بین‌الملل

درخواست آمریکا از رژیم صهیونیستی برای فشار بر البرهان جهت پایان دادن به کودتا در سودان


دولت بایدن از رژیم صهیونیستی خواست تا از روابط نزدیک خود با رهبر کودتای سودان برای موظف کردن ارتش به احیای دولت مدنی استفاده کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از اکسیوس، ژنرال عبدالفتاح البرهان عنصر مرکزی عادی‌سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی در دوسال گذشته بوده است.

درحالی که تمامی دولت‌های غربی کودتای نظامی در سودان را محکوم کرده‌اند، رژیم صهیونیستی تاکنون ساکت مانده است. رژیم صهیونیستی با اقدام خود این دیدگاه را در سودان و واشنگتن تقویت کرده که از عبدالفتاح البرهان و ارتش حمایت می‌کند.

هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا طی تماس تلفنی با بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مساله سودان را مطرح کرد.

به گفته مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی، بلینکن از اورشلیم خواسته است تا ارتش سودان را به پایان دادن به کودتای خود ترغیب کنند.

پیام بایدن همچنین به مقامات در دفتر نخست‌وزیری و وزارت خارجه رژیم صهیونیستی منتقل شده است.

یک مقام ارشد آمریکایی به اکسیوس گفته است که دولت بایدن این را برای صهیونیست‌ها آشکار ساخته که روند عادی‌سازی روابط با سودان در هیاهوی بی‌ثباتی کنونی در این کشور نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

عبد الفتاح البرهان دوشنبه هفته گذشته ضمن اعلام وضعیت فوق العاده، شورای حاکم انتقالی را منحل، استانداران را برکنار و اجرای برخی بندهای سند قانون اساسی مرتبط با اداره مرحله انتقالی را معلق کرد.

در پی این اقدامات و به راه افتادن موجی از بازداشت مقامات دولت انتقالی، مردم در اعتراض به کودتای نظامی به خیابان‌ها آمدند.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا