جامعه

سالانه ۳۰۰۰ بیمار منتظر پیوند در کشور فوت می کنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، امیر حسام علیرضایی، در اجلاس معاونین درمان دانشگاه علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: در حال حاضر PMP (شاخص اهدای عضو) کشور ۱۱.۲۶ است و با کنترل کرونا باید تلاش کنیم این آمار افزایش یابد.

وی افزود: در کشور ۵۴ درصد بیماران کلیوی، دیالیز و ۴۶ درصد پیوند می‌شوند. با توجه به ایمن بودن دیالیز صفاقی و به صرفه بودن هزینه‌های درمانی، باید تلاش کرد این نوع دیالیز برای بیماران افزایش یابد.

علیرضایی، آموزش، معرفی و توسعه دیالیز صفاقی توسط پزشکان نفرولوژیست را رکن مهمی در افزایش تعداد دیالیز صفاقی دانست و گفت: الزام دانشگاه‌های واجد نفرولوژیست به راه اندازی و توسعه دیالیز صفاقی، ارتقای کیفیت محلول‌های دیالیز صفاقی، اعمال و برقراری سیاست‌های تشویقی صفاقی در کشور، تعیین حد نصاب برای درصد و سهم دیالیز صفاقی در بین سایر روش‌های درمانی در یک دانشگاه، ارتقای کیفیت و استاندارد محلول و ملزومات و ورود فناوری‌ها و روش‌های جدید درمان APD و محلول‌های Biocompatible از سیاست‌های این مرکز در توسعه دیالیز صفاقی است.

وی گفت: نظارت‌ها بر مراکز دندانپزشکی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ میزان ۳۰ درصد رشد داشته است که با تشدید نظارت‌ها میزان تخلفات کاهش چشمگیری داشته است و این روند به صورت مستمر باید در دانشگاه‌ها ادامه یابد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰، در مجموع ۱۲۵۶۲ خدمت به ۵۰۴۹ نفر از این بیماران در ۷۹ مرکز دندانپزشکی ارائه شده است.

وی ادامه داد: ۱۵ دانشگاه از مجموع ۶۴ دانشگاه در طرح مقیمی دندانپزشکی شرکت می‌کنند که به طور شبانه روزی در روزهای تعطیل و غیرتعطیل این دانشگاه‌ها به ارائه خدمات می‌پردازند.

علیرضایی در خصوص برنامه مدیریت درمان سکته حاد قلبی و مغزی، گفت: از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود برنامه ریزی جهت افزایش ارائه خدمات درمانی استاندارد به بیماران سکته حاد قلبی و مغزی جهت دستیابی به شاخص‌های برنامه صورت پذیرد.

وی افزود: همچنین باید حداقل یک مرکز C-SCU در هر استان (مرکز جامع درمان سکته حاد مغزی با خدمات آنژیوپلاستی مغزی) ایجاد و نیز آموزش‌های لازم و تکمیل امکانات درمانی مرتبط در مراکز ۲۴۷ و ۷۲۴ به منظور مدیریت بهینه درمان بیماران سکته حاد مغزی و قلبی صورت پذیرد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در خصوص خدمات توانبخشی گفت: خدمات توانبخشی در بیماری‌های خاص و صعب العلاج براساس وضعیت بیمارشامل یک یا چند خدمت همزمان از خدمات فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، ارتز و پروتز، بینایی سنجی و شنوایی شناسی است. هزینه انواع خدمات توانبخشی بیماری‌های MS، اتیسم، EB، CF، هموفیلی و SMA مطابق با تعداد جلسات مشخص شده در استاندارد خدمت، ۱۰۰ درصد حمایت می‌شود.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا