سیاسی

مجموع اتباع قانونی و غیر قانونی در ایران به ۵ میلیون نفر نمی‌رسد/ تا ۴ ماه آینده کلیه اتباع داخل کشور به طور کامل ساماندهی می‌شوند

رئیس سازمان ملی مهاجرت: مجموع اتباع قانونی و غیر قانونی در ایران به ۵ میلیون نفر نمی‌رسد/ تا ۴ ماه آینده کلیه اتباع داخل کشور به طور کامل ساماندهی می‌شوند

رئیس سازمان ملی مهاجرت گفت: حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۵ میلیون نفر، تبعه خارجی از کشور‌های مختلف در کشور ما حضور دارند و بیش از ۹۰ درصد اتباع حاضر در ایران افغانستانی هستند. 

خبرگزاری میزان_ عبدالله مبینی رئیس سازمان ملی مهاجرت با حضور دربرنامه صف اول در خصوص آمار اتباع خارجی حاضر در کشور گفت: آنچه که به صورت رسمی و قانونی در سامانه سیام (سامانه یکپارچه امور اتباع و مهاجرین خارجی) وزارت کشور ثبت شده، حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اتباع خارجی حاضر در ایران هستند که به صورت مجاز وارد کشور شدند و از مدارک قانونی و اقامتی مورد تائید نظام دیوانی ما بهره‌مند هستند.

وی ادامه داد: پیش بینی‌ها این است که بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر هم به صورت غیرقانونی وارد کشور شده باشند، لذا بین ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۵ میلیون تبعه خارجی از کشور‌های مختلف در کشور ما حضور دارند و بیش از ۹۰ درصد اتباع حاضر در ایران افغانستانی هستند.

مبینی در خصوص ضرورت ساماندهی اتباع نیز بیان داشت: هر کشوری قوانین، سیاست‌های مهاجرتی مدون و نظام مشخص و کارآمدی برای پاسخگویی اداره امور اتباع و مهاجرین دارند. دستگاه‌های زیادی در کشور در بحث اتباع نقش دارند و باید وظایف خود را انجام دهند، اما اینکه یک سازمان مرکزی، کار هدایت و رهبری را در امر سیاستگذاری و مدیریت و ساماندهی بر عهده بگیرد، در طول ۴۰ سال عمر انقلاب، کمتر وجود داشته است لذا یک نوع ناهماهنگی و اعمال سیاست‌های بخشی توسط بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف ایجاد شده است. 

رئیس سازمان ملی مهاجرت افزود: به عنوان نمونه ما تبعه‌ای را داریم که ۱۷ نوع کارت شناسه به او داده شده است یعنی هر دستگاه به هر نفر یک کد و شناسه اختصاص می‌دهد که این وضعیت خیلی خوبی نیست، وقتی تبعه وارد کشور می‌شود هم او سردرگم است و هم نظام اداری و مردم ما سردرگم هستند که این تبعه را باید چگونه شناسایی کنند. وقتی به تبعه‌هایی که به صورت قانونی وارد کشور شدند رجوع می‌کنیم می‌بینیم که انواع مختلف کارت‌ها را دارند که این زیبنده نظام و ملت ما نیست.

 مبینی تصریح داشت: یکی از بهترین کار‌هایی که باید صورت گیرد، ساماندهی نابسامانی‌ها در یک سامانه دقیق و مدون است که این سامانه در دولت سیزدهم طراحی و آماده شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده تبعه ما افغانستانی هستند، گفت: به دلیل بحران‌هایی که در آن کشور رخ داده، ضعف بزرگ مهاجران افغانستان این است که هیچ کدام دارای مدارک هویتی اعم از شناسنامه، گذرنامه، کارت ملی یا به قول خودشان «تذکره» نیستند در نتیجه این افراد بدون داشتند مدارک هویتی وارد کشور می‌شوند. ورود برخی از این افراد غیرقانونی است که پس از آنکه از کشور اخراج می‌شوند دوباره با نام دیگری وارد کشور می‌شوند. 

رئیس سازمان ملی مهاجرت ادامه داد: بنابراین در سامانه طراحی شده، اساس کار بر «زیست سنجی» و مشخصات بیومتریک فرد است. به این ترتیب کار نداریم که اسم فرد چیست؟ برای ما مهم این است که آن فرد کیست و بر اساس اثر انگشت، اسکن چهره و عنبیه چشم هویت افراد را احراز می‌کنیم.

مبینی تاکید کرد: این سه مورد، مبنای ساماندهی است و هر فردی در بدو ورود و هر تبعه‌ای که الان در داخل کشور هستند باید این سه کار را انجام دهند تا سوابق، مشخصات و آثار بیومتریک آن‌ها در بانک اطلاعات وزارت کشور ثبت و ضبط شود و این مبنایی برای احراز هویت و شناسایی خواهد بود.

وی ادامه داد: ما به ازای این کار، یک کدی تحت عنوان کد یکتا ایجاد می‌شود که مبنای شناسایی فرد خواهد شد که باعث خواهد شد فرد به راحتی مورد شناسایی و یا بازشناسی قرار گیرد در کنار این کار برای اینکه ساماندهی، روان‌تر و مطلوب‌تر انجام شود یک سیم کارت و یک عابر بانک هم که کد یکتا روی آن قرار گرفته داده می‌شود تا این افراد هم ساماندهی شوند و هم از خدمات جمهوری اسلامی بهره‌مند شوند و این اقدام، زمینه و بستر را برای ساماندهی بهتر برای سایر خدمات فراهم خواهد کرد.

رئیس سازمان ملی مهاجرت گفت: هم اکنون حدود یک میلیون نفر از اتباع افغانستانی از طریق این سامانه ساماندهی شدند و برای آن‌ها کارت صادر شده و در حال توزیع و واگذاری آن هستیم و یک میلیون کارت دیگر نیز در حال صدور است و پیش بینی ما این است که در ۳، ۴ ماه آینده، کلیه اتباع داخل کشور به طور کامل ساماندهی شوند.

مبینی خاطر نشان کرد: سامانه‌ای که طراحی شده از قابلیت‌های بسیار خوبی برخوردار است و در کمتر از ۳ ثانیه می‌تواند هویت فرد را شناسایی کند.
وی درباره برخی شبهاتی که راجع به مهاجران افغانستانی گفته می‌شود، بیان داشت: مباحثی در سال گذشته و ماه‌های اخیر در بستر اغتشاشات اتفاق افتاد و به سمت و سویی رفت که از یک مسئله کوچک، فتنه‌ای را برپا کرند که همه پیش بینی‌های آن هم این بود که در سالگرد ۲۵ شهریور امسال، یک اتفاقات دیگری را رقم بزنند که با تمهیدات و تدابیری که وزارت کشور و شورای امنیت کشور پیش بینی کردند هم در مرکز و هم در سایر استان‌ها ناکام ماند. انتظار این بود که اوایل مهر با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، اتفاقاتی بیفتد که آن هم ناکام ماند و به سمت ۸ مهر و مسئله زاهدان رفتند که آن هم ناکام ماند لذا در جمع بندی به سمت و سویی رسیدند که شروع به بزرگنمایی از حضور اتباع کردند. حضور اتباع در کشور را تا ۱۵ و ۱۸ میلیون هم مطرح کردند در حالی که مجموع اتباع ما به ۵ میلیون نفر هم نمی‌رسد. 

مبینی افزود: آن‌ها با این کار درصدد آن بودند که نسل جوان را به سمت و سویی تحریک کنند که افغانستانی‌ها وارد کشور شدند و تمام فضا‌های کشور را اشغال کردند، یک نوع افغانستانی ستیزی و افغانستان هراسی را طراحی کردند تا بتوانند دو ملتی را که سابقه بسیار دیرینه‌ای دارند را در مقابل هم قرار دهند.

حضور اتباع خارجی در ۱۶ استان ممنوع است

رئیس سازمان ملی مهاجرت درباره اینکه حضور اتباع خارجی در حوزه اشتغال چقدر چالش برانگیز خواهد بود، گفت: بر اساس سیاست‌ها و قوانین موجود در کشور حضور اتباع خارجی مجاز در ۱۶ استان کشور ممنوع است.

وی ادامه داد: یکسری از مشاغل وجود دارد که نیروی کار ایرانی کمتر در آن مشارکت می‌کند، ولی نیروی افغانی و یا سایر کشور‌های دیگر معمولا از آن استقبال می‌کند، اینکه ما به صورت مطلق بگویم که به هیچ وجه نیروی کار خارجی نباید وجود داشته باشد خود مضراتی را به همراه خواهد داشت؛ قیمت‌ها و دستمزد‌ها را بالا می‌برد، به عنوان مثال در بخش مسکن، قیمت تمام شده متر مسکن را افزایش می‌دهد و..

مبینی افزود: بنابراین سیاست ملی مهاجرت وزارت کشور بر این قرار گرفته که بحث نیروی کار را هم ساماندهی کند؛ این ساماندهی سه وجه دارد که وجه اول آن، نیاز بازار کار ماست. وجه دوم تخصص نیروی کار و وجه سوم تناسب و تعادل بین نیاز و تخصص است. این کار شروع شده و ما حدود ۶۲۰ هزار نفر نیروی کار را شناسایی و طبقه بندی مشاغل آن‌ها را تعیین کرده ایم. با وزارت کار در حال رایزنی هستیم که چه بخش از این نیروی کار، متناسب با آمایش نیاز ما است.

رئیس سازمان ملی مهاجرت درخصوص دلایل عدم حق تردد اتباع به این ۱۶ استان کشور گفت: دلایل متعدد است؛ بحث‌های اقتصادی و امنیتی در این رابطه وجود دارد. نمی‌توان چند دلیل را برای همه استان‌ها عنوان کرد، شرایط استان‌ها متفاوت است.

انتهای پیام/

 


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Thumbnails managed by ThumbPress