فرهنگ

رئیس کمیسیون کشاورزی هفته جهاد کشاورزی را تبریک گفت :: خبرگزاری خانه ملت


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پیامی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی بخش کشاورزی را از جمله ظرفیت‌های کم نظیر درون‌زای کشور دانست.

متن پیام رئیس کمسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به شرح زیر است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

هفته جهاد کشاورزی را به تلاشگران عرصه تولید و خودکفایی و پیام آوران امنیت غذایی، کشاورزان شریف، دامداران غیور، تولیدکنندگان صنایع غذایی، کارشناسان، محققان و پرسنل کاردان و زحمت کش و خانواده بزرگ وزارت جهاد کشاورزی صمیمانه تبریک عرض می کنم.

بخش کشاورزی از جمله ظرفیت های کم نظیر کشور در حوزه توسعه درون‌زا است که می تواند به رشد اقتصاد ملی کمک نماید  با سرمایه گذاری مطلوب دراین بخش، می توان به بازدهی قابل توجه و به مراتب بیشتر از سایر بخش ها دست یافت. این بخش با بیش از 3میلیون بهره بردار، بزرگترین بخش خصوصی اقتصاد کشور بوده و ظرفیت اشتغال زایی بالایی را فراهم آورده است. از سوی دیگر، این بخش با مسائل و چالش های مختلفی مواجه است که لازم است برای برون رفت از آن ها، برنامه ریزی کامل و مدونی را تنظیم کرد.

در شرایط فعلی بخش کشاورزی در وضعیتی قرار دارد که جوابگوی نیازجامعه در حوزه غذا و امنیت غذایی نیست و متاسفانه بخشی از ظرفیت های این بخش غیر فعال است . تردیدی وجود ندارد که با آزمون وخطاهای گذشته و رویه های متعارف، نمی‌توان از این وضعیت عبور کرد و رو یکردهای علمی ، جامع ، روزآمد و مبتنی بر شرایط حال بخش کشاورزی ایران باید در دستور کار مدیران و مسئولان این بخش قرار گیرد.

به عبارت دیگر، گذار از این شرایط نیازمند استفاده از نظرات کارشناسی، جامع، سیستمی و دقیقی است. این امر با ایجاد شبکه ارتباطی نخبگان کشاورزی برای مشارکت در تصمیم سازی و کاهش خطاهای تصمیم گیری از طر یق بررسی‌های دقیق مبتنی بر خرد جمعی و ایجاد فضای همکاری و همگرایی بین جامعه کشاورزی و مدیران وزارت جهاد کشاورزی میسر می باشد.

این مسیر نوید بخش ایجاد تحول و تضمین کننده رشد و تحرک در بخش کشاورزی برای برون رفت از چالش‌های جدی فراروی این بخش و دست یابی به امنیت غذایی است. امنیت غذایی به مفهوم دسترسی فیز یکی و اقتصادی همه مردم و در هر زمانی به مواد غذایی کافی، سالم و مغذی برای حفظ زندگی سالم و فعال است . واقعیت این است که امنیت پایدار غذایی، زیرساخت امنیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است. البته تأمین و دست یابی به امنیت غذایی فرایندی بسیار پیچیده محسوب می شود و هرگونه سیاست گذاری در این حوزه نیازمند نگاهی جامع و چندبُعدی است و امنیت غذایی کشاورزی به شدت وابسته به اقتصاد و سیاست به ویژه سیاست های امنیت غذایی است.

اگر قرار باشد در کشاورزی و در غذای کشور تحولی رخ دهد، کلید آن دانش بنیان شدن کشاورزی است. برای قرار گرفتن در این مدار و علمی و فناورانه شدن کشاورزی، باید به تدوین مبانی و اهداف ،راهبردها و اقدامات، برای وضع موجود و مطلوب پرداخت. واقعیت این است که بدون در نظر گرفتن پیش فرض های امنیت غذایی، هرگونه هدف گذاری و برنامه ریزی در ارتباط با امنیت غذایی، معنا و مفهوم نخواهد داشت. پیش فرض هایی در حوزه‌های مختلف مانند خاک، فناوری، منابع آبی، تغییرات اقلیم، سبک زندگی، درآمدها، تجارت بین الملل، زنجیره تأمین کشاورزی و مواردی دیگر باید مورد توجه و پیش بینی قرار گیرد تا بتوان ضریب دستیابی به امنیت غذایی را ارتقاء داد و حفظ کرد.

برای سیاستگذاری و برنامه ر یزی در زمینه امنیت غذایی باید از شرایط کنونی امنیت غذایی کشور اطلاعات کافی داشت. در این راستا لازم است شاخص امنیت غذایی در شرایط پایه محاسبه شود تا بتوان با هدف گذاری کمی و کیفی، به تحقق چشم انداز برنامه کمک کرد.

باید به امنیت معیشتی کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی توجه ویژه داشت. بدون دستیابی به امنیت معیشتی کشاورزان عملا گفت و گو و برنامه ریزی برای دست یابی پایدار به امنیت غذایی کشور امکانپذیر نخواهد بود. براین اساس لازم است هدف گیری مجموعه سیاست های اقتصادی و انگیزشی بخش کشاورزی بر دو محور افزایش تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت معیشتی کشاورزان متمرکز شود.این سیاست ها از مهاجرت کشاورزان و تغییر کاربری زمین های کشاورزی جلوگیری می کند و موجبات افزایش انگیزه های تولیدی و نفوذ دانش در بخش کشاورزی را برای دستیابی به تولید قابل قبول اقتصادی و تجاری فراهم می آورد.

برای دستیابی آسانتر به امنیت غذایی پایدار، چشم انداز ترسیمی و به تبع آن، اهداف کلان، راهبردها، برنامه ها و به ویژه اقدامات در حوزه های فنی، مد یریتی، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست، منابع طبیعی و سیاستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید توسط متخصصین مدنظر قرار گیرد البته باید توجه داشت که امنیت پایدار غذایی در قالب کارکرد نظام ملی غذا و کشاورزی و متشکل از نظام تولید، نظام فرآوری و نظام مصرف تعریف می شود.

وقتی از سیاستگذاری و برنامه ریزی در بخش کشاورزی و امنیت غذایی صحبت می کنیم مهمترین شاخص، میزان دسترسی شهروندان به غذا است و هزینه غذا در کشور باید مشخص شود. وزارت جهاد کشاورزی برای مد یریت نظام غذایی کشور، باید از ظرفیت محققان داخل وزارتخانه و نظام دانشگاهی وتحقیقاتی کشور استفاده نماید. برای تضمین فرایند دستیابی به امنیت غذایی باید به نهاد سازی و مدیریت صحنه عملیاتی امنیت غذایی توجه ویژه ای مبذول کرد. به بیان دیگرباید مشخص شود سیاست های امنیت غذایی براساس کدام مدیر یت و فرض تحول مدیریتی تدوین و عملیاتی می شود.

کمسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در کنار کشاورزان، دامداران و تولید کنندگان صنایع غذایی و همکاران سخت کوش و متعهد وزارت جهاد کشاورزی تمام همت خود را مصروف تسهیل شرایط برای پیشرفت و اعتلای کشاورزی کشور نماید تا با کمک یکدیگر شاهد تحقق امنیت غذایی، خودکفایی، توسعه پایدار و پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی باشیم، ان شاء الله.

محمد جواد عسکری رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط ز یست مجلس شورای اسلامی/

پایان پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا