جامعه

سلامت مردم تهران در گرو تصمیم‌گیری فوری مسوولان برای آلودگی هوا است


به گزارش ایرنا، زهرا صدراعظم نوری در نشست امروز /یکشنبه/ شورای شهر تهران گفت: به رغم گزارش‌های هواشناسی و داده‌های علمی که حاکی از پایداری هوا و تشدید اینورژن بیش از گذشته بوده و این مساله ضرورت توقف فعالیت‌ها را می‌طلبد، اما دو روز از اعلام درخواست تعطیلی می‌گذرد و هنوز اتفاقی رخ نداده است. باید متوجه آثار تصمیم گیری دیرهنگام باشیم و نسبت به آن پاسخگو باشیم چرا که به سلامت مردم آسیب وارد می‌کند.
صدراعظم نوری، در تذکری با اشاره به آلودگی هوای تهران، درباره توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و جایگزینی سوخت پاک گفت: امروز شهر تهران از استفاده بی‌رویه از منابع انرژی نظیر بنزین، گازوئیل، نفت، گاز و مازوت رنج می‌برد؛ این موارد سوخت‌های فسیلی هستند و به سلامت همه مردم را تهدید می‌کنند.

نوری با بیان اینکه بیماری و مرگ ناشی از آلودگی هوا در کنار مرگ و میر ناشی از کرونا، شرایط را برای مردم کشور به ویژه کلانشهرها و تهران سخت و غیر قابل تحمل کرده‌است، گفت: باید رویه‌ها در این زمینه تغییر کند و انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق استفاده و جایگزین سوخت‌های فسیلی شوند.

نوری اضافه کرد: این اتفاق با توجه به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به ویژه دی اکسید کربن و کوچک شدن ردپای اکولوژیک شهر تهران در ارتقا سلامت شهروندان اثر خواهد داشت و مطابق با اصول توسعه پایدار شهری است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: اینکه یک شهر با کمترین میزان آلودگی و تخریب محیط زیست انرژی مورد نیاز فعالیت‌ها را تامین کند، هنر مدیران و مشارکت شهروندان آن را می‌طلبد. تهران از نظر موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و مشارکت شهروندان قابلیت‌های بی‌شماری در توسعه و بهره برداری از این قبیل تاسیسات دارد و کافی است با بررسی میدانی، نسبت به شناسایی این فضاها در سطح شهر تهران و جانمایی آن‌ها اقدام کرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه می‌توان به ایجاد سازو کار لازم برای الزام به نصب پنل‌های خورشیدی در ساختمان‌های بلند شهر تهران در هنگام صدور پروانه، استفاده از پنل‌های خورشیدی در ساختمان‌های شهرداری تهران و تعیین محل‌هایی در پارک‌های وسیع شهری برای استقرار نیروگاه‌های با ظرفیت بیش از ۱۰۰ کیلوات اقدام کرد.

نوری در نهایت گفت: شهردار تهران دستور بررسی و اقدام لازم جهت استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان‌های شهرداری، ساختمان‌های بلند شهری که در اختیار دارند و طراحی و اجرای اکوپارک با این رویکرد و همچنین الزام در صدور پروانه را اجرا و نتیجه آن را به شورای شهر تهران ارائه کند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا