایی از معترضان در ده ها مکان تجمع کردند که برخی از آنها شعارهایی را برضد مقامات برکنار شده مذکور سر دادند.

پس از اظهارات موهن دو مقام از حزب «بهاراتیا جاناتا» (BJP) در اواخر ماه می و اوایل ماه جاری درباره پیامبر اسلام ص، دولت «نارندرا مودی» نخست وزیر هند با واکنش شدید مسلمانان در داخل و خارج از این کشور مواجه شد.

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا «نوبور شارما» و «ناوین جیندال»، دو سخنگوی رسمی حزب را از عضویت اصلی این حزب تعلیق، اما از عذرخواهی رسمی امتناع کرد.

سخنان و مطالب بیان شده توسط دو عضو حزب حاکم هند درباره پیامبر اسلام (ص) که حاوی پیام های اهانت آمیزی بود، باعث خشم بعضی کشورهای مسلمان شده و دولت هند تلاش می‌کند مانع از بروز یک تنش دیپلماتیک با این کشورها شود.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا