جامعه

درخواست اعضای شورای شهر از دادستان کل/ از ورود به تولید موتورهای کاربراتوری تا پیگیری یکپارچه شدن مدیریت شهری


گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز یکشنبه در در جریان هفتاد و سومین جلسه خود به مناسبت هفته قوه قضاییه، میزبان حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور بودند.

پس از سخنان دادستان کل کشور حبیب کاشانی عضو شورای اسلامی شهر تهران از دادستان خواست تا به موضوع آلودگی هوا ورود کند و گفت: برخی ترک فعل‌ها از سوی مسئولان استانی در زمینه آلودگی هوا اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در برخی موارد شاخص آلودگی هوا پنج یا ۶ برابر حد مجاز است و مشکلاتی برای  شهروندان از جمله مادران باردار و کودکان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به وجود ترافیک در محدوده منطقه ۹ و خیابان خوش، از دادستان خواست به موضوعاتی از جمله آلودگی هوا و ترافیک ورود کند.

کاشانی، محدوده وظایف شهرداری تهران در زمینه ساختمان های متخلف را بحث شناسایی و صدور اخطاریه دانست و گفت: شهرداری تهران کار بیشتری نمی تواند انجام دهد.

عضو شورای شهر تهران، بررسی وضعیت ساختمان های ناایمن در دادستانی را از درخواست های مدیریت شهری از دادستانی عنوان کرد.

ضرورت ورود دادستانی به تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری و خودروهای بی‌کیفیت داخلی

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز با تبریک هفته قوه قضاییه گفت: کار در قوه قضاییه پر استرس و سخت است چرا که معمولاً در پرونده‌ها ۵۰ درصد رای موافق و ۵۰ درصد رای مخالف می‌گیرند و آنانی که رای موافق می‌گیرند هم به دلیل اطاله دادرسی نارضایتی هایی دارند، بنابراین کار در این قوه سخت است.

پیرهادی با اشاره به ضرورت ورود دادستانی به تولید موتورسیکلت کاربراتوری گفت: همچنان موتورسیکلت کاربراتوری تولید می شود و بر اساس آمار پلیس راهور بیش از ۴ میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در تهران شماره‌گذاری شده که ظرف بازه کمی آلایندگی زیادی را در تهران ایجاد می کند.

وی ورود دادستانی و توقف تولید موتورسیکلت های کاربراتوری را مهم دانست و گفت: این موضوع حقوق عامه است و آلایندگی که در شهر ایجاد می کند، مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورده است.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: برخی خودروهای بی کیفیت داخلی نیز موجب آلایندگی می‌شوند و جان و امنیت شهروندان را به خطر می اندازد که دادستانی تهران می‌تواند به بحث کیفیت خودروهای داخلی ورود کند.

به گفته وی، عموم مردم از این خودروها ناراضی هستند و رهبر انقلاب نیز در سخنان خود نسبت به برخی از این محصولات اعتراض داشتند.

پیرهادی با اشاره به ادامه فعالیت نمایشگاه بین المللی تهران نیز خاطرنشان کرد که ترافیک و آلایندگی از این طریق در شهر تهران بیشتر می‌شود و باید بر اساس مصوبه شورای شهر نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب منتقل شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است و تذکرات اعضای شورا مورد بی توجهی و بی مهری واقع می شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به بحث سلامت مردم اشاره کرد و گفت: نتایج پایش باقیمانده سموم و آلایندگی که وارد محصولات کشاورزی می شود از اهمیت برخوردار است. بعضاً سموم در این محصولات باقی مانده و یا اینکه از طریق آبیاری با آبهای آلوده و غیراستاندارد دچار مشکل می شود و محصولات دارای استاندارد لازم نیستند. باید وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت به این موضوع ورود و پایش را انجام دهند.

ضرورت تحقق مدیریت یکپارچه شهری

نرجس سلیمانی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران با گرامیداشت هفته قوه قضائیه بر ضرورت همکاری موثر و هوشمند میان ارکان و ساختارهای وابسته در قوه قضائیه با مدیریت شهری برای تسریع در تعیین تکلیف مالکیت بافت‌های فرسوده و ناپایدار تاکید کرد و گفت: این اقدام می‌تواند کمک قابل توجهی به شتاب دهی برنامه دولت و مدیریت شهری برای ساخت مسکن ملی، سازمانی و استیجاری کند.

وی افزود: متاسفانه نبود مدیریت یکپارچه شهری موجب شده که باوجود تلاش بسیار برای تعامل با دادستانی به عنوان مدعی‌العموم، در مواردی که خطرات و مخاطرات به صورت باالقوه وجود دارد، به شکل هوشمند عمل نشود.

سلیمانی ادامه داد: به طور مثال، از دست رفتن جان کودکان در کانال ها و مسیل های روباز آبهای سطحی و یا نبود مناسب‌سازی روشنایی در خیابان‌ها و معابری که به وضوح در آن وظایف دستگاه‌های ذی ربط مشخص شده است یا مشکلاتی دیگری مثل سکونت در زیر خطوط انتقال نیرو و غیره بسیار به چشم می آید.

وی از دادستان خواست، طبق تعریف حقوق عامه در بند الف دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه برآمده از مفاد ماده ۲۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری و به استناد بند دوم اصل ۱۵۶ قانون اساسی، در جایگاه مدعی العموم نسبت به پیگیری یکپارچه شدن مدیریت امور شهری حسب صلاح دید تدابیر لازم را اتخاذ کند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا