اقتصاد

سفر وزیر نفت به شهرستان جم/سرمایه‌گذاری ۲۲ میلیارد دلاری برای حفظ و نگهداشت تولید میدان‌های گازی


وزیر نفت پس از بازدید از تأسیسات آب‌شیرین کن شهرستان جم گفت: خدا را شاکرم که توفیق داد امروز خدمت مردم خوب جم باشم. در بیش از یک ماه گذشته که در وزارت نفت مشغول به کار شدم این دومین سفری است که به استان بوشهر، منطقه عسلویه، جم و بوشهر داشته‌ام.

وی به ذخایر گازی غنی در استان بوشهر اشاره و با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد ذخایر گازی و حدود ۱۰ درصد ذخایر نفتی ایران در استان بوشهر است، افزود: در سفر به استان بوشهر بحث اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره در حوزه نفت و گاز را به شدت پیگیری خواهیم کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه بخشی از پروژه پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: همچنین برنامه‌ریزی و مطالعات فشارافزایی روی فاز‌های پارس جنوبی آغاز می‌شود.

اوجی با بیان اینکه با توجه به افت فشار میدان‌های گازی برآورد ما این است طی ۶ تا ۸ سال آینده حدود ۲۲ میلیارددلار برای حفظ و نگهداشت تولید گاز میدان‌های گازی که عمدتا مشترک است باید سرمایه‌گذاری کنیم، افزود: بخش اعظم این کار در این استان و بر روی فاز‌های پارس جنوبی و از جمله نار و کنگان که در استان بوشهر است، برنامه‌ریزی خواهد شد.

۷۰۰ میلیارد تومان پروژه مسئولیت اجتماعی

وی با تأکید بر اینکه شعار وزارت نفت دولت سیزدهم این است که هرجا فعالیت‌هایی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی داریم، مردم هم از قِبَل آن باید بهره‌مند شوند، تصریح کرد: بیش از ۳۶۰ پروژه در این سفر استانی تعریف شده است؛ بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های مسئولیت اجتماعی که بیشتر آن‌ها در شهرستان جم و عسلویه خواهد بود.

وزیر نفت همچنین به پروژه تأمین آب از مرکز سیراف به شهرک‌های توحید و تندگویان که با مشارکت وزارت نیرو بوده، اشاره کرد و ادامه داد: امروز به فرماندار و آقای احمدی، نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی قول دادیم که وزارت نفت ۷۰ میلیارد تومان تا پایان امسال به این پروژه تخصیص می‌دهد. انشاء الله تکمیل شود و فاز نخست آن به بهره‌برداری برسد.

اوجی با اشاره به اینکه قرار بود صبح امروز خدمت مردم عسلویه برسیم و با برنامه‌ریزی که انجام شده بود به اتفاق رئیس جمهوری از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) که ساخت سکوی میدان رشادت با ۶۵ درصد پیشرفت را برعهده دارد، بازدید کنیم که این لطف حاصل نشد، ادامه داد: انشالله در اولین فرصت خدمت مردم عسلویه خواهیم رسید.

وی گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم به مردم قول خواهد داد که از قِبَل پروژه‌های سرمایه‌گذاری صنعت نفت و گاز، مردم این منطقه هم در حوزه‌های بهداشتی، آموزشی، رفاهی و هم راه بهره‌مند شوند. همانطور که گفته شد وزارت نفت بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان برای ۳۶۰ پروژه عامل المنفعه برای استان اعتبارت تخصیص خواهد داد که بخشی امسال و بخشی نیز در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نفت به پرسشی درباره برنامه این وزارتخانه برای پدافند غیرعامل فرودگاه جم گفت: ما نشستی با سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه داشتیم و هزینه‌های پشتیبانی و حفظ و نگهداشت آن را تقبل کردیم که در رابطه با این موضوع توافق‌های خوبی با وزارت راه در حال انجام است و قول می‌دهیم که بحث تأمین هزینه‌ها و اعتبارات را نیز وزارت نفت تأمین کند.

اوجی درباره برنامه وزارت نفت برای اورژانس هوایی و آتش نشانی هوایی پایتخت انرژی نیز گفت: این برنامه را باید بررسی کنیم.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا