اقتصاد

زائران اربعین نگران بازگشت زمینی نباشند/ امکان فعالیت ناوگان عمومی در هر ۴ مرز مشترک ایران و عراق


داریوش باقرجوان در گفت‌وگو با میزان، در خصوص امکان بازگشت مسافران اربعین حسینی از طریق ناوگان اتوبوسرانی گفت: هنوز به طور قطعی امکان بازگشت زائران با اتوبوس اعلام و ابلاغ نشده است، اما ظواهر نشان می‌دهد برای کاهش هزینه‌ها امکان بازگشت زمینی زائران اربعین حسینی فراهم شود و قطعیت این موضوع را ستاد مرکزی اربعین تأیید خواهد کرد.

وی بیان کرد: بر اساس شنیده‌ها برنامه ریزی‌های لازم جهت بازگشت مسافران به صورت زمینی انجام شده است و اگر مسافران به صورت زمینی بازگردانده شوند هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد.

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گفت: برای اینکه بتوانیم داده‌های آماری قابل اتکایی داشته باشیم مکاتبه‌ای با سازمان هواپیمایی کشوری انجام دادیم چرا که تمام زائران عزیز هوایی به مقصد عراق مشرف خواهند شد.

باقرجوان تأکید کرد: با دسترسی به کد ملی زائران با توجه به محدودیت تعداد فرودگاه‌های کشور برای سفر به کشور عراق در ایام اربعین از سازمان‌های هواپیمایی کشوری درخواست کردیم امکان دسترسی به کد ملی و مبدأ سفر را برای سازمان راهداری فراهم کنند که مشخص شود چه تعداد از مسافران فقط بلیت رفت به مقصد عراق تهیه کردند تا هماهنگی‌های لازم انجام شود.

وی بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حتی اگر کل زائران اربعین حسینی نیز بخواهند طی سه روز به صورت زمینی به کشور بازگردند به ۶۷۰ دستگاه اتوبوس نیاز است که عدد قابل انجامی است و در این زمینه هماهنگی‌های لازم با استان‌ها انجام شده تا در ایام مورد نظر سریع بتوانند ناوگان را تأمین کنند تا زائران به سرعت به کشور بازگردانده شوند.

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای تأکید کرد: برای بازگشت مسافران ما موظف هستیم در هر ۴ مرز مشترک ایران و عراق ناوگان عمومی داشته باشیم، اما طبق شنیده‌ها احتمالاً سفر بازگشت از مرز مهران خواهد بود.

باقرجوان گفت: هر کدام از مرز‌ها اگر برای بازگشت مسافران اربعین اعلام شود ما آمادگی لازم را داریم و طبق تجربه سال‌های اخیر حدود ۶۸ درصد جابجایی مسافران از مرز مهران خواهد بود.

وی افزود: در هر صورت، چون تعداد ۶۰ هزار زائر در ایام اربعین به کربلا مشرف می‌شوند در صورت بازگشت تمام زائران هم مشکلی ایجاد نخواهد شد و زائران محترم برای بازگشت زمینی خیالی آسوده داشته باشند.

مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گفت: متأسفانه نسبت به اربعین سال ۹۸ بازگشت ۶۰ هزار زائر خیلی عدد بزرگی نیست که نگرانی در برنامه‌ریزی‌ها ایجاد کند به هر حال ما موظف هستیم به صورت جزئی و با داده‌های آماری تحلیل را انجام دهیم و به موقع و تمام وقت در اختیار زائران اربعین حسینی باشیم.

باقرجوان در توضیح نرخ‌های اتوبوس برای بازگشت مسافران گفت: طبق اربعین سال ۹۸ نرخ‌ها به طور مصوب خواهد بود.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا