بین‌الملل

سفارت روسیه در آمریکا: مرتکبان نسل‌کشی در دونباس باید مجازات شوند


سفارت  روسیه در آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی به اظهارات مریک گارلند دادستان کل آمریکا اشاره کرد که خواستار مجازات عاملین جنایت در اوکراین شده بود.

در بیانیه سفارت روسیه در واشنگتن آمده است: ما با نظر این مقام  آمریکا کاملا موافقیم. نیروهای روسیه تمام تلاش خود را انجام می دهند  تا نازی‌ها نتوانند از مجازات عادلانه فرار کنند. هرکسی که در هشت سال گذشته شهروندان صلح طلب دونباس را به وحشت انداخته و علیه مردم روسی زبان نسل کشی کرده است، باید به شدت مجازات شود.

سفارت مسکو در واشنگتن افزود: ما از آمریکا می خواهیم که به بمباران بی وقفه مناطق مسکونی دونتسک توسط افراطی‌های اوکراینی اعتراف کند. مردم بی گناه هر روز در پایتخت منطقه دونتسک جان خود را از دست می دهند.هیچ تأسیسات نظامی یا  نیروهای روسی در این منطقه وجود ندارد. این حملات یک جنایت جنگی وحشتناک است.

سفارت روسیه اضافه کرد: مسئولیت مرگ غیرنظامیان به طور کامل بر عهده رژیم کی یف است.

سفارت روسیه با بیان اینکه حملات به این شهر با استفاده از سلاح های غربی انجام می شود، واشنگتن و متحدانش را مسئول این جنایات دانست.

یک مقام وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد که  مریک گارلند، وزیر دادگستری دادستان کل این کشور روز سه شنبه به اوکراین سفر کرده و قرار است درباره تلاش ها برای شناسایی، دستگیری و محاکمه کسانی که در جنایات جنگی و سایر جنایات در طول جنگ در این کشورشرکت داشته اند، گفتگو کند.

گارلند هنگام ورود به اوکراین به خبرنگاران گفت:”آمریکا پیامی آشکار ارسال می کند. جایی برای مخفی شدن وجود ندارد. ما و شرکایمان همه راه های ممکن را برای پاسخگو کردن مسولان این جنایات دنبال خواهیم کرد.”

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ اوکراین در چهارمین ماه خود به سر می برد و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا