بین‌الملل

حمایت پوتین از اجرای کامل برجام در چارچوب اولیه

حمایت پوتین از اجرای کامل برجام در چارچوب اولیهبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، پایگاه اینترنتی کاخ ریاست جمهوری روسیه در خصوص تماس تلفنی امروز (سه‌شنبه) «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور با آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» همتای ایرانی وی اعلام کرد دستورکار این گفتگو شامل جنبه‌های اصلی همکاری‌های دوجانبه از جمله اجرای پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری مشترک و همکاری در مبارزه با شیوع ویروس کرونا بود.

کرملین در این بیانیه اعلام کرد:

سوریه

روسای‌جمهور در مورد مسائل جاری بین‌المللی گفت‌وگوی عمیقی داشتند. آن‌ها خاطرنشان کردند که عمدتاً به لطف تلاش‌های هماهنگ روسیه و ایران بود که کشور سوریه حفظ و مقر اصلی تروریسم بین‌المللی ریشه‌کن شد. هر دو طرف عزم خود را برای ادامه هماهنگی تلاش‌ها به منظور حل و فصل در سوریه از جمله در چارچوب فرمت آستانه ابراز کردند.

برجام

همچنین به وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته‌ای ایران توجه شد. روسیه و ایران از اجرای جامع آن در چارچوب هماهنگ شده اولیه حمایت می‌کنند. ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات درباره این موضوع که قرار است اواخر نوامبر در وین برگزار شود، سازنده باشد.

افغانستان

در جریان تبادل‌نظر در مورد وضعیت افغانستان، سران دو کشور بر آمادگی خود برای ارتقای برقراری صلح و ثبات در افغانستان اشاره کردند. رئیس‌جمهور روسیه به همتای خود در خصوص ارسال قریب‌الوقوع کمک‌های بشردوستانه روسیه شامل مواد غذایی و کالا‌های ضروری به کابل خبر داد.

قره‌باغ کوهستانی

موضوع دیگری که در دستور کار قرار گرفت مربوط به قره‌باغ کوهستانی بود. ولادیمیر پوتین درباره اقدامات روسیه برای تضمین آتش‌بس، رفع انسداد ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل و برقراری زندگی صلح‌آمیز در منطقه صحبت کرد.

کرملین در پایان اعلام کرد در این گفت‌وگوی تلفنی توافق شد که تماس‌ها بین دو کشور در سطوح مختلف ادامه یابد.

انتهای پیام/ 161


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا