ورزش

سجادی: روح ورزش با عدالت عجین است


به گزارش ایرنا، سید حمید سجادی روز دوشنبه در همایش صلح، داوری و ورزش اظهار داشت: «عدل» از کلید واژگان اصلی و عجین شده با هویت ایرانی و اسلامی ملت شریف ایران است. عدالت محوری با تاریخ، فرهنگ، تمدن، دین و سنت ما ایرانیان آمیخته شده و چه در اسناد معتبر تاریخیِ به جا مانده از تمدن غنی و کهن ایران و چه در اصول اساسی پنجگانه دین، شاهد جایگاه عدل و عدالت هستیم. آنچنان که بشریت، از ابتدای زندگی در کره خاکی تا به امروز، با هر فرهنگ، زبان، سبکِ زندگی و آیین و اعتقادی که داشته باشد، همواره، عدالت را برای تداوم زندگیِ اجتماعی، آرامش و موفقیتِ خود، طلب کرده است.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه یکی از عرصه هایی که هر روز و هر لحظه با واژگان عدل، داد، قضاوت و داوری سر و کار دارد، ورزش است ، گفت: در عرصه های ورزش قهرمانی و حرفه ای و همگانی ، ورزش های بومی و محلی و سنتی و ورزش‌های آیینی و عرصه توسعه مدیریت، منابع و زیرساخت ها، اگر روحِ داوری و عدالت محوری حاکم نباشد، ورزش کردن، ورزشکار بودن، رقابت های ورزشی، استعدادیابی و همگانی کردن ورزش و فعالیتِ بدنی به معنای واقعی از بین خواهد رفت و برای همیشه فراموش خواهد شد.

وی تصریح کرد: به همین دلیل است که همواره ورزشکاران، پیشگامان فعالیت‌های داوطلبانه و بشر دوستانه هستند و صحنه‌های بی بدیلِ پهلوانی، جوانمردی و اخلاق مداری را در رقابت‌های ورزشی می‌توانیم به وفور در نقاط مختلف ایران و جهان مشاهده کنیم. 

سجادی با اشاره به ورزشکاران نام‌آور ایران اظهار داست: تاریخ ورزش ایرانِ عزیز، شاهد درخشش انسان‌های بزرگ و آزاده‌ای است که نام و آوازه‌شان با عدالت، مردم داری و انسانیت در هم آمیخته است.

وی افزود: پهلوانانی چون پوریای ولی و غلامرضا تختی و پهلوانان و قهرمانان گرانقدری که جانِ شیرین را فدای عزت و آزادی وطن کردند، بویژه شهدای معزز ورزشکار که مدال‌شان، پلاکشان است. امروز و در آیینِ افتتاحِ «مرکز داوری، میانجی گری، صلح و سازش در ورزش جمهوری اسلامی ایران» عرض می‌کنم در هر حوزه‌ای که ارتباطات و تعاملات و منافع کاری و جمعی وجود دارد، احتمال وقوعِ اختلافِ نظر نیز هست. ورزش نیز از این امر مستثنی نیست و به‌ویژه با ورود ورزش به حوزه ی حرفه‌ای، امکان تضارب آرا و اختلاف نظر وجود دارد.

وزیر ورزش تاکید کرد: آنچه مهم است، چگونگی حل و فصل اختلاف، رفع ابهام و شفافیت در اقدام است تا هر نوع اختلاف و سوء تفاهمی به خوبی پاسخ داده شود و جای خود را به آرامش، همدلی، همراهی، وفاق و تفاهم دهد.

وی تاکید کرد: به همین منظور و با همت و همیت دستگاه قضا و بالاخص « مرکزِ توسعه حل اختلافِ قوه قضائیه»، «مرکز داوری، میانجیگری، صلح و سازش در ورزش جمهوری اسلامی ایران» در کنار جامعه بزرگ ورزش کشور خواهد بود تا همچون همیشه، خانواده عزیز ورزش به دور از هر مشاجره، مجادله و دعوی حقوقی و قضایی بتواند به سمت تعالی، پیشرفت و موفقیت گام بردارد.

سجادی در ادامه ضمن قدردانی از تلاش‌های مسوولان دستگاه قضا گفت: همکاران ارجمند ما در نهاد دادگستری به عنوان مرجع عمومی رسیدگی به تظلمات و شکایات، با حفظ کرامت انسانی، نقش قانونی مؤثری را ایفا می‌کنند و همکاران گرانقدر ما در این مرکز نیز با صیانت از شأن فردی و اجتماعی جامعه‌ ورزش کشور و به منظور تسریع و تسهیل در رسیدگی به اختلافات، با تکیه بر مفاهیم والای فرهنگی و اجتماعی همچون صلح، سازش، میانجیگری و داوری، در کنار دیگر ارکان دستگاه قضا، به ایجاد تفاهم در بین جامعه‌ هدف می‌پردازند.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: به عنوان خادم ملت شریف ایران و خانواده‌ بزرگ ورزش کشور، این اقدام ارزشمند و ماندگار را که نقشی موثر و سهمی بسزا در توسعه و پیشرفت ورزش ایران عزیزمان دارد، ارج می‌نهم و از حجت الاسلام  محسنی اژه‌ای ریاست قوه قضائیه و همکاران گرانقدر دستگاه قضا، حجت الاسلام صادقی ریاست مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه، همکاران عزیزمان در معاونت امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزارت ورزش و جوانان و تمامی دست اندرکاران برگزاری این آیین باشکوه سپاسگزارم .

وی تصریح کرد: باور دارم هر قدمی که به نیکی در عرصه ورزش برداشته می‌شود، به همت مسئولین گرانقدر نظام، مجموعه خدوم وزارت ورزش و جوانان و همراهی اهالی رسانه ها موجب ایجاد انگیزه و امید برای ورزشکاران عزیزمان، اعتلای نام میهن و اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در جهان خواهد شد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا