جامعه

حقوق سربازان با تورم فاصله بسیاری دارد/ مالیات بر تامین امنیت فرصتی طلایی برای خلاصی از بودجه نفتی :: خبرگزاری خانه ملت


ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در مورد افزایش حقوق سربازان در بودجه ۱۴۰۰ گفت: دولت کشور را به لحاظ امنیتی و شرایط جغرافیایی به چند قسمت تقسیم کرده است که شامل مناطق امنیتی غیردرگیر، مناطق عملیاتی، مناطق محروم و بد آب‌ وهوا می‌شود که حقوق سربازان در هر منطقه با توجه به محرومیت‌ها و مشکلات متفاوت است.


عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، افزود: حقوق سربازان در حال حاضر بسیار اندک و ناچیز است و فاصله زیادی با تورم موجود در جامعه دارد ، ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی در خصوص نحوه محاسبه حقوق سربازان است؛ در بودجه سال آتی حقوق مشمولان سه برابر میزان دریافتی فعلی آنها در نظر گرفته شده بود، از آنجایی که در بودجه سال آینده قیمت نفت غیر واقعی بودبه احتمال زیاد حقوق سه برابری که در نظر گرفته تعدیل و دو برابر شود و این پرداختی با شرایط جغرافیایی دوران خدمت سربازان تغییر می‌کند.


طرح مالیات بر امنیت راهی برای جدایی هزینه‌های سربازی از بودجه 


نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس یازدهم یادآور شد: اگر طرح مالیات بر امنیت  اجرایی شود می‌توان به مرور زمان هزینه‌های سربازی را از بودجه جدا کرد، یعنی مشمولان که به هر دلیلی خود خواسته یا ناخواسته به خدمت نرفته‌اند با پرداخت مالیات بر خدمت سربازی بودجه‌ای اختصاصی برای هزینه سربازان کشور تهیه کرده، امروزه ظرفیت نیروهای مشمول اعزام در کشور بسیار خوب است، اجرای این طرح فرصتی طلایی برای جدایی بودجه از وابستگی به نفت است.


اجرایی شدن این طرح گاهی موجب ترغیب مشمولان برای ورود به نظام و خدمت به کشور می‌شود؛ بخشی مشکلات غایبان نظام وظیفه به مسائل اقتصادی باز می‌گردد


وی ادامه داد: اجرایی شدن این طرح گاهی موجب ترغیب مشمولان برای ورود به نظام و خدمت به کشور می‌شود؛ بخشی مشکلات غایبان نظام وظیفه به مسائل اقتصادی باز می‌گردد که مانع از ورود آنها به خدمت می‌شود.


ابوترابی تاکید کرد: امروز افرادی سربازی نرفته‌اند جزو غایبان محسوب شده و با پرداخت مالیات بر تامین امنیت می‌توانند خدمات دریافت کنند به فرض مثال برای دریافت خدمات اجتماعی نظیر گرفتن گواهینامه باید هزینه‌ای دو برابر نرخ عادی را پرداخت کنند، حدود بیش از ۲ میلیون نفر مشمول غایب در کشور داریم که می‌توان با اجرای این طرح مالیات دریافت کرد و مالیات دریافتی صرف هزینه سربازانی می‌شود که به وطن خدمت می‌کند و این اقدام باعث حل شدن درصد کمی از بیکاری در جامعه خواهد شد.


وی در ادامه تاکید کرد: مالیات بر تامین عدالت با خرید خدمت متفاوت است، در خرید خدمت ناعدالتی بسیار وجود دارد، در خرید سربازی باید ابتدای کار تمام هزینه پرداخت شود؛ در مالیات بر خدمت هر میزان شخص غایب خدمات دریافت کند باید به همان میزان مالیات بپردازد، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ موردی از خرید خدمت عنوان نشده است.


بیشتر بخوانید:


عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها خاطرنشان کرد: مجلس با خرید خدمت سربازی مخالف است. باید به سمت مالیات بر تامین امنیت پیش برویم، خرید سربازی فشار به پدر و مادر است، گاهی حتی والدین مجبور به فروش منازل خود می‌شوند تا بتوانند خدمت سربازی فرزندان خود را بخرند و این ظلم است؛ در طرح ارائه شده هم بحث بیکاری و هم عدالت مطرح می‌شود که در بیشتر کشورها اتفاق افتاده و خدمت سربازی برای مدتی به عنوان شغل محسوب می‌شود./


پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا