اقتصاد

مبلغ کمک معیشتی به‌محض آغاز طرح قابل برداشت خواهد بود/ دولت ذخایر استراتژیک را تامین کرد


به گزارش ایرنا، «سید مسعود میرکاظمی» در برنامه گفت‌وگو ویژه خبری امشب سیما در مورد پرداخت یارانه جدید و مبنای دهک بندی افراد جامعه اظهار کرد: قانون مشخص کرده است که بایستی دهک‌های درآمدی تعیین شود و بر اساس آن میزان حمایت دولت انجام شود. در بحث انرژی میزان مصرف دهک‌ها متفاوت است و دهک‌های درآمد بالا  چند برابر دهک‌های پایین مصرف می‌کنند.

وی افزود: قاعدتاً دهک‌های پایین جامعه باید تحت حمایت بیشتر و دهک‌های بالا حمایت کمتری قرار بگیرند تا عدالت برقرار شود. بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسوولیت دارد تا بر اساس پایگاه اطلاعات ایرانیان که اطلاعات کامل از وضعیت درآمدی افراد در آن است، پالایش لازم را انجام داده و دهک‌های مختلف را مشخص کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار می‌گیرد و این سازمان بر اساس مصوبات ستاد مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها پرداخت‌ها را انجام داده است.

وی تاکید کرد: پرداخت یارانه‌ها که روز گذشته انجام شد بر اساس تحلیل‌ها و محاسبات انجام شده، البته ممکن است خطا هم وجود داشته باشد که افرادی که از یارانه جا مانده‌اند می‌توانند به پایگاه سازمان هدفمندسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند که اگر مشمول شدند مابه‌التفاوت دو ماه برای‌شان واریز می‌شود، اما اگر افرادی مشمول نباشد توضیح داده می‌شود که مشمول یارانه نیستند.

چه زمانی یارانه قابل برداشت است؟

میرکاظمی ادامه داد: یارانه واریز شده الان برای دو ماه است که برای کالاهای اساسی به جز دارو و نان است. به‌محض اینکه اجرای طرح آغاز شود، مبلغ کمک معیشتی قابل برداشت خواهد بود و مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. هنوز کالای ۴۲۰۰ در جامعه توزیع می‌شود و باید قیمت گذاری‌ها صورت بگیرد و زیرساخت‌های لازم فراهم شود تا در نهایت اطمینان خاطر ایجاد شود تا مردم بدانند که دولت به فکر است و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: یارانه پرداختی برای اطمینان خاطر افراد جامعه است و افراد به‌صورت ماهانه می‌توانند از مبالغ واریزی استفاده کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: کمک معیشتی واریزی دولت درواقع تجمیع یارانه‌های قبل (یارانه‌ها ماهانه و معیشتی) است، البته در بند «ب» تبصره ۱۴ بایستی پالایش انجام شود و افراد جدیدی که مستحق دریافت یارانه هستند، ثبت‌نام شوند.

وی ادامه داد: البته یارانه معیشتی روز ۱۰ اردیبهشت‌ماه پرداخت شد و مبلغ واریزی علاوه بر آن است، اما از ماه‌های بعد فقط یکبار یارانه کمک معیشتی به صورت تجمیعی پرداخت می‌شود تا خانواده‌ها منابع را خودشان مدیریت کنند؛ همچنین قسط وام یک میلیون تومانی کرونایی نیز از یارانه کمک معیشتی کسر شده است.

قیمت کالاهای اساسی دچار به هم ریختگی شده است

میرکاظمی با اشاره به اینکه در سطح جهانی قیمت کالاهای اساسی دچار به هم ریختگی شده است، افزود: کشورها به شکل‌های مختلف از مردم‌شان حمایت می‌کنند تا کمترین هزینه به مردم تحمیل شود.

وی تصریح کرد: در کشور ما هم با واریز کمک معیشتی هم توزیع به صورت عادلانه می‌شود و حمایتی انجام شده است. اتفاقاتی در جهان رخ داده که امنیت غذایی را به خطر انداخته است و از سال ۱۳۹۹ به بعد شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی و مواد غذایی بودیم که در اواخر سال ۱۴۰۰ با جنگ روسیه و اوکراین این اتفاق تشدید شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از افزایش شدید قیمت برخی اقلام در بازار جهانی خبر داد و گفت: هر تن جو در سال ۹۹ برابر ۲۷۰ دلار بود که در شهریور سال گذشته به ۳۵۰ دلار و فروردین امسال به ۵۶۰ دلار رسید؛ همچنین ذرت ۲۲۰ دلار بود که در شهریور سال گذشته به ۳۹۹ دلار و فروردین امسال ۵۱۶ دلار افزایش یافت.

معاون رییس جمهور افزود: قیمت جهانی گندم هم در سال ۹۹ برابر ۲۱۰ دلار بود که در شهریور سال گذشته به ۳۸۰ دلار و فروردین‌ماه به ۵۶۰ دلار رسید و روغن خام هم ۷۴۱ دلار بود که شهریور سال گذشته به ۱۲۸۰ دلار و فروردین‌ماه به ۲ هزار و ۳۶ دلار رسیده است.

میرکاظمی گفت: از طرفی همه کشورها برای خرید کالاهای اساسی هجوم آوردند و  حتی کشورهای صادرکننده به بازرگانان خود اجازه صادرات نمی‌دهند. تقاضای جهانی برای مواد غذایی تحریک شده و حتی در مورد فولاد و پتروشیمی هم واردات کشورها افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: جنگ اوکراین و روسیه قابل توجه است، زیرا اوکراین بخش قابل‌توجهی از جو، ذرت، گندم و دانه‌های روغنی را تولید و صادر می‌شود  احتمال دارد روند کنونی تا سه سال آینده ادامه داشته باشد. تمام این موارد بر بازار تاثیر دارد. امروز امنیت غذایی در جهان دچار مشکل و اخلال شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت قبل در مورد ذخایر کالاهای اساسی به گونه‌ای عمل کرده بود که ذخایر کشور ۳۰ تا ۷۰ درصد کمتر از حداقل میزان مورد نیاز بود و با وجود اینکه ۸ میلیارد دلار کالاهای اساسی را خرج کرده بود، اما وقتی دولت سیزدهم روی کار آمد ذخایر کالاهای اساسی را تامین کرد.

چگونه با کالابرگ الکترونیکی خرید کنیم؟

وی در مورد کالابرگ الکترونیکی نیز بیان کرد: با کارت بانکی که مردم در اختیار دارند، کالابرگ الکترونیکی اجرا می‌شود و نیاز به کارت جدید نیست. ماهانه کارت بانکی سرپرستان خانوار شارژ می‌شود و مردم می‌توانند کالاهای مشخص را به قیمتِ شهریور ۱۴۰۰ بخرند. با کالابرگ تنها در دستگاه‌های کارتخوان مخصوصی که در فروشگاه‌ها نصب می‌شود، مردم می‌توانند کالاهای اساسی خریداری کرده و در هنگام خرید نوع کالای خریداری شده در دستگاه انتخاب می‌شود تا یارانه آن محاسبه شود.

میرکاظمی تاکید کرد: مردم باید خیالشان راحت باشد که دولت به فکر حمایت است و برنامه‌های حمایتی دارد، لذا باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود که این امر به‌سرعت در حال انجام است.

وی گفت: وقتی اختلاف قیمت وجود دارد. در این صورت تقاضا برای یک محصول بیشتر خواهد شد. دولت ارز را به تجار، واردکنندگان، کارخانه‌های روغن با همان نرخ نیمایی می‌دهد، یعنی ریال را در بازار جمع می‌کند، بنابراین بخشی از پایه پولی بهبود پیدا می‌کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر روش قبلی تداوم داشت، باید ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دادیم و اگر بانک مرکزی ارز نداشت باید در بازار خرید می‌کرد اما ازاین‌جهت می‌توان پایه پولی را اصلاح کرد. بخش از پایه پولی را می‌توان با عرضه ارز نیمایی انجام داد ولی قاعدتاً با این روش که یارانه را در آخر زنجیره به خود مردم می‌دهیم، اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

به گفته وی، تا قبل از اینکه کالابرگ الکترونیکی برای مردم طراحی شود یارانه معیشتی به حساب مردم واریز شده است و بعد از آن با کالابرگ الکترونیکی و راه‌اندازی سامانه مربوطه مردم می‌توانند کالاهای اساسی مانند مرغ، تخم‌مرغ و یا روغن خریداری کنند و این تکلیفی است که قانون بودجه برای دولت در نظر گرفته است.

میرکاظمی ادامه داد: در حال حاضر اگر یارانه کمک معیشتی آزاد شود، مردم می‌توانند با آن کالاهای دیگر هم خرید کنند، اما وقتی یارانه از طریق کالابرگ الکترونیکی اختصاص پیدا کند، محدود به خرید اقلام مشخص خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: دولت به فکر حمایت از مردم است و زیرساخت‌های اجرای این طرح به سرعت آماده می‌شود. ممکن است تولیدکننده علاقه به عرضه کالا نداشته باشد که به دلیل اختلاف قیمت کنونی است، اما وقتی یارانه‌ها اصلاح شود، رقابت در تولید شکل خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از ماه اول اجرای طرح بخش اول برای یک ماه قابل برداشت خواهد بود و از ماه دوم بخش دوم قابل برداشت می‌شود.

میرکاظمی در مورد اینکه آیا یارانه معیشتی به تزریق نقدینگی منجر می‌شود، گفت: از شهریور سال گذشته تاکنون قیمت کالاهای اساسی ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافته و این روند در دنیا هم بوده است. دولت می‌خواهد اثر این افزایش را کاهش دهد و از طرفی این موضوع تورم را مدیریت می‌کند. دولت می‌خواهد اثر تورم روی زندگی مردم کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در دولت قبل ارز به قیمت آزاد خریداری می‌کرد و آن را به قیمت ۴۲۰۰ تومانی می‌فروخت که باعث ایجاد خلق پول می‌شد اما امروز دولت ارز آزاد خریداری نمی‌کند که آن را به قیمت کمتر بفروشد بلکه ارز به نرخ واحد نیمایی در بازار عرضه می‌کند که مردم می‌توانند ارز مورد نظر خود را خریداری کنند و یا تولیدکننده می‌تواند نهاده دامی وارد کند.

میرکاظمی تاکید کرد: بنابراین رانتی در کار نخواهد بود یا اینگونه نیست که دولت جو و ذرت ارزان بیاورد و مرغدار هم تولید نکند یا گندم ارزان به آسیابان بدهد و تبدیل به نان نشود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: دولت با نظارت کلان از ظرفیت کارخانه‌ها کمال استفاده را می‌کند. در حال حاضر کشورهای شمال ایران گندم مازاد دارند و ما کارخانه مازاد آرد داریم، اما به دلیل تفاوت قیمت و قاچاق آرد آن را نمی‌آورند. زمانی که دولت ارز نیمایی بدهد می‌تواند با آن ریال را از بازار جمع کند و پایه پولی را بهبود می‌بخشد و ظرفیت کارخانه‌های آرد تکمیل و اشتغال ایجاد می‌شود، بنابراین می‌خواهیم یارانه‌ را به حلقه آخر زنجیره بدهیم.

میرکاظمی با بیان اینکه روغن از تنی ۷۰۰ دلار به ۲۳۰۰ دلار رسیده است، عنوان کرد: اگر دولت حمایت نکند، مردم چگونه می‌توانند آن را خریداری کنند، البته برخی اقتصاددانان می‌گویند که اگر به مردم پول نقد بدهید تقاضای افزایش می‌یابد در حالیکه دولت در سال‌های قبل با دلار ۴۲۰۰ تومانی پول بازار را جمع می‌کرد الان با دلار نیمایی ۲۴ هزار تومانی آن را جمع‌آوری می‌کند.

میرکاظمی اعلام کرد: کل منابع ارزی دولت از سامانه نیما تأمین می‌شود و ما چیزی به نام ارز ۴۲۰۰ تومانی دیگر نداریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از سال ۹۷ طبق گزارش مرکز آمار ایران براساس شاخص تورم مصرف‌کننده قیمت کالاهای اساسی ۴ تا ۵ برابر افزایش یافته و وقتی قیمت روغن بالا رفته فقط مربوط به مواد اولیه نیست بلکه مزد کارگر هم ۵۷ درصد افزایش یافته است، البته در تولید نان سهم آرد از هزینه تمام شده خیلی پایین تر است که به مرور اصلاح می‌شود.

وی با بیان اینکه قیمت نان تغییر نمی‌کند و نانوایی‌ها تا اطلاع ثانوی به همان شکل قبل کار خواهند کرد، تصریح کرد: الان برای سه دهک کم درآمدی ماهانه ۴۰۰ هزار تومان و برای ۶ دهک پردرآمد ۳۰۰ هزار تومان یارانه معیشتی واریز شده و هنوز برای دارو و نان همه دهک‌ها مساوی هستند و اگر کسی بیمار شود در بیمارستان بیمه حمایت می‌کند. دارو و نان مانند گذشته حمایتی است.

معاون رییس جمهور با اعلام اینکه هنوز در  مورد نان اتفاقی نیفتاده است و تا اطلاع ثانوی آرد به همان قیمت حمایتی توزیع خواهد شد، ادامه داد: یارانه معیشتی برای جبران اثر افزایش قیمت کالاهای اساسی پرداخت شده است. کارخانه روغن اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گرفت، امروز ارز نیمایی دریافت می‌کند که روغن به خارج کشور قاچاق و خارج از شبکه توزیع نشود.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه در بخش مواد غذایی ظرفیت مازاد در کشور وجود دارد که به خاطر تفاوت قیمت تکمیل نمی‌شد، اظهار کرد: شبکه حمل و نقل آرد هر سال با افزایش هزینه مواجه می‌شود و کامیون‌داران خواستار اصلاح قیمت حمل و نقل هستند، چون قطعات یدکی گران می‌شود و دولت همه این موارد را پوشش می‌دهد تا فشاری به مردم وارد نشود.

به گفته وی، دولت در روزهای آینده اطلاع‌رسانی می‌کند که چه زمانی یارانه‌ها قابل برداشت است و وقتی سامانه کالابرگ آماده شد، یارانه به کالاها اختصاص می‌یابد و به هیچ‌وجه حمایت دولت از مردم قطع نمی‌شود.

هدف دولت حمایت از مردم و گذر از بحران غذایی است

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد این سوال که آیا دولت از اجرای طرح درآمد کسب می‌کند، پاسخ داد: به هیچ‌وجه اینگونه نیست دولت در سال‌های قبل ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی می‌داد؛ امروز با افزایش قیمت‌ها باید بیش از ۲۰ میلیارد دلار باید بدهد.

میرکاظمی افزود: همچنین منابع تبصره ۱۴ قانون بودجه که مربوط به هدفمندی یارانه‌ها است از محل درآمدهای آن برای جبران معیشت مردم استفاده می‌شود و به هیچ‌وجه این درآمد صرف تأمین کسری بودجه دولت نمی‌شود. اگر دولت حمایت نکند ۴ تا ۵ دهک دچار مشکل اساسی می‌شوند. هدف ما حمایت از مردم و گذر از بحران غذایی است.

وی گفت: با ارز ۴۲۰۰ تومانی هیچ تولیدکننده‌ای قدرت رقابت پیدا نمی‌کند، اما وقت ارز نیمایی شود، فعالان اقتصادی دنبال تولید و رقابت می‌روند. اگر اصلاح یارانه دارو و نان هم اضافه شود، چند میلیارد دلار اضافه خواهد شد و دو برابر سال‌های قبل باید از دهک‌ها حمایت کنیم.

فقر کامل از بین خواهد رفت

میرکاظمی با بیان اینکه در مورد مواد غذایی دهک‌های بالای درآمدی ۲-۳ برابر دهک‌های پایین مصرف می‌کنند، بیان کرد: در مورد گوشت، روغن، مرغ و تخم‌مرغ نیز اینگونه است البته در مورد انرژی وضعیت شدیدتر است و فاصله مصرف دهک‌های پردرآمدی ده‌ها بالابر دهک‌های کم درآمدی است.

میرکاظمی خاطرنشان کرد: ضریب جینی در هشت سال گذشته با وجود تخصیص ارز ترجیحی و پرداخت یارانه مستقیم به ۴ دهم واحد رسید و اضافه شد، یعنی فاصله طبقاتی در جامعه بیشتر شد که باید این ضریب را به ۳۵ صدم واحد برسانیم. با این اقدام فقر کامل از بین خواهد رفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در تولید مرغ و تخم‌مرغ بیشترین نهاده وارداتی مصرف و در مورد توزیع گوشت قرمز و لبنیات کمتر استفاده می‌شود. در مورد روغن خوراکی و گندم ارز یارانه‌ای تخصیص پیدا می‌کند. در این مرحله دارو و گندم مانند گذشته یارانه می‌گیرد و در آینده بیمه‌ها تجهیز و لیست داروهای تحت پوشش بیمه بیشتر خواهد شد.

در آینده نزدیک یارانه معیشتی قابل برداشت و طرح اجرا می‌شود

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: عادلانه شدن قیمت ارز هم باعث جلوگیری خاهد شد و هم ظرفیت بلااستفاده کارخانه‌ها تکمیل می‌شود.

وی با بیان اینکه مسئولیت طرح اصلاح یارانه با معاون اول رئیس جمهور است و برخی روزها دو جلسه برگزار می‌شود، گفت: در آینده نزدیک یارانه معیشتی قابل برداشت و طرح اجرا می‌شود. در مورد سوخت هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده و تکلیف قانونی هم نداریم.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه اگر طرح به خوبی اجرا شود به نفع مردم خواهد بود گفت: ارز کشور دارایی مردم است که اگر کالایی یارانه دار قاچاق شود، از جیب مردم می‌رود.

نفع حداقل ۶ دهک درآمدی از اصلاح سیاست ارز ترجیحی

میرکاظمی در مورد افزایش هزینه زندگی مردم گفت: اجرای طرح اصلاح سیاست ارز ترجیحی حداقل به نفع ۶ دهک مردح خواهد بود، البته یکی یا دو دهک آخر به دلیل مصرف سرانه بالا پرداخت بیشتری از جیب خود داشته باشند. در مورد انرژی هم بی‌عدالتی وجود دارد و این دهک‌ها چند برابر دهک‌های کم درآمد مصرف می‌کنند.

وی تاکید کرد: اجرای اصلاح سیاست ارز ترجیحی قطعا به اجرای عدالت در توزیع و اصلاح ساختار اقتصادی کشور کمک می‌کند و از سوی دیگر ضریب جینی اصلاح خواهد شد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا