ورزش

سالن‌های دخانیات در اختیار فدراسیون کشتی قرار می‌گیرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی روز دوشنبه در دیدار با محمد شیخان مدیرعامل شرکت ملی دخانیات اظهار داشت: براساس تفاهم نامه امضا شده سالن‌هایی که دخانیات در اختیار کشتی قرار داده است از نظر تجهیزات و ساخت بنا چندصد میلیارد تومان ارزش دارد و اگر می‌خواستیم این امکانات را فراهم کنیم امکان پذیر نبود و خوشحالم که این امکانات از سوی مسئولان دخانیات در اختیار فدراسیون کشتی قرار گرفت تا به رشد کشتی کشور کمک شود.

دبیر گفت: من هم در باشگاه دخانیات تمرین کرده ام و معتقدم که این باشگاه یکی از اثرگذارترین باشگاه‌های کشتی در کشور بود.

وی ادامه داد: کشتی گیران بزرگی مانند احمد رضایی، محمدرضا توپچی، پژمان درستکار و … جز دستاوردهای این باشگاه در دهه‌های پیشین محسوب می‌شوند و کلاً این باشگاه قدمت زیادی در کشتی دارد و کشتی گیران بزرگی نیز در سال‌های این باشگاه به تمرین می‌پرداختند.

رئیس فدارسیون کشتی گفت: کاری که مدیریت دخانیات کرد بسیار بزرگ است و من ایشان را از مدیران باوجود می دانم که بدون هیچ چشمداشتی امکانات ورزشی این شرکت را در اختیار فدراسیون قرار داد و قول می‌دهم که اگر چند سال این امکانات در دست فدراسیون کشتی باشد و طبق برنامه ریزی ما کار ادامه داشته باشد، شاهد شکوفایی استعدادهای زیادی در سالن‌های دخانیات خواهیم بود.

وی تأکید کرد: در سال‌های قبل دستگاه‌های دیگری مانند سازمان آب که در آن منصور برزگر تمرین می‌داد و یا شرکت برق و گاز در کشتی فعال بودند اما در حال حاضر فعالیت این سازمان‌ها و دستگاه‌ها بسیار محدود شده و امیدوارم که آنها هم مانند دخانیات به کمک ورزش ملی کشور بیایند.

وی با اشاره به اینکه وقتی کارخانه دخانیات در سال ۱۳۱۶ تأسیس شد حتی خانه‌ها هم در این محل نبودند گفت: این محل می‌تواند مکانی برای جذب استعدادها در کشتی باشد.

دبیر با تشکر از کلیه مدیران دست اندرکار در رسیدن به نهایی شدن این تفاهم نامه تصریح کرد: کار مهم انقلابی در دخانیات صورت گرفت که اثرات آن را در سال‌های آینده خواهیم دید. ما مدیریت مراکز قهرمان پروری دخانیات را به هیئت‌های استان‌ها می‌سپاریم اما فقط مجاز به فعالیت زیرنظر و برنامه‌های فدراسیون هستند و این مراکز با نام آکادمی فدراسیون کشتی فعالیت خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت ملی دخانیات نیز در این دیدار گفت: کشتی یک ورزش ایرانی و پهلوانی است که در دل این خاک ریشه دارد.

شیخان ادامه داد: کشتی ورزشی است که افتخارات بسیاری را در میادین بزرگ از جمله المپیک و جهانی کسب کرده و خود آقای دبیر نیز یکی از آن مدال آوران و قهرمانان است که در المپیک سیدنی افتخارآفرینی کرد و در نسل طلایی کشتی ایران ماندگار شد.

وی خاطرنشان کرد: خاطره خوشی که کشتی گیران در ذهن ملت به یادگار گذاشته اند، هنوز هم ماندگار است اما تا جایی که من می دانم کشتی در سال‌های اخیر در جمعیت کشتی گیری و سرانه خود دچار کاهش شده و این ورزشی که این همه افتخارات برای کشور بدست آورده است حیف است که از بین برود.

وی گفت: ما در دخانیات بعنوان یک صنعت مشغول به فعالیت هستیم اما خودمان نیز مخالف استعمال آن هستیم و امیدواریم که کاهش پیدا کند اما با توجه به مسئولیت اجتماعی که برعهده داریم به کمک کشتی آمده ایم و زیرساخت‌ها و سالن‌های خود را در اختیار کشتی گیران قرار داده ایم و از این کار به دنبال درآمدزایی از ورزش نیستیم.

شیخان افزود: هدف ما از این کار بروز و کشف استعدادها و پرورش آنها است و امیدوارم که شرکت دخانیات که بیش از ۵۰ سال سال است که در کشتی فعال است و انسان‌های بزرگی مانند جهان پهلوان تختی در سالن آن تمرین کرده اند و مدال کسب کرده اند، بار دیگر بتواند استعدادهایی مانند پژمان درستکار را به ورزش کشور معرفی کند.

مدیرعامل شرکت دخانیات اظهار داشت: به دنبال تعامل با فدراسیون کشتی بودیم که خوشبختانه فدراسیون کشتی نیز از این کار استقبال کردند و نهایتاً این تفاهم نامه به امضا رسید و قرار شد تا سالن‌ها و زیرساخت‌ها از سوی ما تأمین شده و فدراسیون نیز در بحث نرم افزاری شامل قرار دادن مربی، اداره سالن، استعدادیابی و پرورش آنها کار کند.

وی در مورد اهداف دیگر شرکت دخانیات ایران در کشتی کشور گفت: اگر شرایط مهیا شود در لیگ‌های کشتی هم شرکت خواهیم کرد، البته این موضوع کمی زمان بر است و فعلاً تمرکزمان بر روی به ثمر رسیدن این تفاهم نامه همکاری است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا