بین‌الملل

جمهوری‌خواهان فرانسه هرگونه توافق با مکرون را رد کردند


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»، «کریستیان ژاکوب» رهبر جمهوری‌خواهان در اظهاراتی روشن، راه هرگونه سازش با دولت مکرون را در ترکیب جدید مجلس بست و اعلام کرد: ما به‌عنوان اپوزیسیون در کارزار انتخاباتی فعالیت و در انتخابات پارلمانی شرکت کردیم و اپوزیسیون باقی می‌مانیم.

به گفته وی، حزب جمهوری‌خواه باید به شکل «یک اپوزیسیون سازنده و واقعی» در مقابل رئیس جمهوری «که همه چیز را نابود خواهد کرد» باقی بماند.

ژاکوب با اشاره به نتیجه مطلوب حزبش در انتخابات پارلمانی و کسب ۶۴ کرسی، گفت: ما به نتیجه‌ای بالاتر از همه پیش‌بینی‌های هفته گذشته دست یافتیم.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که احزاب موافق مکرون در انتخابات دیروز ۲۴۵ کرسی را به دست آورد و از دستیابی به اکثریت مطلق باز ماند. در این حالت تنها حزب نزدیک به مواضع دست‌راستی مکرون، جمهوری‌خواهان هستند که در صورت سازش با آنها رئیس جمهوری می‌توانست مسیر اجرای برنامه‌ها و اصلاحات مورد نظر خود را هموار کند.

پیشتر «ژان فرانسوآ کوپه» شهردار یکی از شهرهای فرانسه و از چهره‌های جمهوری‌خواه از احتمال «توافق» این حزب با دولت سخن گفته بود. احتمالی که بسیاری از هم‌حزبی‌هایش آن را رد کرده بودند.

«اورهلین پرادیه» یکی از نمایندگان جمهوری خواه در پارلمان در گفت‌وگو با شبکه ۲ تلویزیون فرانسه گفته است: جمهوری خواهان دلیلی ندارند که بخواهند دولت مکرون را نجات دهند.

«اریک سیوتی» دیگر نماینده این حزب نیز گفت: فکر نمی‌کنم بتوانیم لاستیک زاپاس «مکرونی»ها باشیم.

به گزارش ایرنا، مردم فرانسه هفته گذشته و دیروز (۱۲ و ۱۹ ژوئن/ ۲۲ و ۲۹ خرداد) در دو دوره انتخابات پارلمانی کشورشان صاحبان ۵۷۷ کرسی مجلس را مشخص کردند.

در انتخابات دیروز احزاب طرفدار «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه ۲۴۵ کرسی را به خود اختصاص دادند و به این ترتیب مکرون دوره دوم پنج ساله ریاست جمهوری خود از حمایت اکثریت قاطع نمایندگان محروم شد.

مهمترین ائتلاف رقیب موسوم به «نوپس» نیز که با رهبری «ژان لوک ملانشون» از چهره‌های سیاسی چپگرای فرانسه متحد شده بودند با ۱۳۱ کرسی، عنوان قوی‌ترین اپوزیسیون را از آن خود کرد.

حزب راستگرای افراطی «مجمع ملی» با رهبری «مارین لو پن» رقیب اصلی مکرون در انتخابات ریاست جمهوری نیز فراتر از انتظارها با کسب ۸۹ کرسی به بهترین جایگاه در تاریخ این حزب دست یافت.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا