بین‌الملل

مخالفت قاطع دولت عراق با درخواست‌ها برای سازش با رژیم صهیونیستی


دولت عراق مخالفت قاطع خود را با نشست‌های غیرقانونی برخی شخصیت‌های عشایر در اربیل با شعار عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: این نشست‌های غیر قانونی بیانگر مواضع ساکنان شهرهای عراق که این شخصیت‌ها تلاش می‌کنند به نام ساکنانش صحبت کنند، نیست. بلکه تنها بیانگر مواضع کسانی است که در آن شرکت کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: این نشست تلاشی برای برهم زدن اوضاع و احیای طایفه گرایی در سایه آمادگی سراسری عراق برای ورود به انتخابات شفاف، عادلانه و زودهنگام و همسو با آرمان‌های مردم است.

در این بیانیه آمده است: مطرح کردن طرح عادی سازی روابط از نظر قانون اساسی و از نظر قانونی و سیاسی در دولت عراق مردود است. دولت عراق به صورت واضح موضع تاریخی خود را درباره حمایت از مسئله عادلانه فلسطین و دفاع از حقوق مردم فلسطین و در رأس آن حق داشتن کشور مستقل به پایتختی قدس و مخالفت با هرگونه شهرک سازی و تجاوز و اشغال اعلام کرده است.

در اقدامی جنجالی و در میان استقبال گسترده رسانه‌های اسرائیلی، “کنفرانس توافق آبراهام” در اربیل برگزار شد.

در این کنفرانس که در راستای عادی‌سازی علنی روابط با اسرائیل شکل گرفته، گروهی از زعمای عشایر غرب عراق و برخی سران رژیم بعث سرنگون شده این کشور حضور داشتند.

رسانه صهیونیستی یدیعوت آحارونت هم مدعی شد که ۳۰۰ نفر از سران قبایل عراق خواستار عادی سازی روابط با اسرائیل شده اند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز از این اقدام استقبال کرد و آن را “امیدوار کننده” خواند.

وی گفت: “ما و عراق تاریخ و ریشه مشترکی در جامعه یهودی داریم.”

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا