دانش

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: به مشکلات و مسایل ماماها رسیدگی می‌شود

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، دکتر حسین قناعتی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم بزرگداشت روز جهانی ماما، از ماماها به عنوان زحمت کشانی که شروع یک زندگی را رقم می زنند و شاهد برجسته ترین لحظه آفرینش هستند یاد کرد و گفت: وقتی در فیزیولوژی انسان دقت می کنیم، شاهد نظم و انضباط خاصی هستیم و اگر به اساس خلقت توجه کنیم، درک خواهیم کرد که خداوند چرا انسان را آفرید. به قول شاعر رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند.

وی به اهمیت و نقش ماما در تولد نوزاد سالم اشاره کرد و افزود: یک تولد صحیح نقش مهمی در سلامت فرد در آینده دارد و نیت و نگاه انسان به شغلش در نحوه خدمت رسانی او بسیار موثر است. حتی میزان شیردهی گاوداری ها نیز وابسته به انرژی و محبتی است که برای آنها صرف می شود. در واقع نگاه عاشقانه در همه جنبه های زندگی اثر گذار است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: می توانیم با همه وجود خود را برای انسان ها وقف کنیم. در میان پرستاران میزان بالندگی آنها بسیار بالا است و اثری که یک زن می تواند در سلامت داشته باشد زن ها نیروهای عجیب و غریبی دارند که مرد ندارد و یک مادر با تمام وجود می تواند به رشد کودک کمک کند.

قناعتی با بیان اینکه در روزهای آتی به مشکلات و مسایل ماماها رسیدگی می کنیم، یادآور شد: قول می دهم که اگر مسوولان نیازهای شما را دسته بندی کنند و به من برسانند، برای حل آنها اقدام می کنیم.

وی افزود: علم نافع یعنی به گونه ای به افراد آموزش دهیم که فرد بتواند کارآمد باشد و امیدوارم از این پس آموزش ها مفیدتر شود و به تبع آن بهره وری شما نیز بیشتر شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران از همگان خواست تا اخلاق و انسانیت را سرلوحه کار قرار دهند و اصلاح امور را وظیفه خود بدانند و تصریح کرد:  در این جامعه منتظر نباشیم که کسی مشکلات را برای ما حل کند و معجزه ای رخ دهد؛ بلکه به این باور برسید که هر کدام از شما می تواند برای اصلاح کشور قدم بردارد و برای حل آن اقدام کند. از خودمان شروع کنیم. افرادی باشیم که اخلاق و انسانیت را رعایت کنیم.

قناعتی با انتقاد از اینکه در شرایط کنونی به فرهنگ کشور توجه نمی شود، خاطر نشان کرد: من ناراحت هستم از اینکه موسیقیدان های سنتی و فاخر ما مورد توجه قرار نمی گیرند ولی یک خواننده مبتذل، میلیون ها فالور دارد و برای فحاشی هایش در کنسرت، دلار هزینه می کنند. این آسیب است. فرهنگ ایرانی و اسلامی ما مورد توجه جهان است. کتاب مولانا از پرفروش ترین کتاب ها در آمریکا است و ما نباید این فرهنگ ناب را فراموش کنیم و به آن بی توجهی کنیم. کودکان ما نیز باید آنها را بشناسند و تک تک ما موظف هستیم در این زمینه کار کنیم.

وی نظام سلامت کشور را به چهارراهی تشبیه کرد که محل رفت و آمد تعداد زیادی از مردم کشور است و تاکید کرد: روزانه افراد زیادی برای دریافت خدمات سلامت در این چهارراه رفت و آمد دارند لذا ما می توانیم بر آنها تاثیر بگذاریم و برای اصلاح امور فرصت را مغتنم بشماریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: به مشکلات و مسایل ماماها رسیدگی می‌شود

برای ارتقای مامایی تلاش کنید

در این مراسم، دکتر شهلا خسروی مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی، مامایی را نظاره گر تجلی خلقت خواند و گفت: روز جهانی مامایی روزی برای تجلیل های مختصر از ماما نیست بلکه باید برای تاثیری که ماماها می توانند بر سلامت جامعه داشته باشند ارزش گذاری شود و نقش آنها در سیستم سلامت به رسمیت شناخته شود.

وی با انتقاد از محدودیت های ایجاد شده برای ارایه خدمت توسط ماماها گفت: دست ماماها را برای خدمت و پیاده سازی آموزه هایشان نبندیم و اجازه دهیم از مهارت هایشان استفاده کنند. مامایی فقط برای تکمیل ورقه های اتاق زایمان نیست بلکه تاثرات آنها بیش از اینهاست و ما هنوز نتوانستیم بیمه مامایی را راه اندازی کنیم.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با بیان اینکه بسیاری از ماماها با ارزش و توانمند هستند و می توان مسوولیت های بسیاری به آنها محول کرد، افزود: چرا ماما تربیت می کنیم؟ چون کرامت مادر و رنج نکشیدن او برایمان مهم است. مامایی شغلی دشوار به لحاظ جسمی و عاطفی است اما باید نشاطش بیشتر از رنجش باشد و این در حالی است که کارانه ماماهای ما بسیار اندک است.

رضایت از عملکرد مطلوب ماماها

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه این مراسم دکتر سعید ناطقی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تبریک روز ماما گفت: لحظه تولد یک نوزاد، لحظه عادی نیست و همه کسانی که به تولد کودک کمک می کنند، شرایط خاصی را تجربه می کنند.   رشته مامایی، رشته مقدسی است و فعالیت همکاران بسیار دشوار و ارزشمند است بنابر این روز خوب را تبریک عرض می کنم.

وی با بیان اینکه فردی که برای زایمان مراجعه می کند، بیمار نیست، خاطرنشان کرد: باید نگاهمان به سیستم سلامت، نگاهی جامع نگر باشد و نباید برای مدیریت یک بخش و اصلاح و آباد سازی آن، جای دیگری را خراب کنیم. قطعا حل بخش عظیمی از مشکلات ماماها به دست وزارت خانه است و دستورات باید از آنجا به دانشگاه ها ابلاغ شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تداخل کاری در برخی از رشته ها را امری طبیعی و قابل اصلاح خواند و گفت: در همه رشته های دیگر نیز کمابیش این تداخلات وجود دارد و البته من هم معتقدم که ماماها توانمندی ویژه ای دارند و مشکلات آنها قابل حل است. باید مرز بندی و تعیین تکلیف مشخصی در این خصوص صورت گیرد.

ناطقی ضمن قدردانی از عملکرد ماماها، آن را بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت: در مورد کارانه همکاران ماما، آنچه از سوی وزارت بهداشت تصویب شده، نیم درصد از درآمد اختصاصی بیمارستان ها است و اگر این عدد بالاتر رود ما نیز تابع خواهیم بود.

رد پای ماما در تیم سلامت مادران
دکتر نسرین چنگیزی رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت هم در این مراسم نیز ضمن تبریک این روز گفت: از معاونت درمان به دلیل حمایت های بسیاری که در طی ۲ سال و نیم همه گیری کووید در جهت حمایت از مادران داشت قدردانی می کنم و موفقیت های این دوره میسر نشد مگر به دلیل کار تیمی همکاران.  

وی ارایه خدمت به مادران باردار را به عنوان بسته سلامت خواند و گفت: امید ما این است که هر کدام از اعضای گروه، نقش و کار خود را به درستی بشناسند و انجام دهند. قطعا همکاران مامای ما نیز عضوی از تیم هستند و بسیار زحمت می کشند.
دکتر چنگیزی، در نظرگرفتن یک ماما برای هر ۸ تا ۱۰ مادر را مطابق با استانداردهای جهانی ندانست و تصریح کرد: امیدوارم این مسایل در کشور اصلاح شود.

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه سعی نکنیم به یکدیگر افسردگی و یاس را تزریق کنیم، خاطر نشان کرد: رد پای ماما در تمام سیستم سلامت به چشم می خورد. اکنون ۱۳ هزار ماما در بخش درمان داریم که با همت تیم سلامت مادران، توانستیم مرگ و میر مادران را در سال ۲۰۱۷ تا ۶۷ درصد کاهش دهیم. از دانشگاه علوم پزشکی تهران می خواهم به منظور بهره مندی افراد در مناطق محروم، در بحث تله مدیسین نیز همکاری کنند.

همزمان با روز جهانی ماما از  ۲۴ نفر از تلاشگران عرصه مامایی و مقام و جایگاه ماما در تامین سلامت مادران، بهداشت باروری و تاثیر در بهبود سیستم سلامت قدردانی شد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا