سیاست

زندان باید برای جرایم خشن باشد/افزایش ۳۹ درصدی آرای جایگزین


ایسنا/فارس رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: اعتقاد داریم که زندان باید برای مجرمین جرائم خشن، متجاوزان به عنف و سارقان مسلح باشد نه برای مجرمین جرائم غیرعمد و مالی.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی در مراسم آزادی ۱۱۶ زندانی جرائم غیرعمد استان فارس که به همت سپاه فجر استان، ستاد دیه و خیرین نیک اندیش فارس برگزارشد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید حاج محسن فخری زاده و دیگر شهدای والا مقام نظام مقدس جمهوری اسلامی براهمیت اجرای سند تحول قضایی تأکید کرد.

آزادی مستقیم ۱۱۶ و غیرمستقیم ۱۶۳ زندانی در فارس

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، موسوی به سند تحول قضایی که در روزهای اخیر از سوی ریاست معظم قوه قضائیه رونمایی شد اشاره و اضافه کرد: یکی از برنامه ها و محورهای این سند، همکاری و هم‌افزایی همه قوا است و امروز در این اقدام خداپسندانه مسئولان سازمان ها و نهاد های استان با مشارکت یکدیگر زمینه آزادی ۱۱۶ زندانی جرائم غیرعمد استان فارس به طور مستقیم و ۱۶۳ زندانی به صورت غیرمستقیم را فراهم کرده اند.

وی در ادامه به برخی دیگر از طرح های تحولی قوه قضائیه از جمله استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قوه قضائیه، هوشمندسازی قوه قضائیه، مقابله با مفسدین و شناسایی بسترهای فسادزا وغیره اشاره کرد و گفت: سند تحول قضایی با اهتمام و برنامه ریزی و کار علمی مناسب تدوین شده و لازم است این اقدام مهم از طریق رسانه های جمعی و صدا و سیما توسط صاحب نظران تشریح شود.

صدور ۶۲۰۰ رای جایگزین

موسوی از اهتمام ویژه مجموعه دادگستری استان فارس در زمینه  آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد خبر داد و گفت: قضات فارس از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۶۲۰۰ رای جایگزین حبس صادر کرده‌اند که به نسبت سال گذشته  ۳۹درصد افزایش داشته است.

وی در ادامه افزود: در راستای سیاست های کلان و اجرائی قوه قضائیه به قضات تاکید شده که  با استفاده از ظرفیت های قانونی زمینه آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد را فراهم و از احکام جایگزین حبس استفاده کنند.

سامانه کنترل الکترونیک زندانیان

موسوی با اشاره به استفاده از سامانه کنترل الکترونیک زندانیان برای ۹۰ نفر از زندانیان در محیط خارج از زندان، گفت: از دیگر اقدامات مهم دادگستری در این خصوص ارسال بخشنامه ای مبنی بر استفاده از تاسیسات قانونی برای صدور ۵۰ درصدی احکام زندان به صورت باز و جهادی به تمام حوزه های قضایی است.

رئیس کل دادگستری فارس گفت: معتقدیم زندان باید برای مجرمین جرائم خشن، متجاوزین به عنف و سارقین مسلح  باشد و نه مجرمین جرائم غیر عمد و مالی.

گرفتن رضایت و فراهم شدن زمینه صلح و سازش

وی با بیان این که تا کنون زمینه مصالحه ۴۸ پرونده قتل فراهم و رضایت اولیاء دم گرفته شده است، گفت: استان فارس در زمینه صلح و سازش پرونده های قتل در کشور حائز رتبه برتر بوده و در همین راستا اهتمام و تلاش رؤسا و دادستان های حوزه های قضایی فارس و مسئولان مرکز توسعه حل اختلاف و داوری استان قابل تقدیر است.

موسوی گفت: کمیسیون عفو دادگستری فارس بسیار فعال بوده و باید تا جایی که ممکن است از این تاسیسات قانونی استفاده شود. 

وی با بیان اینکه رئیس قوه قضائیه، به صورت هدفمند به زندان ها مراجعه و از نزدیک وضعیت مددجویان زندان ها را مورد  برررسی قرار می دهد، تأکید کرد: لازم است قضات استان به صورت مستمر از زندان‌ها و به خصوص بند نسوان بازدید کنند و از نزدیک در جریان مشکلات و درخواست های مددجویان قرار گیرند. 

اعطای مرخصی و آزادی زندانیان

رئیس کل دادگستری فارس در ادمه افزود: امسال ۲۳ هزار مورد مرخصی به زندانیان واجد شرایط داده شده که کار بسیار با ارزشی است.

موسوی بازاجتماعی کردن مددجویان را از اقدامات مناسب زندان دانست و با اشاره به طرح غربالگری و پایش زندانیان، گفت: به تازگی ۱۰۷۴ نفر از زندانیان فارس در اجرای طرح پایش زندانیان آزاد شده‌ اند.

آزادی ۵۰۰ زندانی تا پایان سال

مدیرکل زندان های فارس نیز ضمن قدردانی از مسؤولین و خیرین استان، گفت: در یک حرکت جهادی و مؤمنانه قدم بر عرصه خیر گذاشتید و به برکت خون شهید سلیمانی و نام مبارک ایشان در آزادی افراد ناتوان در پرداخت بدهکاری خود و نیازمند شرکت داشته اید. 

اسحاق ابراهیمی افزود: با توجه به تفاهم نامه فی مابین سازمان بسیج مستضعفین و سازمان زندان ها با همکاری سپاه فجر و تمام ارکان سپاه و بسیج در سطح استان امروز شاهد برگزاری مراسم آزادسازی تعداد ۱۱۶ نفر از زندانیان بدهکار مالی از زندان های استان هستیم.

وی ضمن قدردانی از رئیس کل دادگستری استان درخصوص حمایت از مجموعه زندان ها در اجرای اهداف سازمانی، گفت: سازمان بسیج حقوقدانان نیز در چندین مرحله با اعزام گروه های جهادی پزشکان، دندانپزشکان و مشاوران حقوقی و توزیع بسته های معیشتی بین خانواده های زندانیان با مجموعه زندان های استان مشارکت و همکاری دلسوزانه داشته اند.

مدیرکل زندان های فارس گفت: با پیگیری سپاه فجر و ستاد دیه استان این برنامه تا پایان سال ادامه دارد و مقرر شده ۵۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد استان تا پایان سال آزاد شوند.

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا