سیاست

مدنی: وضعیت زیرساخت‌ها در روستاها مطلوب است


به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، سید امیرحسین مدنی روز دوشنبه در نشست خبری نخستین رویداد ملی «همه باهم» با شعار از «جهاد سازندگی تا جهاد پیشرفت»، گفت: از آغاز کار دولت یکی از شعارها و نگاه‌ها، توجه ویژه به نقاط محروم روستاها و عشایر بود که در کنار اقدامات انجام شده برای مردمی سازی دولت، موضوع جهاد سازندگی هم بعنوان یک موضوع محوری از آغاز دولت سیزدهم مطرح شد.

وی افزود: ماموریت به معاون اول رییس جمهور محول شد تا جهاد سازندگی احیا شود و قرار شد یک مدل خدمت رییس جمهور ارایه شود.

دبیر شورای عالی جهاد سازندگی با بیان اینکه جهاد سازندگی در گام دوم انقلاب با کمی تفاوت نسبت به گام اول قرار است احیا شود، گریزی به وضعیت کشور در قبل از انقلاب زد و اظهار داشت: قبل از انقلاب در بحث آب، راه و زیرساخت‌ها در روستاها دچار مشکل بودیم و از ابتدای انقلاب بسیاری از روستاها تازه داشت کشف می‌شد. لذا اولویت در بحث زیرساخت‌ها بود که امروز در بحث زیرساخت‌ها در وضع مطلوب قرار داریم. ۸۵ درصد وضعیت آب در روستاها مطلوب است و در حوزه طرح هادی ۵۵ درصد اجرا شده که قبل انقلاب اصلا اجرا نشده بود. زیرساخت در حوزه برق ۹۵ درصد و گاز ۹۲ درصد انجام شد.

مدنی با اشاره به بحث مهاجرت از روستا به شهر با وجود ایجاد زیرساخت‌ها، گفت: تلاش ما امروز بر مهاجرت معکوس از شهرها به روستا است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه متولیان در حوزه روستایی خیلی زیاد است، گفت: به همین دلیل قرار شد در گام دوم، جهاد سازندگی به شکل جدید خدمات ارایه کند یعنی فعلا شورایی باشد و افراد موثر دور یک میز بنشینند.

وی ادامه داد: ۷۴ دستگاه در روستا فعالیت دارند که ۲۳ دستگاه آن مستقیم کار می کنند که انسجام و هماهنگی چندانی باهم ندارند.

مدنی با انتقاد از تورم بالا در روستاها تصریح کرد: تورم روستایی ماهانه ۴۷درصد است یعنی ۲.۵ درصد بیشتر از تورم شهر که بخشی متوجه خدمات این دستگاه‌های متعدد است که در ارایه خدمات باهم منسجم نیستند و یک نقشه راه ندارند.

وی افزود: البته ۱۰ هزار روستا در کشور دچار تنش آبی هستند و علاوه بر این برق هم باید با امکانات روز همراه باشد.

دبیر شورای عالی جهاد سازندگی، سیاستگذاری و قوانین، انسجام و هماهنگی بین مردم و گفتمان سازی را از ماموریت های شورای عالی جهاد سازندگی برشمرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا