فرهنگ

فعال‌سازی دستگاه GC و آزمایش فلزات سنگین برای نخستین‌بار/ بخش تحقیقاتی و خانه حیوانات واحد شهرکرد به بخش خصوصی واگذار می‌شود


گروه استان‌های خبرگزاری آنا ـ حسین بوذری؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد اول اردیبهشت سال 1362 با پذیرش 568 دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد، این دانشگاه دارای هفت دانشکده علوم پزشکی، ادبیات و علوم انسانی، دامپزشکی، علوم پایه، فنی و مهندسی، صنایع غذایی و کشاورزی و هنر و معماری است.

دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با سابقه 32 سال تجربه در امر آموزش و پژوهش در برنامه‌های بلندمدت به دنبال چهار هدف اصلی؛ توسعه کمّی و کیفی تحصیلات تکمیلی به عنوان زیربنای آموزش و پژوهش کشور، توسعه مراکز رشد، پارک علم و فن‌آوری (شفا)، خدمات مختلف آزمایشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان با راهبرد اصلی توسعه اقتصاد مقاومتی، کاربردی و تجاری کردن پژوهش‌ها و افزایش رتبه بین‌المللی دانشگاه و تبدیل دانشگاه آموزش‌محور به یک دانشگاه کارآفرین و تأثیرگذار بر اقتصاد منطقه و کشور است.

دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد طی رتبه‌بندی‌های انجام شده در سال 1394 یکی از 20 واحد برتر دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شده‌ است.

یکی از حوزه‌هایی که دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری از سال‌های گذشته روی آن تأکید و کار می‌کند، ارتباط صنعت و دانشگاه بوده و انعقاد بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون تومان قراردادهای برون‌دانشگاهی مؤید این مدعاست.

از سوی دیگر در راستای فناورانه شدن دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد 25 هسته فناور در این دانشگاه مستقر شده و ایجاد مجموعه نمایشی گیاهان دارویی با هدف ایجاد اکوتوریسم (گردشگری طبیعی) از دیگر دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در سال 1399 بوده است.

بر این اساس، خبرنگار خبرگزاری آنا در ادامه سلسله گفت‌وگوها با رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی برای بررسی و ارزیابی فعالیت‌های دانشگاه در سال 1399 و برنامه‌های پیش‌رو در سال 1400 گفت‌وگویی را با ابراهیم رحیمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد و استان چهارمحال و بختیاری در این راستا ترتیب داده است که مشروح آن در پی می‌آید:

آنا: شاخص‌ترین فعالیت‌ها و دستاوردهای سال 99 دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد به‌ویژه در حوزه پژوهش و فناوری چیست؟

رحیمی: با توجه به گستردگی فعالیت‌های حوزه پژوهش و فناوری دستاوردها و فعالیت‌های متعددی در سال 1399 داشتیم. در حوزه ارتباط با صنعت بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون تومان قرارداد برون‌دانشگاهی با شرکت‌ها و ارگان‌ها منعقد کردیم که نشان از اهتمام ویژه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد به حوزه صنعت و عملیاتی شدن ایده‌های اعضای هیئت علمی و دانشجویان به تولید و خلق محصول است.

برگزاری منظم و موفقیت‌آمیز جلسات دفاع  از پایان‌نامه و رساله‌های دانشجویان در دوران کرونا از طریق سامانه پژوهشیار نیز از دیگر دستاوردهای سال 1399 دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد بود.

عقد قرارداد دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با شرکت‌های داروسازی

جذب نخستین پژوهشگر پسادکتری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد نیز گام بزرگی در راستای استفاده از ظرفیت دانش‌آموختگان با انگیزه و آشنا به دانش روز دوره دکتری در راستای توسعه علم و فناوری کشور بود که در سال 99 محقق شد.

برگزاری دومین دام تاپ ملی نیز در راستای دستیابی به اهداف دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم کشور 20 اسفند 1399 با استقبال دانشجویان و استادان برگزار شد.

استقرار 25 هسته فناور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد از دیگر اقدامات مهم مرکز رشد در راستای فناورانه شدن این دانشگاه بود که محقق شد و راه‌اندازی نخستین مرکز رشد فناوری سلامت به‌عنوان تنها مرکز رشد دارای موافقت اصولی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان چهارمحال و بختیاری از دیگر دستاوردهای واحد شهرکرد در سال 99 است.

اخذ مجوزهای لازم برای تولید کیت تشخیصی مولکولی کرونا، عقد قرارداد همکاری با شرکت‌های داروسازی از جمله فعالیت‌های مرکز رشد فناوری سلامت دیگر فعالیت‌ دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود و در این راستا هماهنگی برای برگزاری کارگاه‌های تخصصی با موضوع تیم‌سازی، بازاریابی و ثبت شرکت با همکاری پارک علم و فناوری استان و همکار در طرح ملی تولید بذر از دیگر برنامه‌های مرکز رشد فناوری سلامت بوده است.

طراحی اپلیکیشن‌های دانشکده علوم انسانی و مشاوره تحصیلی، استقرار دو هسته فناور از فروردین امسال و احداث مجموعه نمایشی گیاهان دارویی با هدف ایجاد اکوتوریسم (گردشگری طبیعی) دانشجویی و دانش‌آموزی، ایجاد مدرسه کسب‌وکار و مرکز نوآوری و خلّاقیت از اقدامات و دستاوردهای ما در سال 99 بوده است.

خرید و تکمیل خط تولید الکل اتیلیک با همکاری واحد فناور سنیتایزر و اخذ تأییدیه کیفیت محصول از آزمایشگاه معتمد، اخذ مجوز سطح آمادگی فناوری TRL9 و سه مجوز سطح آمادگی فناوری 4 TRL از برنامه‌های اجرا شده در حوزه مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد بوده است.

مراحل عقد قرارداد و پذیرش 9 هسته و 6 واحد فناور جدید در حال انجام است و به‌زودی این تعداد هسته و واحد فناور جذب مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد می‌شوند.

آنا: با ورود به سال 1400 و تأکید مسئولان بر انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان انتخاب اول داوطلبان در سال 1404 چگونه و با چه سیاست‌ها و برنامه‌هایی باید به هدف نزدیک شویم؟

رحیمی: عملیاتی کردن سیاست‌های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در راستای کارآفرینی و توسعه فناوری از ضروریاتی است که دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در این مسیر تلاش دارد با آماده‌سازی نیروی انسانی برای اشتغال حرفه‌ای و آمادگی برای زندگی اجتماعی و ارتقای شخصیت، اهداف اساسی خود را تحقق بخشد.

در این راستا، ایجاد و ساماندهی ساختارهای فناوری به‌منظور تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاهی با مسئولیت اجتماعی، داشتن نقش مؤثر در کارآفرینی و پیشرفت و پرداختن به تفکر پاسخگویی به نیازهای واقعی جامعه از اولویت‌های بسیار مهمی است که قطعاً مجموعه دانشگاه از جمله حوزه پژوهش و فناوری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نیز در کنار سایر برنامه‌ها و اهداف مرتبط با این حوزه با آن همسو و هم‌راستا خواهد بود.

آنا: سال 1400 را با چه اولویت و برنامه اصلی آغاز خواهید کرد؟

رحیمی: برنامه‌ها و سیاست‌های اصلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در راستای دستیابی به دانشگاه کارآفرین، حل مسئله و پژوهش‌محور به معنای حقیقی کلمه به‌عنوان محور و راهبرد اصلی حوزه پژوهشی واحدها مطرح خواهد بود که می‌توان اولویت‌هایی مانند ایجاد ساز و کارهای لازم برای یکپارچه‌سازی و ارتقای سطح آموزش‌های مهارتی عرضه‌محور، ارتقای جایگاه علوم پایه به‌عنوان پیشران پژوهش و فنّاوری در سایر حوزه‌ها به‌منظور گسترش مرزهای دانش به‌خصوص برای تولید گیاهان دارویی، شیمیایی و زیستی نوین کنار توسعه حوزه پژوهش‌های علوم انسانی را نام برد.

آنا: در بخش آزمایشگاهی چطور، برنامه‌ای برای توسعه دارید؟

رحیمی: در مجموعه آزمایشگاه‌ها با عضویت در سامانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در سال 1400 می‌توانیم در سطح ملی به پژوهشگران و محققان خدمات‌رسانی کنیم.

اعلام آمادگی مجموعه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد برای انجام تست PCR

واگذاری بخش تحقیقاتی و خانه حیوانات دانشگاه به بخش خصوصی از دیگر فعالیت‌های در حال انجام خواهد بود. همچنین با فعال‌سازی دستگاه‌هایی مانند GC و آزمایش فلزات سنگین به دنبال قرارداد با سازمان‌ها و ادارات مربوطه هستیم. خدمات‌رسانی کامل و اعمال 50 درصد تحفیف روی هزینه‌های آزمایشگاهی برای دانشجویان واحد شهرکرد از دیگر برنامه‌های آزمایشگاه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در سال 1400 خواهد بود.

آنا: درباره دستگاه GC بیشتر توضیح می‌دهید؟

رحیمی: دستگاه GC یا کروماتوگراف گازی یکی از تجهیزات رایج آزمایشگاهی به‌منظور جداسازی و شناسایی مواد است. این روش اصولاً برای آنالیز موادی که در حالت بخار تجزیه نمی‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه GC در مواردی مانند تعیین میزان خلوص یک ماده و جداسازی اجزای مختلف یک ترکیب (با تعیین نسبت اجزا) کاربرد دارد.

آنا: در حوزه آموزشی چه برنامه‌ای برای ایجاد و افزایش رشته در واحد متبوع خود در سال 1400 دارید و آیا رشته‌های جدید در راه هستند؟

رحیمی: تکمیل کادر هیئت علمی در رشته‌های پرمتقاضی، دارای جاذبه و با بازار کار مناسب در راستای اخذ اینگونه رشته‌ها گام اساسی برداشته و در حوزه علوم انسانی نیز رشته‌های طرح تحول و در فنی و مهندسی در راستای ایجاد گرایش‌های بین رشته‌ای و افزایش رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی برنامه‌های خوبی پیاده شده است؛ البته حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی نیز از این برنامه مستثنی نیست.

آنا: سال 99 را با شرایط کرونایی و مبارزه با این ویروس طی کردیم؛ واحد متبوع شما در این راستا چه دستاورد یا محصولاتی علیه این بیماری داشت؟

رحیمی: حضور و همکاری مستمر در جلسات ستاد بحران و ستادهای استانی و شهرستانی مقابله با کرونا، اعلام آمادگی مجموعه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد برای انجام آزمایش PCR تشخیص کرونا در راستای همکاری با دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، پیگیری وضعیت سلامتی و درمان مبتلایان به بیماری COVID-19 و تأیید گواهی بازگشت به کار آنان، ارائه خدمات مشاوره غیرحضوری (آنلاین و تلفنی)، فعالیت کانال تلگرام و ارائه مطالب و پخش کلیپ با محتوای مقابله با ویروس کرونا و اضطراب و استرس ناشی از کرونا، انتقال پیام‌ها و محتواهای علمی در زمینه ویروس کرونا از طریق همیاران مرکز مشاوره به سایر دانشجویان ازجمله دستاوردها علیه کرونا است.

برگزاری وبینار و جلسات مجازی در محورهای بهداشتی و نیز مشاوره و روانشناسی در بحران کرونا برای دانشجویان، کارکنان و هیأت علمی دانشگاه، پیگیری برای اخذ مجوز تولید مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده توسط یکی از واحدهای فناور مرکز رشد سلامت دانشگاه، پیگیری در راستای اخذ مجوز تولید کیت تشخیص کرونا توسط یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد از دیگر دستاوردهای این دانشگاه بوده است.

کیت مولکولی تشخیص کرونا تست‌های کنترلی را در آزمایشگاه با موفقیت به پایان رسانده و منتظر اخذ مجوزهای قانونی برای تولید است. تولید پایلوت الکل صنعتی (50 درصد به عنوان پایلوت و طرح آزمایشی) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد نیز پس از انجام آزمایش‌های اداره غذا و داروی استان چهارمحال و بختیاری تأییدیه لازم را اخذ کرده و در حال پیگیری برای اخذ مجوز تولید الکل صنعتی است.

آنا:‌ در حوزه مدارس سما و مهارتی چه اتفاقات خوبی در سال 1400 رخ خواهد داد؟

رحیمی: در سال 1400 مدارس سما با آموزش ترکیبی حضوری و مجازی و طرح‌های زبان‌آموزی و مهارت‌آموزی در خدمت دانش‌آموزان خواهد بود و مدارس مهارتی در این سال آغاز به کار کرده و دوره‌های متناسب با بازار کار را برگزار خواهند کرد.

انتهای پیام/4078/4062/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا