دانش

سنگ‌اندازی پیچ‌وخم‌های اداری در مسیر دانش‌بنیان‌ها

بابک فیضی زاده مدیرعامل آساک شیمی سبز گستر یکی از این شرکت‌ها است که در کنار قدردانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مجموعه دولت سیزدهم برای حمایت های صورت گرفته از شرکت های دانش بنیان، از موانع و بروکراسی‌های اداری در اخذ مجوزهای لازم برای فعالیت گلایه‌مند است.

وی روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا در این باره توضیح داد:‌ مهمترین مشکل پیش روی شرکت های دانش بنیان مساله دریافت مجوزها است؛ بروکراسی‌های اداری، اخذ مجوزهای مختلف به ویژه مجوزهای بهداشتی برای محصولاتی را که نیاز به اخذ کد بهداشتی دارند، با مشکل مواجه کرده است. 

فیضی گفت: سازمان غذا و دارو شرایط و ضوابطی را برای اخذ مجوزهای بهداشتی تدوین کرده است که خیلی از شرکت های دانش بنیان نوپا شاید آن شرایط و ضوابط را نداشته باشند؛ بنابراین نیاز است که معاونت علمی ریاست جمهوری رایزنی هایی با سازمان غذا و دارو داشته باشد تا شرایط راحت‌تری را برای اخذ حداقل مجوزها تعیین کند یا مجوز موقت بدهد تا این شرکت ها بتوانند ورودی به بازار داشته باشند و مثمرثمرتر وارد بازار شوند.

وی با بیان این که معاونت علمی ریاست جمهوری شرایط خوبی را برای فعالیت شرکت های دانش بنیان فراهم کرده است، گفت: معاونت علمی در بحث سرمایه گذاری از طریق صندوق شکوفایی و نوآوری، زمینه فعالیت شرکت های دانش بنیان را فراهم کرده است.

فیضی زاده افزود: امیدواریم که نگاه دولت به شرکت های دانش بنیان، نگاه سازنده تر و حمایت‌ها بیشتر باشد چرا که هرچه این شرکت ها تقویت شوند، اشتغال و شرایط اقتصادی حتما بهتر می شود.

وی درباره کمک مجلس و قانونگذاران در حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز گفت: اگر قوانینی را وضع کنند که ارتباط بین صنعت و مجموعه های پژوهشی و علمی را تقویت کنند، مطمئنا اقتصاد دانش بنیان شکوفاتر می شود.

سنگ‌اندازی پیچ‌وخم‌های اداری در مسیر دانش‌بنیان‌ها

فیضی زاده درباره فعالیت این شرکت دانش بنیان نیز توضیح داد: این شرکت از سال ۱۳۹۸ با عنوان یک شرکت دانش بنیان زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پذیرفته شد که در زمینه تولید پودرها و محلول های کلردار جهت ضدعفونی کردن سطوح مختلف، گندزدایی و تصفیه مجتمع های آبی، استخرها و چاه های آب فعالیت کند. در واقع زمینه فعالیت شرکت ما بهره برداری از پسماندهای صنعتی تولید صنایع پتروشیمی است.

وی اظهار داشت: این شرکت برای اولین بار در دنیا موفق به تولید محصولات با ارزش افزوده از ضایعات دورریز صنایع پتروشیمی به نام ملامین موسوم به «اکسی آمینوتری آزین» در مقیاس نیمه صنعتی شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: این شرکت اولین و تنها تولیدکننده محصولات ضدعفونی کننده پایدار و آهسته رهش بر پایه سدیم دی کلرو-اس- تری آزین تری اون با نام مخفف (SDIC) و تری کلرو- اس- تری آزین تری اون با نام مخفف (TCCA) و همچنین سیانوریک اسید در ایران و خاورمیانه است که پیش ماده ۲۶ ماده صنعتی مهم هستند.  

وی گفت: این شرکت زیر نظر مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد قوچان فعالیت می کند و سایت تولیدی در خود دانشگاه مستقر است. همچنین پروانه بهره برداری را از اداره صنایع معادن استان رضوی در مقیاس ۳۵ تن در سال دریافت کرده ایم.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا