بین‌الملل

فنلاند و سوئد در صورت پیوستن به ناتو هدف احتمالی روسیه خواهند بود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت که فنلاند و سوئد در صورت پیوستن به ناتو به هدف احتمالی نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.

بر اساس این گزارش، «دیمیتری پولیانسکی» در واکنش به سوالی پیرامون امکان پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو گفت: این امر لطمه ای به امنیت روسیه نخواهد زد و مسکو برای مقابله با چالش ها از سوی ناتو آمادگی دارد.

وی همچنین افزود که در صورت عضویت فنلاند و سوئد در ناتو ممکن است خاک آنها به هدف احتمالی نیروهای مسلح روسیه تبدیل شود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که عضویت فنلاند در پیمان سازمان آتلانتیک شمالی کار دشواری نیست.

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پیوستن فنلاند به پیمان ناتو را تاریخی توصیف کرد.

سخنگوی پنتاگون روز پنج شنبه در مصاحبه تلویزیونی با «ام اس ان بی سی» گفت که ورود فنلاند به ناتو تاریخی خواهد بود و شکی در این مورد وجود ندارد. وی افزود که عضویت فنلاند در ائتلاف نظامی ناتو دشوار نخواهد بود.

کربی همچنین مدعی شد که حمله روسیه به اوکراین منجر به افزایش قدرت ناتو شده است. قابلیت بازدارندگی ما در حال رشد است.

سائولی نینیستو» رئیس‌جمهور و «سنا مارین» نخست‌وزیر فنلاند روز پنج شنبه اعلام کردند کشورشان باید بدون تعلل برای پیوستن به ائتلاف ناتو درخواست دهد، که جدی ترین چراغ سبز فنلاند برای عضویت در ناتو است. اقدامی که واکنش مقامات روسیه را در پی داشته است.

فنلاند که هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد، از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ به تدریج همکاری خود را با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» به عنوان شریک افزایش داده است. اما تا زمان حمله روسیه به اوکراین، فنلاند به منظور حفظ روابط دوستانه با همسایه شرقی خود، با حفظ سیاست بی طرفی از پیوستن به ناتو خودداری کرده بود.

روزنامه اکسپرژن روز پنجشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت سوئد قصد دارد هفته آینده درخواستی برای پیوستن به ناتو ارائه کند. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که فنلاند، در پی وقوع جنگ در اوکراین، در بازنویسی سیاست امنیتی خود پس از جنگ جهانی دوم، سیاست بی طرفی را کنار گذاشت و برای عضویت در ناتو درخواست داد.

اکسپرژن به نقل از منابع ناشناس خود نوشت که پارلمان سوئد روز دوشنبه وضعیت امنیتی را به بحث خواهد گذاشت و پس از آن، نخست وزیر این کشور جلسه ویژه کابینه را تشکیل خواهد داد که در آن تصمیم رسمی در این مورد اتخاذ خواهد شد.

این روزنامه به نقل از منابع خود نوشت: با فرض اینکه هیچ اتفاق غیرمنتظره ای رخ ندهد، بلافاصله پس از آن درخواست عضویت در ناتو ارسال می‌شود. به گفته این منابع، جلسه بررسی سیاست امنیتی سوئد که روز جمعه برگزار می‌شود، به این نتیجه می‌رسد که اگر روسیه بخواهد به سوئد حمله کند، عضویت در ناتو به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می‌کند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا