فرهنگ

ربات‌هایی که می‌توانند جراحی کنند


همایش کاپ ۲۶ و حواشی آن، سرنوشت جو بایدن در انتخابات رئیس جمهوری امریکا و سیستم هوش مصنوعی و ربات‌هایی که می‌توانند دست به عمل جراحی بزنند از جمله سوژه‌های امروز رورنامه‌های جهان هستند.

به گزارش ایسنا، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت در شرح مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های چهارشنبه، ۱۲ آبان ماه آورده است:

ناممکن و نشدنی

فایننشال تایمز، روزنامه انگلیسی نوشت: همایش کاپ ۲۶ آشفته بازاری شده است، بازاری برای خیالبافی ها و وعده های ناممکن. همایش کاپ ۲۶ به توقف جنگل زدایی اصرار دارد و همه کشورهای حاضر در همایش «بله» گفته‌اند اما این یعنی به خطر زدن و ماموریت ناممکن. جدای از آن، رهایی از سوخت فسیلی آنچه که باز وعده شده است. اگر ناممکن نباشد، دشوار است و  با اما و اگر همراه است. راجان، تحلیل گر اقتصادی می گوید: گفتن مانع انتشار گازها شدن، سهل و ساده است اما جهان به طرح‌های شدنی و به برداشتن گام‌هایی واقعی نیاز دارد.

بازی باخت- باخت

ال موندو، روزنامه اسپانیایی نوشت: دموکرات‌ها برای انتخابات رئیس جمهوری آمریکا، برای سال ۲۰۲۴ باید به آدم‌هایی برتر و فراتر از جو بایدن و کمالا هریس، فکر کنند. اگر این تصور تاریخی تثبیت چهره‌ها، از سوی حزب دموکرات باز مدنظر باشد، بی تردید حزب، بازی را در برابر دانالد ترامپ، باخته است. دو آزمون، در برابر جو بایدن، در پیش است، نخست انتخاب فرماندار ویرجینیا است. ایالتی سرنوشت ساز برای انتخابات رئیس جمهوری آمریکا، اگر نامزد دموکرات، بازی را در برابر گلن یان کین از سوی جمهوریخواهان ببازد، سرنوشت جو بایدن برای انتخابات رئیس جمهوری، در سال ۲۰۲۴ به گونه ای دیگر، رقم خواهد خورد.

همچنین آزمون دیگر خاصه خرجی‌های جو بایدن، در همایش کاپ ۲۶ است، که وعده کاهش گازهای آسیب رسان به زمین را داده است. بایدن در طرحی که برای آمریکا پانصد و پنجاه میلیارد دلار، هزینه برمی‌دارد، وعده کرده است. جان منچین، سناتور آمریکایی گفته است: نمی تواند برای تامین چنین اعتباری، برای بسته  پیشنهادی بایدن، تضمین بدهد. سنای آمریکا ممکن است در برابر این خاصه خرجی های بایدن، ابرو به نشانه حیرت و ناباوری، بالا بیندازد.

از حاشیه خبرها

ترس از هوش مصنوعی

گاردین روزنامه انگلیسی هم نوشته است: هوش مصنوعی، اکنون نیاز به سازماندهی دارد و البته این امر باید پیش از آنکه دیر شود، شکل بگیرد. اگر در سال ۲۰۵۲ یک رایانه، با مغز انسان برابری کند، در آن صورت باید به فکر راهکارهای بهتری برای ساخت آن بود. انسان اکنون در دوره‌ای است که سیستم هوش مصنوعی، قدرتمندتر شده است و کارهای او را دشوار می‌توان توصیف و تشریح کرد. روبات باهوش مصنوعی که اکنون قادر به تماشای آنلاین ویدیوهاست، می‌تواند دست به عمل جراحی بزند و متهمان را راهی زندان کند. حالا دیگر وقت آن است که آن را در رفتارهای اجتماعی محدود کرد. باید آن را با پرسش های عمیق تر فلسفی، رو به رو کرد تا درباره دانش طبیعت انسانی مطلع شود.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا