بین‌الملل

مأمور سابق اف‌بی‌آی اقدام ترامپ را شرم‌آور توصیف کرد


این مأمور سابق اف بی آی در مقدمه نامه خود  تحت عنوان «گلوله‌ها عراقی‌ها را نابود کردند، عفو، درد (عراقی‌ها) را تجدید کرد»، در معرفی خود نوشت: «من مأمور اف بی آی بودم که هدایت تحقیقات درباره قتل‌عام بلک واتر در بغداد را برعهده داشتم. ما در ابتدا با این تفکر به عراق رفتیم که این تیراندازی نوعی هدف گرفته شدن غیرنظامیان در تبادل آتش میان نگهبانان بلک واتر و شورشیان بوده است».

وی سپس به جزئیات فاجعه بلک واتر در عراق اشاره کرد و ادامه داد: «بعد از گذشت تنها یک هفته، برای ما مشخص شد که این رخداد، آنگونه که کارکنان بلک واتر و  نوکران آنها در وزارت خارجه توصیف کرده‌اند، نبوده است بلکه چیزی شبیه به کشتار “می لای” در ویتنام بوده است. سه تن از نگهبانان (بلک واتر) محکوم به قتل غیرعمد و یکی از آنها به قتل عمد محکوم شدند».

کشتار «می لای» رخدادی است که در ۱۶ مارس ۱۹۶۸ میلادی در جریان جنگ ویتنام به وقوع پیوست که در آن حدود ۵۰۰ غیرنظامی جمهوری ویتنام جنوبی به دست نظامیان آمریکایی به قتل رسیدند.

این مأمور سابق اف بی آی سپس با اشاره به عمق این فاجعه به اقدام اخیر ترامپ در عفو این قاتلان غیرنظامیان عراقی اشاره کرد و نوشت: «اخیراً از تلاش هماهنگی برای عفو این افراد مطلع شدم که متوجه شدم که با تلاش سیاسی اعضای کنگره آغاز شده است».

وی سپس با محکوم کردن این اقدام تأکید کرد: «رئیس‌جمهور (دونالد) ترامپ باید از ستاد کارکنان خود درخواست می‌کرد شواهد دادگاه را که به این محکومیت‌ها ختم شده، مرور کنند و نظرات قضات و بیانیه‌های دادگاه را مطالعه می‌کرد. (در آنصورت)، خدای ناکرده ممکن بود که آنها تلفن را بردارند و با بازرسانی که این پرونده را تشکیل دادند، تماس می‌گرفتند. خیلی از اقدامات این رئیس‌جمهور بیزارم!»

این مأمور سابق اف بی آی سپس بار دیگر به کشتار بلک واتر در عراق اشاره کرد و نوشت: «بعنوان فردی که ساعت‌های زیادی را با قربانیان بی‌گناه عراقی که به واسطه اقدامات این نگهبان‌های بلک‌واتر برای همیشه معلول و فلج شده‌اند، و اعضای دلشکسته خانواده‌ آنهایی که کشته شدند، وقت گذرانده است، برای کشورم شرمسارم. معتقدم که به واسطه این عفوها، هزینه‌ سنگینی در رابطه خود با کشورهای دیگر خواهیم پرداخت».

وی در پایان از اینکه بازنشسته شده و مجبور نیست تحقیقاتی را انجام دهد که در نهایت پس از به نتیجه رسیدن، با عفو محکومین پرونده خاتمه یابد، گفت: «بسیار خوشحالم که بازنشسته ام و هرگز بار دیگر از من خواسته نمی شود که زندگی خودم و همکاران بازرس خود را تنها برای قاتلانی به خطر بیاندازم که فقط به دلایل سیاسی عفو می‌شوند».

311311


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا