بین‌الملل

روسیه ادعای اوکراین مبنی بر حمله موشکی به مسکو را تمسخر کرد

روسیه ادعای اوکراین مبنی بر حمله موشکی به مسکو را تمسخر کردبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، رئیس هیات روسیه در مذاکرات امنیتی و کنترل تسلیحات نظامی در وین دوشنبه شب به وقت تهران گفت، اوکراین منابع کافی برای توسعه برنامه موشکی خود ندارد و برنامه‌هایش برای هدف قرار دادن مسکو با موشک مضحک است.

به گزارش خبرگزاری «تاس» «کنستانتین گاوریلوف» رئیس هیات روسیه در مذاکرات امنیتی و کنترل تسلیحات نظامی در وین در مورد سخنان مشاور رئیس جمهور اوکراین، مبنی بر اینکه کی‌یف برنامه‌هایی برای هدف قرار دادن مسکو با موشک را دارد، مضحک خواند.

وی با یادآوری اینکه برنامه موشکی اوکراین مبتنی بر دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق است، گفت، نباید این اظهارات را جدی گرفت. این سخنان را باید به سخره گرفت. این مرد جدی نیست.

نماینده روسیه گفت، فقط یک دیوانه از موشک‌های باقی مانده از دوره شوروی استفاده می‌کند، زیرا آنها برد محدودی دارند و به سادگی نمی‌توانند به مسکو برسند. کارخانه تولید تانک «مالیشف» در این هشت سال چه تولید کرده است؟ آنها سه خودروی معیوب ساخته‌اند که هرازگاه خراب می‌شوند، اما آنها تهدید می‌کنند که می‌خواهند در «میدان سرخ» سوار بر این خودروها شوند. این سخنان حتی خنده دار هم نیست.»

این مقام روس احتمال کمک غرب به اوکراین را رد نکرد زیرا به گفته وی، غرب در حال تحریک کی‌یف است.

یک مقام ارشد دولت اوکراین با هشدار به روسیه گفت که کی‌یف در حال کار بر روی موشک‌های برد بلندی است که به مسکو می‌رسند. این مقام ارشد اوکراین روز دوشنبه گفت که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه باید متوجه باشد که در صورت حمله به اوکراین، روسیه نابود خواهد شد.

«آلکسی آرستوویچ» مشاور «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی هشدار داد که اوکراین به زودی به قابلیت حمله موشکی به پایتخت روسیه دست خواهد یافت.

وی مدعی شد: «پوتین در آینده‌ای نزدیک متوجه می‌شود که موشک‌های اوکراینی، مسکو را هدف قرار می‌دهند و آن به خاطر یک دلیل ساده است. ما روی برنامه موشکی کار می‌کنیم. موشک‌های تاکتیکی، عملیاتی ما قادر خواهند بود به مسکو برسند.»

وی در ادامه گفت که ارتش روسیه اینک از توانایی ارتش اوکراین آگاه است و روسای نیروهای مسلح روسیه به کرملین می‌گویند که حمله به اوکراین پایان ارتش و فدراسیون روسیه خواهد بود.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر سران اوکراین در موارد متعددی علیرغم تاکید مسکو مبنی بر عدم تمایل به درگیری، جنگ احتمالی را با روسیه مطرح کرده اند. در روزهای گذشته، «گریگوری گالاگان» فرمانده نیروهای عملیات ویژه اوکراین خواستار تقویت تمام مناطق این کشور شد و مدعی شد که هیچ تضمینی وجود ندارد که روسیه به اوکراین حمله نکند.

وزیر دفاع روسیه پیشتر گفته بود که مسکو، اوکراین را تهدید نمی‌داند و بر این باور است که اوکراینی‌ها برادران روسیه هستند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در این زمینه گفت: «من در مورد اوکراین به عنوان یک تهدید صحبت نمی‌کنم. من فکر می‌کنم که اوکراین و مردم اوکراین یک ملت برادر هستند. آنها فقط همسایگان ما نیستند، ما یک قوم واحد هستیم.»

انتهای پیام/ 241


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا