اقتصاد

صنعت توریسم ترکیه ۲۰ میلیون گردشگر از برنامه عقب است/ شرق دور برای مزاکز توریستی ترکیه دندان تیز کرده

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، دکتر سید جلال ابراهیمی رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات ایران و ترکیه گفت: ترکیه در سال 2019 چهل و پنج میلیون توریست و گردشگر داشت و اگر رقم درآمد حاصله از هر توریست را 2000 دلار محاسبه کنیم درآمدی برابر با 90 میلیارد دلار و ترکیه در این سال رکود گردشگری را شکست.

در سال گذشته ترکیه با یک رکورد شکنی دوم مواجه شد و البته این بار منفی بود یعنی تعداد توریست وارده به 13 میلیون نفر افول کرد رقمی با 5/3 برابر سقوط در تعداد و این رقم در همه حوزه ها رخ داد هم توریست داخلی و خارجی و هم گردشگری کوهستانی، دریایی، و سایر ….

امسال اهداف تعیین شده دو سوم سال 2019 و یا دو برابر سال 2020 است یعنی سی میلیون نفر و این تعداد در دیدگاه های وزارت گردشگری و منابع تحقیق و بررسی صنعت توریست و آنالیزورها بیان می شود. لزوما باید گفت که دولت ترکیه و صاحبنظران صنعت گردشگری برای سال 2021 رقمی برابر با پنجاه میلیون توریست در نظر گرفته بودند که با حضور و درگیری با بیماری کرونا بالا جبار به این آمار یعنی 30 میلیون نفر تن داده اند و صد البته برنامه ریزی های مشخص و اهداف اجرایی قابل عملیات را در جداول خود تعیین کرده بودند و جلسات و نشست ها و بودجه ای قابل توجهی برای رسیدن به این اهداف هزینه شد ولی کرونا تمامی اهداف و خواسته ها را در هم ریخت و درهای صنعت گردشگری ترکیه یکی پس از دیگری بسته شد گرچه تلاش ها و برنامه ریزی ها برای مواجهه با این پدیده جهانی همچنان ادامه دارد.
در سال 2019 از چهل و پنج میلیون توریست وارده 7 میلیون نفر گردشگر روسی یعنی یک هفتم کل توریست وارده از روسیه بود.

آلمان با پنج میلیون توریست و انگلستان با 5/2 میلیون توریست در ردیف های دوم و سوم بودند و این سه کشور در مجموع یک سوم توریست ترکیه را تامین کردند.

دکتر ابراهیمی رئیس خانه اقتصاد کشورهای هم مرز اضافه کرد که: امسال انگلیس حتی حاضر نشد مسابقه دو تیم فوتبال انگلیسی را در ترکیه برگزار کند. سر مقاله نویس روزنامه دنیای ترکیه در این مورد نوشت که: امسال امیدی به توریست روسی نیست چون همه چیز در روسیه زیر نظر پوتین و هیات اجرایی او است چون روس ها هنوز خاطره هواپیمای سوخوز ساقط شده در ترکیه را از ذهن خود پاک نکرده اند.
و انگلیس و کشورهای اروپایی هم در حوزه اژه:
آنالیزورهای صنعت توریست ترکیه این مهم را در نوشته های خود پیوسته گوشزد می کنند ولی اگر بحران ادامه یابد شاید در چهارچوب و یا به نام سرمایه گزاری فلان و …. شخص و یا بنیاد شرق دور در خرید تاسیسات، با پرداخت بدهی های معوق و یا مشارکت مناطق و مراکز توریستی بدهکار یا متوقف را در اختیار گرفته و یا تصاحب کنند و بتوانند پایگاهای خود را در این کشور برای حضور سریع در بازارهای اروپا و حوزه دریای مدیترانه تجهیز نمایند.

مسائل مربوط به بازار مشترک اروپا و گرایش اردوغان به چین مسائلی است که هنوز دولت اردوغان نتوانسته آن را حل کند ولی با این شرایط ترک ها تلاش خود را برای رسیدن به رقم 30 میلیون توریست یعنی ارقام 2018 چند برابر کرده اند.

درست است که دولت با پرداخت کرایه و قسمتی از هزینه های بنگاه های توریستی و موسسات وابسته به این صنعت به طور نسبی سعی در کم کردن فشار بار بیکاری کافه رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و …. را دارد و پرداخت ها و دیرکردهای بانکی را معوق کرده است ولی این امر نمی تواند به طور متمادی ادامه یابد.

گفته می شود بعضی از کشورهای شرق دور از همین الان برای خرید و یا شراکت با هتل ها و مراکز توریستی دندان تیز کرده اند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا