بین‌الملل

جمع کثیری از بیماران قزاقستانی علاقه‌مند به درمان در ایران هستند :: خبرگزاری خانه ملت

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، در ابتدای این دیدار سرکنسول قزاقستان در استان گلستان ضمن تشکر از  حضور  نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و هیأت همراه به مناسبت روز ملی قزاقستان در سرکنسولگری، اظهار کرد: با توجه به حضور قشر عظیمی از مردم شریف قزاق در جمهوری اسلامی ایران و به ویژه استان گلستان انتظار داریم روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور بیش از پیش گسترش یابد و در این مسیر آماده هر نوع همکاری هستیم.


آقای آیداشف در ادامه افزود: باتوجه به امضای تفاهم‌نامه خواهر خواندگی میان شهر گرگان در ایران و شهر آکتائو در قزاقستان و برقراری خط پروازی میان این دوشهر روابط تجاری و فرهنگی و تسهیل رفت آمدها تسریع شود.


وی همچنین بیان کرد: بندر آکتائو قزاقستان به عنوان یکی از اصلی‌ترین شهرهای نفتی و اقتصادی کشور قزاقستان فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری ایرانیان علاقه مند به این حوزه تجاری است.


آیداشف افزود: خوشبختانه ایران ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری، پزشکی، صنایع مختلف و سرمایه‌گذاری دارد و با توجه  پیشرفت‌های چشمگیر پزشکی که ایران در جهان داشته است در صورت فعال‌تر شدن دستگاه دیپلماسی علاقمند به توسعه صنعت توریسم درمانی و توریسم گردشگری با پایلوت قرار دادن استان گلستان هستیم.


وی بیان داشت: به عنوان مثال سالانه جمع کثیری از بیماران قزاقستانی برای درمان به کشورهای اروپایی سفر می‌کنند که در صورت توسعه روابط با ایران و ورود بیماران قزاق به استان گلستان هم هزینه‌های ملت قزاقستان کاهش پیدا می‌کند و هم ارز وارد کشور همسایه ایران می‌شود.

دیدار منتظری با سرکنسول قزاقستان

 


منتظری: هفته فرهنگی بین ایران و قزاقستان به میزبانی استان گلستان در دستور کار قرار گیرد


در ادامه منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن تبریک مجدد روز ملی جمهوری قزاقستان عنوان کرد: فرهنگ فصل مشترک همه انسانهاست، فرهنگ همچون اکسیژن برای انسان حیات بخش است، لذا توسعه روابط و پیوندهای فرهنگی زیربنای همه تحولات است، به همین منظور پیشنهاد می‌شود هفته فرهنگی بین ایران و قزاقستان به میزبانی استان گلستان در دستور کار قرار گیرد.


نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با استقبال از پیشنهاد برقراری پرواز های مستمر بین شهر گرگان و آکتائو برای توسعه روابط همه جانبه، بیان کرد: پتانسیل و ظرفیت بالقوه مرزی اینچه برون در ایران با دیپلماسی فعال تر وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و همکاری کشور همسایه، ترکمنستان، می‌تواند به ارتباط زمینی گسترده تجاری نیز بین دو کشور منجر شود.


وی افزود: در همین راستا مجمع نمایندگان استان گلستان با همکاری استاندار، به دنبال پیگیری اخذ مجوز منطقه آزاد اقتصادی اینچه برون هستند تا توسعه روابط همه جانبه با کشورهای شرقی و به ویژه کشور دوست و برادر قزاقستان صورت پذیرد./


پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا