سیاست

لبنان؛ دلایل یا مقصران شلیک


خبرگزاری میزان – مرتضی غلامرضائی پژوهشگر مسائل بین‌الملل – اخبار حوادث لبنان و کشته شدن چندین معترض به نتایج دادگاه مقصران حادثه بندر بیروت که توسط تیراندازی مستقیم هدف قرار گرفته اند و حوادث پیش آمده بعد از آن و موضع گیری‌های شخصیت‌ها در لبنان، چند روزی است که در صدر محافل خبری دنیا مطرح است.

اما واقعا در لبنان چه خبر است؟ چه کسانی و با دستور از کجا به مردم معترض تیراندازی کردند؟ چرا در این زمان و چرا این تیراندازی‌ها دنباله دار است؟

ابتدا باید دانست تجمع تعدادی از افراد برای مشخص شدن مقصران حادثه بندر بیروت، تجمعی مذهبی یا قبیله‌ای و یا سیاسی نبود که باعث تحریک طرف‌هایی در لبنان شود. با توجه به اینکه تیراندازی به حامیان مردمی گروه‌های حامی مقاومت پیشتر نیز تکرار شده بود، مشخص است این تیراندازی‌ها نه به بهانه‌های فرقه‌ای و سیاسی، بلکه از پیش برنامه ریزی شده‌اند تا اهداف خاصی را در لبنان دنبال کنند.

در ضمن معترضان، کسانی بودند که خواهان روشن شدن نقش عاملان حادثه بندر بیروت بودند، افرادی که اکثرا با مسلمانان و گروه‌های نزدیک به مقاومت ارتباط داشتند. همچنین متمهان این حادثه نیرو‌های منتصب به سمیر جعجع بودند که ارتباطات نزدیکی با کشور‌های غربی و همینطور با بدنه دستگاه اجرایی لبنان که سال‌ها در اختیار هم قطاران آنان بوده داشته‌اند.

علاوه بر آن سابقه سمیر جعجع و نیرو‌های تحت امر او نشان می‌دهد همیشه اقدامات کوچکتر آن‌ها نیز در لبنان پیرو دستوراتی از خارج کشور بوده، پس بعید است برای اقدامی به این خطرناکی که می‌تواند لبنان را به جنگ داخلی بکشاند سرخود عمل کرده باشند.

با توجه به اینکه در میان شهدا افرادی از عشیره‌های سرشناس لبنانی نزدیک به جنبش امل هم بودند و با نظر به فضای لبنان، عناصر شلیک کننده حتما از هویت قربانیان خود و توان عشیره‌ای آنان اطلاع داشتند و احتمالا عمدا این قربانیان را انتخاب کرده اند تا بتوانند فضای لبنان را متشنج کنند.

اما چرا غرب به پیشوایی آمریکا خواهان آشفتگی لبنان است و از این آشفتگی چه سودی می‌برد؟ جواب را باید در این دانست که لبنان علاوه بر اینکه کشوری راهبردی در سواحل مدیترانه است، به دلیل همسایگی با رژیم صهیونیستی نیز برای آمریکا و غرب اهمیت دارد.

در پی اتفاقات چند سال اخیر لبنان و جدا شدن دولت آن از محور غربی – عربی و برقراری ارتباطاتی از سوی دولت لبنان با کشور‌های حامی مقاومت و بخصوص ایران، و درپی شکست طرح ساقط کردن لبنان با تحریم اقتصادی و بحران سوخت، محور غربی – عربی برای آن که لبنان را در بلوک کشور‌های حامی مقاومت نبینند به هر کاری دست می‌زنند حتی اگر به قیمت جنگ داخلی و نابودی لبنان بخواهند مانع از این کار بشوند.

در واقع گلوله‌ای که به شهدای معترض لبنانی اصابت کرد حاصل سلسله برنامه ریزی‌های بین المللی تنها با هدف به آشوب کشیدن لبنان بود تا زمینه سلسله اتفاقات بعدی باشد. موضع گیری‌های سمیر جعجع و درخواست او برای طرح مسائل لبنانی در مجامع بین المللی نیز با توجه به سوابق قبلی این مداخلات، برای شفاف نشدن مسائل و ناقص ماندن مطالبات است.

هرچند حزب‌الله و دیگر حامیان مقاومت با هوشیاری برای جلوگیری از آشوب داخلی اقدامی نکردند و تنها از دستگاه‌های امنیتی درخواست توقف درگیری‌ها و مجازات عاملان آن را نمودند، اما مطمئنا سرویس‌های امنیتی که حاظر به جلوگیری از تغییر حاکمیت در لبنان حتی به قیمت نابودی این کشور و جنگ داخلی شده اند، از پا نمی‌نشینند و مجددا دست به اقدامات مخرب دیگری می‌زنند.

در این فضا جا دارد گروه‌های مقاومت و دولت لبنان با دقت هرچه تمام‌تر و با جلوگیری از اقدامات تحریک آمیز تنها به مجازات عاملان و برقراری ثبات در این کشور کمک کنند، مسئله‌ای که با وجود حرکت لبنان در مسیر همگرایی با کشور‌های حامی مقاومت، به خودی خود بزرگترین ضربه به دشمنان داخلی و خارجی لبنان محسوب می‌شود.

 

 

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا