دانش

دغدغه نمایندگان مجلس درباره مصوبه جدید کنکور مورد توجه واقع شد

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، منصور کبگانیان شامگاه سه شنبه در حاشیه جلسه ۱۶۳ شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه، بررسی جزییات سنجش و پذیرش و همچنین تغییرات آن یکی از ماموریت های مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی است، افزود: به طور حتم جوانان بسیاری منتظر نتایج این مصوبه مهم و ملی هستند و وظیفه ماست که موانع را برطرف و هماهنگی لازم را برای اجرای آن فراهم کنیم.

دبیر ستاد شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ قرار است ۶۰ درصد وزن ارزیابی داوطلبان کنکور به سابقه تحصیلی دانش آموزان اختصاص پیدا کند، گفت: سوابق تحصیلی دانش آموزان بر اساس آزمون های امن و با استفاده از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری برخط  ارزیابی می شود.

وی افزود: البته در اذهان عمومی یک سوءتفاهم ای در خصوص نقش سوابق تحصیلی در کنکور شکل گرفته است به طوری که برخی تصور می‌کنند فقط نمرات دبیرستان در ورود به دانشگاه نقش خواهد داشت.

کبگانیان با تاکید بر اینکه سوابق تحصیلی همان امتحانات نهایی به صورت تشریحی و عادلانه بین دانش آموزان سراسر کشور است، افزود: در سال ۱۴۰۲ نیز فقط پایه دوازدهم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت چراکه هنوز کلاس یازدهمی ها آمادگی ندارند و هر سال یکسال اضافه می شود و بعد از چندسال سه سال آخر دبیرستان نیز بصورت ۶۰ درصدی مبنای سابقه تحصیلی قرار خواهد گرفت.

وی در عین حال گفت: البته این یک استثنا برای هنرستانی ها و محصلان رشته های هنر خواهد داشت که همه این موارد با اصلاحیه هایی  در حال ابلاغ نهایی از طرف رییس جمهور است.

دبیر ستاد شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: ما در اصلاحیه هایی اختیاراتی را به  شورای سنجش پژوهش داده ایم که اگر نیازمند آئین نامه هایی باشند به تدریج و با کمک وزرای علوم، آموزش و پرورش و بهداشت و سازمان سنجش تکمیل شود.

دغدغه نمایندگان مجلس درباره مصوبه جدید کنکور در قالب اصلاحیه هایی مورد توجه قرار گرفت

وی در پاسخ به این سوال که آیا معدل دانش آموزانی که در طول دو سال کرونا معدل واقعی نبوده اند بعنوان سوابق تحصیلی محسوب می شود یا خیر نیز گفت: برای دانش آموزانی که قرار است مهرماه امسال وارد سال آخر دبیرستان شوند به این شکل است که این بعنوان سابقه تحصیلی محسوب می شود، اما برای سایرین فارغ التحصیلان دبیرستانی در دوره کرونا این سوابق تحصیلی بر اساس یک آئین نامه مجزا خواهد بود.

کبگانیان در پاسخ به سوالی در خصوص نامه اخیر نمایندگان مجلس برای جلوگیری از مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور گفت: البته برخی نمایندگان سوالاتی را داشته اند که برخی از آنها دعوت شده و آمده اند و اقناع شده اند و اخیرا نیز ما با نماینده مستقیم رییس مجلس، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات به تفاهم خوبی رسیدیم.

وی در عین حال افزود:البته برخی نقدهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور وارد بود و برهمین اساس نیز مورد توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و در اصلاحیه هایی مصوب شده است که ابلاغ خواهد شد.

دبیر ستاد شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور همچنین از ارسال نامه ای با امضای ۲۰۲ نفر از نمایندگان مجلس در ارتباط با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش ۱۰ درصدی ظرفیت پذیرش در رشته دندانپزشکی قدردانی کرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا