بین‌الملل

روسیه پیش نویس قطعنامه شورای حکام علیه ایران را بی معنی عنوان کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، پیش نویس قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران را بی معنا عنوان کرد.

اولیانوف که به خبر گفتگوی تلفنی وزرای امورخارجه ایران و روسیه واکنش نشان داده، در توئیتر خود نوشته است: «پیش‌نویس قطعنامه غرب درباره ایران بی‌معناست، زیرا بنا به تعریف هیچ تأثیر مثبتی بر روابط بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران نخواهد داشت.»

در این توئیتر، اولیانوف در ادامه گفت: «اگر کشورهای غربی بخواهند سیگنالی در مورد نیاز به تعامل نزدیکتر ارسال کنند (که روسیه از آن حمایت می‌کند)، این کار می‌تواند به صورت شفاهی انجام شود.»

چند ساعت پیش از این نیز، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین قطعنامه ضد ایرانی اخیر آمریکا و تروئیکای اروپایی را زمینه ساز از دست رفتن شانس دستیابی به توافق در مذاکرات وین و احیای برجام دانسته و نوشته بود: اگر هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه غرب درباره ایران را تصویب کند، چشم‌انداز موفقیت آمیز مذاکرات وین و احیای برجام دشوارتر خواهد شد. نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به رویکرد متناقض اروپا در قبال برجام نوشت: اگر اتحادیه اروپا خواستار دستیابی به توافق است، به جای (قعطنامه) تلاش‌های دیپلماتیک بیشتری صورت دهد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود که به تلاشی هماهنگ شده علیه جمهوری اسلامی بیشتر می‌نماید، بحث عدم پاسخگویی تهران به سوالاتی را پیش کشید که به صورت غیر مستقیم از سوی رژیم صهیونیستی مطرح شده است.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در حالی گزارش تازه خود علیه ایران را منتشر کرد که مذاکرات وین بر سر احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران، یا طرح جامع اقدام مشترک، به دلیل مانع تراشی‌های آمریکا بر سر طیف گسترده‌ای از موضوعات مطرح شده از سوی جمهوری اسلامی، همچنان به حالت معلق باقی مانده است.
هفته آینده نشست ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس برگزار می‌شود و برخی رسانه‌ها و محافل دیپلماتیک از هم اکنون تشدید فشار علیه جمهوری اسلامی را آغاز کرده‌اند. در همین ارتباط برخی پیش بینی کرده‌اند تحولات جدید می‌تواند به تنش دیپلماتیک تازه ای میان ایران و غرب بیانجامد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا