بین‌الملل

حزب الله: آمریکا مانع دستیابی مردم لبنان به منابع نفتی و گازی خودشان است


به گزارش ایرنا از خبرگزاری ملی لبنان، «هاشم صفی الدین» افزود: لبنان توانایی استخراج گاز و نفت خود را دارد و آمریکا عامل اصلی ممانعت لبنان از استخراج منابع نفتی خود است.

او ادامه داد: آنچه از دولت به صورت رسمی و شفاف خواسته می‌شود این است که موضوعات مربوط به مرزهای لبنان و حد و حدود آن را اعلام کند تا لبنانی‌ها با مقاومت، ارتش، مردم و عزم خود، حقوقشان را از اعماق دریا بگیرند حال چه آمریکا بخواهد و چه نخواهد.

رئیس شورای اجرایی جنبش حزب‌الله اضافه کرد: اتحاد لبنانی‌ها برای حل بحران‌ها و معضلات سیاسی و اقتصادی که لبنانی‌ها از آن رنج می‌برند، کافی است.

این مقام حزب الله همچنین گفت: گزینه مقاومت، گزینه قوی و مؤثری است که لبنان از طریق آن می‌تواند ثروت خود را حفظ و پیروزی‌های ما را حفظ کند.

وی ادامه داد: همین طور در نفت و گاز، زمانی که می‌خواهیم با بحران‌های بزرگ مقابله کنیم باید برای حل همه مشکلات گرد هم بیاییم و این همان چیزی است که همیشه خواستار آن هستیم.

صفی الدین همچنین گفت: ما یک مقاومت قوی، بزرگ و جانانه را آغاز کردیم زیرا اولویت ما مقاومت بود و هنوز هم است و چون اولویت این کشور و حاکمیت آن مقاومت است و امروز یکی از اولویت‌ها رسیدگی به مشکلات اقتصادی است که نیاز به دیدار و گفت وگو دارد و ما به شدت به آن نیاز داریم تا کشورمان را در همه موضوعات نجات دهیم.

لبنان سال ۹۸ مجوز ایجاد کنسرسیومی متشکل از شرکت ایتالیایی «انی»، «توتال» فرانسه و «نواتک» روسیه را صادر کرد تا نخستین حفاری دریایی کشورش را در دو بلوک انجام دهد.

یکی از این بلوک‌ها، بلوک ۹، مرز آبی مورد منازعه اسرائیل و لبنان است.

لبنان همچنین تاکید می کند که منازعه با اسرائیل بر سر مرزهای دریایی، بیروت را از بهره‌برداری از ذخایر انرژی زیردریایی بالقوه در بلوک ۹ بازنمی‌دارد.

به تازگی شرکت یونانی «انرژین» مجوز اکتشاف گاز در میدان «کاریش» واقع در این منطقه را از تل‌آویو گرفته و در این چارچوب اسرائیل از ورود یک کشتی حفاری به این میدان به منظور آماده سازی برای شروع اکتشاف اولین چاه گاز در آن خبر داده است.

«نبیه بری» رئیس مجلس لبنان پیشتر تاکید کرده بود که عملیات حفاری رژیم صهیونیستی در مناطق مورد مناقشه مرزی دو طرف، مغایر با اصول و چارچوب توافق ترسیم مرزها است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا