بین‌الملل

«دستگاه ام.آر.آی، کلاشنیکف و یک مشت دروغ»؛دست تل‌آویو رو شد+ فیلم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


آقای خبر | «دستگاه ام.آر.آی، کلاشنیکف و یک مشت دروغ»؛دست تل‌آویو رو شد+ فیلم - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا با اشاره به ادعاهای فرماندهان و نیروهای اسرائیلی درباره پیدا کردن سلاح در بیمارستان شفا در نوار غزه و همچنین وارد کردن اتهام به مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) مبنی بر استفاده از این تاسیسات غیرنظامی به عنوان سپر انسانی، نوشت که احتمالاً اسرائیل قبل از ورود تیم‌های خبری و فیلمبرداران بی‌بی‌سی و فاکس‌نیوز، تسلیحات را در آنجا جاسازی کرده است.

سی‌ان‌ان در آغاز گزارش خود نوشت: شفا، بزرگ‌ترین بیمارستان غزه در جنگ اسرائیل علیه این منطقه، به کانون بحران بدل شده است؛ جنگی که با عملیات هفتم اکتبر حماس علیه اسرائیل آغاز شد.

نهادهای بشردوستانه می‌گویند که تنش‌های جاری داخل و حوالی بیمارستان شفا، گواهی بر بی‌توجهی توجیه‌ناپذیر اسرائیل به جان غیرنظامیان در غزه است و در سوی مقابل، اسرائیل، حماس را به استفاده از این مرکز درمانی به عنوان سپری برای عملیات‌های خود متهم کرده است!

این بیمارستان علاوه بر اراده خدمات درمانی، یکی از پناهگاه‌های اصلی برای غیرنظامیان فلسطینی است که در حال فرار از بمباران‌های بی‌وقفه اسرائیل هستند. نیروهای اسرائیلی از زمان انجام عملیات در بیمارستان شفا در ۱۵ اکتبر، همواره مدعی است که یک ورودی تونل و تجهیزات نظامی را در این بیمارستان پیدا کرده اما تاکنون هیچ مدرکی دال بر ادعای خود مبنی بر وجود مرکز بزرگ فرماندهی و کنترل حماس در این بیمارستان را ارائه نداده است!

اسرائیل چه ادعایی می‌کند؟

اسرائیل به دفعات حماس را به انجام عملیات از داخل تونل‌های حفرشده در زیر بیمارستان بزرگ شفا متهم کرده است. دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل ماه گذشته مدعی شد که حماس از سیلوهای زیر ساختمان بیمارستان برای هدایت حملات موشکی استفاده کرده و در ادامه مدعی شد که این سیلو به شبکه بزرگی از تونل‌هایی متصل است که حماس زیر شهر غزه حفر کرده است!

ارتش اسرائیل همچنین یک ویدئوی مصور از آنچه مدعی بود «مقر فرماندهی حماس زیر بیمارستان شفا است» را منتشر کرد. در این ویدئو، یک نقشه سه‌بعدی بیمارستان دیده می‌شد و شبکه تونل‌ها و اتاق‌های عملیات ادعایی تل‌آویو در آن به شکل انیمیشن به تصویر کشیده شده بود!

کاخ سفید نیز با استناد به نهادهای اطلاعاتی آمریکا، از ادعای اسرائیل پشتیبانی کرد و مدعی شد که حماس در بیمارستان شفا در غزه، سلاح انبار کرده و یک مرکز فرماندهی را از این مرکز درمانی هدایت می‌کند! مقامات ارشد آمریکا به دفعات از ارائه توضیحات درباره چگونگی تایید ادعاهای اسرائیل طفره رفته‌اند چون آنطور که واشنگتن ادعا کرده است، در غزه هیچ حضور میدانی ندارد!

واکنش حماس چه بوده است؟

حماس، وزارت بهداشت غزه و مقامات بیمارستان شفا، اتهامات اسرائیل را قویاً رد کرده‌اند. دکتر مدِحت عباس، مدیرکل وزارت بهداشت غزه تاکید کرده است که بیمارستان‌های این منطقه اشغالی «صرفا برای درمان بیماران استفاده می‌شود نه مخفی کردن افراد.»

پس از آغاز حملات اسرائیل، حماس آمریکا را به «چراغ سبز دادن به اسرائیل برای ارتکاب قتل عام بیشتر غیرنظامیان» از طریق «غلو کردن یک روایت دروغ درباره وجود مرکز فرماندهی داخل بیمارستان شفا» متهم کرد.

مقامات بهداشتی فلسطین نیز تاکید کرده‌اند که حملات «رژیم صهیونیستی به شفا، این بحران انسانی هولناک را تشدید کرده است.» اداره بهداشت رام‌الله وابسته به وزارت بهداشت غزه اعلام کرده است که به دلیل قطع برق و جلوگیری از ورود سوخت به دست اسرائیل، از ۱۱ تا ۱۶ نوامبر دست کم ۴۱ بیمار شامل سه نوزاد زودرس شهید شدند!

مدارک ادعایی اسرائیل چیست؟

جاناتان کونریکاس، سخنگوی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد که اقلام سبک همچون اسلحه، پیش از ورود نیروهای اسرائیلی به بیمارستان، به‌راحتی قابل جابه‌جایی بوده است. یک مقام دیگر نیز گفت که نیروهای اسرائیلی جستجوی بیمارستان را طبقه به طبقه انجام می‌دهند.

تحلیل و ارزیابی سی‌ان‌ان از ویدئوهایی که ارتش اسرائیل پیش از ورود رسانه‌های بین‌المللی به داخل بیمارستان منتشر کرده بود، حاکی از آن است که تسلیحاتی که تل‌آویو مدعی کشف آنها در بیمارستان شفا است، به احتمال زیاد در آنجا «جاسازی» شده است.

یکی از ویدئوهایی که ارتش اسرائیل ۱۵ نوامبر منتشر کرد، کونریکاس را در حال گشت‌زنی در بیمارستان نشان می‌داد که در جریان آن یک قبضه اسلحه «AK-۴۷» پشت یک دستگاه عکسبرداری «ام.آر.آی» دیده می‌شود. در ادامه، فاکس نیوز و بی‌بی‌سی مجوز ورود به بیمارستان را به دست آورده و در گزارش‌های خود پس از انتشار ویدئوی ارتش اسرائیل، فیلمی را منتشر کردند که در آن درست پشت همان دستگاه «ام.آر.آی»، دو قبضه اسلحه «AK-۴۷» به چشم می‌خورد!

تل‌آویو مدعی شده است که تفاوت بین ویدئوی ارتش و فیلم بی‌بی‌سی به دلیل این است که «نیروهای اسرائیلی حاضر در بیمارستان، در طول روز، تسلیحات بیشتری را کشف و ضبط کرده و آن را پشت دستگاه عکسبرداری گذاشته‌اند!»

اسرائیل مدعی است که همچنان در حال کار برای برملا کردن زیرساخت تونل زیر بیمارستان شفا است و طی «چند هفته دیگر!» شواهد بیشتری را ارائه خواهد داد!

براساس اعلام دفتر اطلاع‌رسانی دولت غزه «ارتش اشغالگر قدس بیش از ۱۳۰۰ جنایت را در حق ساکنان غزه مرتکب شده است. ۲۵ بیمارستان و ۵۲ مرکز درمانی در نتیجه بمباران اشغالگران از روند خدمت‌رسانی خارج شده است. ۶۰ درصد از واحدهای مسکونی غزه در نتیجه حمله‌های صورت‌گرفته به صورت کلی یا جزئی ویران شده است.»

این دفتر همچنین اعلام کرده است که در پی حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفام اکتبر (۱۵ مهر) تاکنون، غزه تاکنون بیش از ۱۲ هزار و ۳۰۰ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند. این نهاد فلسطینی تاکید کرد که در میان این تعداد شهیدان، ۵۰۰۰ کودک و ۳۳۰۰ زن فلسطینی به چشم می‌خورد. همچنین بر اساس آمار اعلامی از سوی این دفتر، آمار زخمی‌های غزه از ۳۰ هزار نفر فراتر رفته است و بیش از ۷۵ درصد آنان را زنان و کودکان فلسطینی تشکیل می‌دهند.


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Thumbnails managed by ThumbPress