اقتصاد

جمعی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس از سایت نفتی سروستان و سعادت آباد بازدید کردند :: خبرگزاری خانه ملت


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، فریدون حسنوند رئیس به همراه جمعی از اعضای کمیسیون انرژی عصر امروز (چهارشنبه، 4 خرداد ماه) با هدف انجام نظارت میدانی از طرح‌های بخش‌های انرژی و آب به شهرستان‌های استان فارس سفر کردند.

این گزارش می‌افزاید اعضای کمیسیون انرژی در ابتدای نظارت میدانی خود از شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس و منطقه عملیاتی سروستان و سعادت آباد بازدید کردند. این مجموعه اسفند 91 افتتاح شده و روزانه حدود 6 هزار بشکه نفت تولید می‌کند. نفت سروستان و سعادت آباد به دلیل API بالا نفت سبک محسوب می‌شود و جزو نفت‌های مرغوب است. تعداد چاه‌های موجود در منطقه 16 حلقه است که در حال حاضر 14 حلقه از آنها در حال تولید نفت هستند.

حسنوند: هدف از نظارت میدانی بازدید فنی و تخصصی از پروژه‌های در حال اجرا است

بر اساس این گزارش فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی در ابتدای این جلسه از مهمان‌نوازی مردم این منطقه، همچنین مسئولان استان فارس به ویژه معاون عمرانی استاندار، فرماندار، مسئولان محلی، اعضای شورای تأمین و همین طور وزرای نفت و نیرو که تعدادی از مدیران این وزارتخانه را جهت همراهی با کمیسیون انرژی مأمور کردند، تشکر و قدردانی کرد.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف از نظارت‌های میدانی بازدید فنی و تخصصی از پروژه‌های در حال اجرا در کشور است، افزود: بعد از هر بازدید میدانی در وزارتخانه‌های مختلف با حضور بالاترین رده‌ها جلساتی برای پیگیری مصوبات مربوط به این نظارت‌های میدانی برگزار می‌شود؛ همچنین کمیسیون انرژی مجلس با دعوت از مسئولان ذیربط موضوعاتی را که در بازدیدها منعکس شده را پیگیری می‌کند. بخشی از این مشکلات را می‌توان در جریان قانونگذاری یعنی تصویب قانون بودجه و برنامه توسعه رفع کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های این منطقه ادامه داد: باید دولت و مجلس به این ظرفیت کمک کنند تا مدیران این مجموعه بتوانند برنامه‌های خود را محقق کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به ضرورت توجه به مسئولیت‌های اجتماعی به جلسه کمیسیون انرژی با وزیر نفت اشاره کرد و یادآور شد: جلسه‌ای با وزیر نفت دو هفته پیش در این زمینه داشتیم؛ هر جا که نفت باشد مردم توقع دارند موضوعات مربوط به آب، برق، بهداشت، بیمارستان، مدرسه، مسجد و … تأمین شود. طی صحبتی که با وزیر داشتم تأکید کردم که مدیران شما باید با مردم تعامل منطقی در این زمینه داشته باشند.

حسنوند افزود: در بحث اشتغال و مسئولیت اجتماعی می‌توان بخشی از مشکل را از طریق تعامل مدیران منطقه‌ای و وزارتخانه حل کرد.

حسین حسین زاده در این جلسه با بیان اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی دومین شرکت تولیدکننده گاز است، افزود: مسئولان شرکت نفت مناطق مرکزی و زاگرس جنوبی باید بیشتر تمرکز خود را بر روی توسعه و نگهداشت میدان، جمع آوری گازهای فلر و انجام مسئولیت‌های اجتماعی قرار دهند.

نماینده مردم لارستان و خنج و گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی افزود: شهرستان‌های سروستان و کوار، شهرستان‌های محرومی هستند و  باید عایدی آنها از نفت این منطقه افزایش یابد.

رمضانعلی سنگدوینی در این جلسه افزود: باید مسئولیت‌های اجتماعی انجام شود؛ مردم نسبت به اجرای این مسئولیت‌ها امیدوار هستند.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید علاوه بر اینکه باید به مجموعه‌های نفتی کمک کنیم این مجموعه‌ها نیز باید مسئولیت‌های اجتماعی خود را به درستی انجام دهند تا امیدواری در مردم ایجاد شود.

این گزارش می افزاید محمدطلا مظلومی آبرزگه عضو کمیسیون انرژی در این نشست با بیان اینکه بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی متوجه وزارتخانه است، ادامه داد: این مجموعه پتانسیل و ظرفیت‌های مناسبی دارد و علاوه بر اینکه باید در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی اقدامات لازم را انجام دهد وزارتخانه نیز باید به این امر مهم توجه کند.  

همچنین مجید ناصری نژاد با بیان اینکه یکی از نگرانی‌هایی که ما در دولت قبلی با آن روبرو بودیم مربوط به روی زمین ماندن کارها به بهانه تحریم بود، افزود: ما معتقدیم با وجود تحریم‌ها می‌توان به امور مهمی مانند توسعه میادین و مهار گازها رسیدگی کرد که دولت باید تمام تلاش خود را برای تحقق این مهم به کار گیرد.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید از نمایشگاه نفت و گاز یادآور شد: صنعتگران و فعالان این حوزه‌ها هنوز نگرانند چرا که معتقدند هنوز از ظرفیت آنها استفاده نشده که باید با اعتماد به توان داخل در ساخت ابزارآلات به رفع این نگرانی کمک کرد.

بر اساس این گزارش هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت گاز فلر گفت: متأسفانه برخی مجموعه‌ها نسبت به پتانسیل این گاز بی‌توجه هستند که باید نسبت به توجه به این پتانسیل تجدیدنظر صورت گیرد.

عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه و عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به اینکه باید پروژه‌های معطل مانده تکمیل شود، گفت: در حال حاضر در این مجموعه‌ها مدیران فعالی مشغول به کار هستند که انتظار می‌رود از تمامی پتانسیل‌های موجود استفاده کنند. 

این گزارش می‌افزاید فریدون حسنوند، احمد مرادی، حسین حسین‌زاده، عبدالعلی رحیمی مظفری‌، محمدطلا مظلومی آبرزگه، علیرضا ورناصری قندعلی، هادی بیگی‌نژاد، رمضانعلی سنگدوینی، سهراب گیلانی، پرویز محمدنژاد قاضی محله، کیوان مرادیان، سید موسی موسوی و مجید ناصری‌نژاد در این سفر حضور دارند./

پایان پیام   


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا