فرهنگ

فعال فرهنگی اقلیم کردستان عراق: هورامان بخشی از میراث و تمدن فرهنگی بشر است


به گزارش خبرنگار ایرنا، «عباس غزالی» در همایش بین المللی «هورامان؛ ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه پایدار» که در دانشکده ادبیات دانشگاه رازی کرمانشاه در حال برگزاری است؛ با تبریک ثبت جهانی “هورامان” در سازمان یونسکو؛ از بانیان این کار بزرگ قدردانی کرد و افزود: از تمام کسانی که در راستای معرفی منطقه هورامان اقدام کردند تشکر ویژه می کنم.

وی اظهار داشت: از هزاران سال پیش تاکنون سکونت و زندگی در منطقه هورامان جریان داشته که این خود نشان از استقامت و حب وطن مردمان  این سرزمین دارد و باید تاکید کنم ثبت جهانی هورامان تنها انتفاع برای مردمان هورامان نشین نیست چرا که هورامان در کنار همزیستی انسان با طبیعت از عهد باستان تاکنون ؛ فرهنگ ولای مردم آن را به عنوان بخشی از میراث و تمدن بشریت برای همه و الگوی متعالی جهانی قرار داده است.

غزالی اضافه کرد: آنچه که در اینجا به عنوان تاکید بیشتر باید به آن اشاره کنم؛ علیت و ارجحیت فرهنگ است، فرهنگی که در عرصه جهانی، مرزهای سیاسی را با نگاهی فرامرزانه، انسان محورانه، تلقی خواهانه در نوردیده و به عنوان یک رکن اساسی پیشرفت و توسعه پایدار خودش مطرح کرده است.

وی گفت: از نگاه منطقه ای نیز باید اذعان داشت: توسعه هریک از واحدهای خاورمیانه بازتاب خودش را بر دیگر واحدها خواهد داشت بخصوص توسعه فرهنگی زیرا فرهنگ ریشه های درهم تنیده مشترک تاریخی همه است که از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

این پژوهشگر اضافه کرد: توسعه فرهنگی در جغرافیای تمدن نوروز، با جهان بینی آزادمنشانه و عدالتخواهانه صلح و روابط حسنه برای کشورهای همجوار را به همراه می آورد؛ چرا که نوروز به عنوان یک سرمایه مشترک پر ارزش فرهنگی، تاریخی و اجتماعی در منطقه، می تواند نماد همکاری، نماد گذشت و محبت آینده درخشانی برای منطقه  ایجاد کند.

غزالی در ادامه گفت: توسعه اورامانات در ایران در مرحله اول تاثیر زیادی بر توسعه هورامان اقیم کردستان و بعد کل مردمان زاگرس نشین خواهد داشت و مراحل بعدی دایره آن وسعیتر خواهد شد.

حفظ زبان، زیست محیط زاگرس و هم افزایی بیشتر نخبگان و مسئولان سه محور حفظ تمدن هورامان است

وی در بخش دیگر از سخنان خود حفظ تمدن هورامان در بستر محور را مطرح کرد و گفت: اولین محور حمایت از زبان و لهجه های متنوع کُردی، از کرمانجی بالا و کرمانجی میانه، کلهر، هورامی به عنوان شالوده غنی فرهنگی که باید با آموزش مکتوب پایه ای و ترویج آن را از خطر انقراض برهانیم.

فعال فرهنگی اقلیم کردستان عراق در این رابطه افزود: میان پیشرفت، زبان و زن پیوند ناگسستنی وجود دارد چرا که مادران به عنوان بهترین معلم بشریت در راستای پیشرفت جامعه می توانند تعیین کننده و موثر باشند و در این راستا تعلیم به زبان مادری باید در اولویت قرار بگیرد.

غزالی محور دوم حفظ میراث هورامان را حفظ طبیعت زاگرس عنوان کرد و گفت: زاگرس سرزمین مان در طول تاریخ از یک سو ما را از انقراض و اضمحلال حفظ کرده و از سوی دیگر تا امروز هم منبع سرشار از اکسیژن و تغذیه ما بوده لذا امروز وظیفه همه است که با آگاهی و اراده قوی زیستگاه غنی و طبیعت بکر آن را حفظ کنیم.

وی در این راستا با صراحت بیان داشت: حفظ زیست محیط زاگرس مانند رفع گرد و غبار، حفظ جنگل ها و تنوع زیستی بدون هماهنگی کشورهای منطقه امری دشوار است.

غزالی سومین محور بحث خود را ارتباط عمیق و قوی میان نخبگان و وزرای اهل علم و دانش دانست و گفت: هرچقدر ارتباط بین نخبگان و صاحبان منصب عمیق تر باشد، اعتماد و سرمایه اجتماعی برای حفظ این میراث ارزشمند بیشتر می شود و مطمئنا از حد مشکلات کاسته خواهد شد و انشاالله در مقابل نسل آینده سربلند خواهیم بود.  

همایش بین المللی هورامان ثبت جهانی، فرهنگ و توسعه جهانی از ۲۵ تیرماه به مدت ۲ روز در دانشکده ادبیات دانشگاه رازی آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) پرونده منظر فرهنگی اورامانات /هورامان بررسی و با تصویب اعضای کمیته، این منطقه به عنوان بیست و ششمین میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات در استان‌های کرمانشاه و کردستان با حدود ۴۰۹ هزار هکتار عرصه و حریم قرار دارد که ۱۰۶ هزار هکتار آن مربوط به عرصه و ۳۰۳ هزار هکتار نیز جزو حریم است.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های روانسر، پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را شامل می‌شود و ۷۰۰ روستا نیز در این عرصه قرار دارند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا