بین‌الملل

درخواست فلسطین برای تعلیق عضویت آمریکا در کمیسیون عالی حقوق بشر – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، نماینده فلسطین در شورای حقوق بشر سازمان ملل در پنجاهمین نشست این شورا برای بررسی تحولات فلسطین اشغالی که در ژنو سوئیس در حال برگزاری است، گفت: از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون ۶۸ فلسطینی به دست نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند.

نماینده فلسطین در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: ما خواهان تعلیق عضویت آمریکا در کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل هستیم.

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد: نظامیان اسرائیل به کشتن و مجروح کردن فلسطینیان در خاک‌های تحت اشغال در شش ماه اول سال ۲۰۲۲ ادامه می‌دهند. قتل و ضرب و شتم فلسطینیان از جمله کودکان در خاک‌های تحت اشغال فلسطین از سوی نظامیان اسرائیلی در شش ماه اول سال ۲۰۲۲ نیز ادامه یافت.

باشله ضمن اشاره به قتل «شیرین ابو عاقله» خبرنگار فلسطینی تلویزیون الجزیره به دست نظامیان صهیونیست گفت: مقامات اسرائیلی را به آغاز تحقیقات کیفری در خصوص قتل ابو عاقله، اعلام فوری سرنخ‌ها و نتایج مربوط به این تحقیقات به افکار عمومی و مسئول دانستن عاملان آن دعوت می‌کنم.

رئیس کمیته حقیقت یاب شورای حقوق بشر در امور فلسطین هم در این نشست گفت: اشغالگری در فلسطین همین اکنون باید به پایان برسد و فلسطینی‌ها از حق حیات برخوردار شوند.

وی اذعان کرد: جامعه جهانی در تحت فشار قرار دادن اسرائیل و متوقف کردن اشغالگری در فلسطین ناکام و عاجر مانده است.

نماینده اتحادیه اروپا هم گفت: شهرک سازی ها در کرانه باختری غیر قانونی است و کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها راه حل تشکیل دو دولت را تهدید می‌کند.

نماینده شورای همکاری خلیج فارس نیز در نشست مذکور اظهار داشت: خشونت‌های مستمر علیه ملت فلسطین، فرصت محقق ساختن صلح در فلسطین را تضعیف می‌کند و اشغالگری استعمارگونه اسرائیل در فلسطین باید پایان پذیرد.

در ادامه نشست شورای حقوق بشر، نماینده آمریکا گفت: ما نگران مأموریت کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در اراضی فلسطینی هستیم.

نماینده پاکستان هم در این خصوص بیان داشت: تمایل برخی کشورها به مانع تراشی در مسیر مأموریت کمیته حقیقت یاب سازمان ملل در فلسطین نگران کننده است.

نماینده امارات یکی دیگر از سخنرانان بود که افزود: بر ضرورت احترام به جایگاه تاریخی قدس به عنوان شهر مقدس برای همه اتباع ادیان ابراهیمی تأکید می‌کنیم.

نماینده فرانسه نیز خاطرنشان کرد: راه حل تشکیل دو دولت، فرصت دستیابی به صلح عادلانه و فراگیر را در فلسطین فراهم می‌کند.

نماینده قطر به عنوان سخنران بعدی تصریح کرد: همکاری نکردن مقامات رژیم اشغالگر اسرائیل با کمیته حقیقت یاب سازمان ملل را درباره نقض حقوق بشر در فلسطین محکوم می‌کنیم.

قرار است برگزاری پنجاهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تا هشتم ماه جولای ادامه یابد.

گفتنی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل چند سال پیش با اعزام تیم حقیقت یاب بین المللی در مورد جنایت‌های جنگی و خشونت علیه فلسطینیان در غزه موافقت کرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا