بین‌الملل

فرانسه: استرالیا به طور عمد ما را فریب داد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ژان پیر تبو» سفیر فرانسه در استرالیا در یک سخنرانی در باشگاه ملی مطبوعات در این کشور، صراحتا گفت که لغو قرارداد خرید زیردریایی ها از فرانسه، فریب عمدی از جانب کانبرا بوده است.

تبو همچنین این سوال را مطرح کرد که پس از چنین اتفاقاتی، اکنون هر شریک کانبرا چه فکری درباره ارزش امضای استرالیا می کند؟

پیشتر و در همین رابطه نیز، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه گفت که «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا در موضوع لغو قرارداد ساخت زیردریایی به او دروغ گفته است و اعتماد سازی میان آنها مستلزم تلاش بیشتری است.

تبو پیشتر نیز در هنگام بازگشت به استرالیا، ضمن اشاره به دستورالعمل های دولت فرانسه برای ارزیابی مجدد روابط با این کشور، اقدام کانبرا در لغو قراردادش با فرانسه را حرکتی کودکانه توصیف کرده بود.

استرالیا در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست‌های ایندوپاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به «آکوس» (AUKUS) شد.

مطابق این معاهده تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت فروند زیردریایی اتمی برای استرالیا تولید کنند.

اقدام کانبرا دولت فرانسه را بسیار خشمگین کرد به طوری که پاریس از این حرکت به عنوان خنجر خوردن از پشت یاد کرد و در همین راستا سفرایش را از استرالیا و آمریکا فراخوانده بود.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا