فرهنگ

قانون اقدام راهبردی مسیر مذاکرات را به نفع ایران تغییر داد/تاکید نمایندگان بر حفاظت از دانشمندان، تجهیزات و اماکن هسته‌ای :: خبرگزاری خانه ملت


مالک شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح جلسه امروز (سه‌شنبه 31 خردادماه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به حضور “بهروز کمالوندی” سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در کمیسیون به‌منظور بررسی تصمیمات و اقدامات اخیر سازمان در مقابل اقدامات زیاده‌خواهانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای کمالوندی امروز علاوه‌بر ارائه گزارشی از روند طی شده مذاکرات منتهی به صدور قطعنامه شورای حکام، تاکید کرد؛ ایران مصمم به احقاق حقوق کشور در حوزه فنی و پادمانی به‌صورت توامان است، همچنین بر اهمیت صنعت هسته‌ای کشور تاکید کرد.

وی بیان کرد: اعضای کمیسیون پس از استماع گزارش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به اتفاق بحث قطعنامه صادر شده را محکوم کردند و آن را تصمیمی سیاسی و متاثر از فشار سیاسی قدرت‌ها خارج از نکات فنی قلمداد کردند، همچنین اگرچه همکاری‌های فراپادمانی ایران داوطلبانه بوده اما بر کاهش کامل این همکاری‌ها تاکید شد و البته از سیاستی -که برای جمع‌آوری تمامی دوربین‌ها دنبال می‌شود- حمایت کردند.

شریعتی با بیان اینکه “سند جامع افق توسعه 20 ساله هسته‌ای کشور” دیگر موضوعی است که امروز مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گرفت، افزود: مقرر شد؛ جزئیات این سند -که به تصویب شورای عالی فناوری رسیده و ابلاغ شده- به‌صورت کامل به کمیسیون انرژی ارسال و نظارت کمیسیون بر اجرای این سند به صورت منظم انجام شود چراکه ما حوزه هسته‌ای را صنعت هسته‌ای مانند صنایع دیگر کشور دانسته ولذا باید به صورت کامل مستقر شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اعضای کمیسیون ضمن قدردانی از تلاش‌های سازمان بر توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای تاکید کردند، اضافه کرد: همچنین بر ضرورت تامین مالی و حمایت‌های بیشتر از برنامه‌های فنی و ارتقاء توان نیروی انسانی سازمان تاکید شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس توضیح داد: نکته مهم دیگری که به آن اشاره شد این است که “قانون اقدام راهبردی مجلس یازدهم برای لغو تحریم‌ها” در بخش صنعت هسته‌ای، کاملا مسیر مذاکرات را به نفع ایران تغییر داد و دست ایران در مذاکرات پر شد، هرچند افرادی در زمان تصویب قانون ابراز نارضایتی می‌کردند اما مشخص شد؛ این قانون بسیار راهبردی بوده و به نفع کشور است.

وی ادامه داد: همچنین گزارش سازمان از اجرای تعهدات ایران نشان داد، تمام تعهدات بخش فنی این قانون توسط سازمان در بخش‌های تجهیزات، ماشین، مواد و تاسیسات بعضا بیش از تعهد مبتنی بر قانون نیز بوده است.   

به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با توجه به تهدیدهای که رژیم صهونیستی نسبت به تجهیزات، اماکن و دانشمندان ما به طور دائم دارد، بحث حفاظت از دانشمندان و تجهیزات و اماکن مورد تاکید اعضای کمیسیون قرار گرفت./

پایان پیام  


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا