فرهنگ

مروری بر روشنگری‌های علامه مصباح یزدی در نماز جمعه تهران/ وقتی خفقان اصلاحات هم مانع از بصیرت افزایی نیست

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا – علی ترابی، جمعه شب 12 دی ماه بود که خبر درگذشت فیلسوف ژرف اندیش علامه مصباح یزدی از خبرگزاری‌ها مخابره شد تا در آستانه نخستین سالگرد سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، داغ امت انقلابی با داغی دگر تازه شود.

در همین مدت کوتاه و ساعات سپری شده از فوت علامه مصباح یزدی، مطالب زیادی حول شخصیت این عالم وارسته منتشر شده و هر کسی از زاویه‌ای به حیات علمی و عملی این عالم پرداخته است. اما آنچه محور این گزارش قرار دارد برهه‌ای از تاریخ زندگی آیت‌الله مصباح یزدی در سال 1382 است که برای آخرین بار در سنگر سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران به سخنرانی پرداخت.

آن سخنرانی‌های صریح در سال‌های حیات دولت اصلاحات و مجلس ششم که روزهایی فراموش ناشدنی در حافظه تاریخی ایران بود، منشا حواشی بسیاری شد و به تعبیری علامه مصباح یزدی با طوفانی که آن روز در نماز جمعه به پا کرد بالاخره فریادی رسا از جبهه انقلاب در برابر تمامی اقدامات و موضع‌گیری‌های خاص و عجیب روزگارپسادوم‌خرداد شد.

«كروبي در اين ميان اظهار داشت: اگر به دنبال اين هستيد كه جلسه را بر هم بزنيد بايد بگويم من از اينجا بلند نمي‌شوم، و هيچ روزي نخواهم گذاشت كه جلسه به هم بخورد. در پايان علي تاجرنيا گفت: چگونه است كه جناب آقاي مصباح يزدي داراي مصونيت هستند؟ چرا در رابطه با حرف‌هاي ايشان اقدامي صورت نمي‌گيرد؟ كروبي نيز گفت: بطلان و صحيح نبودن حرف‌هاي مصباح مشخص است، و وزارت اطلاعات بايد اين موضوع را پيگيري كند.» این سطور چند خطی از گزارش خبرگزاری ایسنا در روز یکشنبه 18 خرداد ماه 1382 و تنها 2 روز پس از صحبت‌های علامه مصباح یزدی در پیش خطبه نماز جمعه تهران بود.

روزگاری که آیت‌الله مصباح به روشنگری در نمازجمعه مشغول بود جو جامعه و محدودیت‌های رسانه طوری بود که رئیس مجلس روی همان صندلی ریاست مجلس وی را به بیان حرف‌های باطل و ناصحیح محکوم می‌کرد و وزارت اطلاعات را برای پاسخگویی به وی حواله می‌داد.

اما آنچه بصیرت بالای این عالم تازه گذشته و شجاعت وی را نشان می‌دهد، این است که در نوبه‌های بعدی نه تنها مثل برخی از به ظاهر انقلابی‌های فعلی از مواضع خود عقب ننشست بلکه 2 جلسه دیگر نیز با همین محور به بیان حقایق کشور پرداخت تا دست آخر دستش از تریبون پیش خطبه نمازجمعه تهران کوتاه شود!

در ادامه به بخش‌هایی از سه سخنرانی آخر علامه مصباح یزدی از منبر سخنرانی پیش خطبه نماز جمعه تهران پرداخته می‌شود.

توزیع 500 میلیون دلار بین مقامات ایرانی از سوی جاسوسان آمریکایی

مرحوم آیت الله مصباح یزدی در بخشی از سخنان خود در بخش پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران که در روز جمعه 16 خرداد  1382 ایراد شده بود، گفت: نترسيد از پانصد ميليون دلاری كه جاسوسان آمريكا در اين كشور آورده‌اند تا بين مقامات ايران توزيع كنند.

علامه مصباح يزدی در ادامه با بيان اين كه فردا روزنامه‌ها خواهند نوشت اين شيخ كه می‌گفت كه چمدان دلار آمده، باز دوباره دروغي درآورده است، افزود: خبرگزاری ايران رو (iran.ru) كه آقای سفراف مدير آن است، نوشته كه صدها تن از جاسوسان آمريكايی -عمال سی.آی.ای- با 500 ميليون دلار روانه‌ ايران شده‌اند و عده‌ای از مقامات ايران را خريده‌اند و هنوز درصدند عده‌ا‌ی ديگر را با رشوه و پول بخرند.

وی با تاكيد بر اين كه اينها جای ترس و واهمه‌ای ندارد، گفت: شما بوديد و يا امثال شما بودند در همين دانشگاه تهران، در همين نماز جمعه، بمب منفجر شد، عده‌ای به شهادت رسيدند و اندامشان به در و ديوار پراكنده شد،‌ اما امام جمعه همين جا به خطبه‌هايش ادامه داد و شما مردم ثابت نشستيد و به نماز جمعه ادامه داديد. چيزی كه در تاريخ نمونه‌ای برای آن يافت نمی‌شود. اين موهبت الهی است.

وی در اين راستا بر لزوم داشتن ايمان قوی تاكيد و خاطرنشان كرد: رابطه‌ دوستانه خود را با خودی‌ها تقويت كنيد. مصباح يزدی، خودی‌ها را كسانی دانست كه سمبل ايمانشان عشق به ولايت است و گفت: هركس با دشمنان خدا رابطه‌ دوستی برقرار كند، از آنهاست و هيچ رابطه‌ای با خدا نخواهد داشت.

درست 2 روز پس از همین صحبت‌ها بود که صحن علنی مجلس ششم شاهد تشنج بود تا یادآور این ضرب المثل باشد که چوب را وقتی بلند کنی… .

عوامل خارجی و داخلی ضربه زننده به نظام از هم جدا نیستند

اما علامه مصباح یزدی نه تنها پس از چنین واکنش‌هایی عقب ننشست، بلکه در جلسه بعدی روی همین محور مانور داد و مطالب دیگری هم بدان اضافه کرد.

مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی در سخنرانی روز جمعه 13 تیر 1382 گفت: امروز اگر بخواهند در كشور دیگری كاری كنند، باید در آن كشور گروه‌هایی درست كرده و به جان هم بیندازند. كسانی را با پول خریده، كسانی را با تهدید، ارعاب و ترور از میدان به در كنند تا زمینه برای اداره‌ آن كشور توسط قدرت پشت پرده و عمال آن فراهم شود.

علامه مصباح یزدی تصریح كرد: دو عامل جداگانه‌ خارجی و داخلی نداریم؛ بلكه یا آسیب از داخل نظام شروع و توسط خارجی‌ها تقویت می‌شود یا دستور آن از خارج داده شده و توسط داخلی‌ها اجرا می‌شود.

دشمن می‌خواهد كاری كند كه مردم به نانشان محتاج شوند

وی نهاد اقتصادی را در اولویت ابزار دستیابی دشمن به اهداف خود دانست و افزود: دشمن می‌خواهد كاری كند كه مردم به نانشان محتاج شوند، اما این كار برای مردم سخت‌كوش كار آسانی نیست؛ هرچند شیاطین می‌توانند كاری كنند كه این مردم به نانشان محتاج شوند.

وی اصلاحات ارضی رژیم گذشته را در همین راستا دانست و گفت: دشمن می‌تواند كاری كند كه به فاصله‌ی 2 ماه، یك نفر از سرمایه‌ی 6 میلیون و نیمی به سرمایه‌ی 30 میلیارد تومانی دست یابد.

متاسفانه نظام جمهوری اسلامی ما از رباخوارترین نظام‌های عالم شده است!

سخنران پیش از خطبه‌های تهران، در این راستا به وجود رباخواری در نظام اقتصادی كشور اشاره كرد و گفت: اما متاسفانه نظام جمهوری اسلامی ما از رباخوارترین نظام‌های عالم شده است و كسانی دلشان خوش است كه اقتصاد رشد كرده است. عجب رشدی!

وی، با بیان این‌كه كاهش 0/25 درصدی بهره در آمریكا باعث رونق اقتصادی اروپا شد، به نرخ منفی بهره در ژاپن اشاره كرد.

مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی، با بیان این كه نرخ بهره در كشور ما عملا بیش از 30 درصد است، گفت : مردم به عناوین مختلف از جمله كارمزد دائما ربا می‌خورند، می‌گیرند و می‌دهند و روز به روز ورشكسته‌ها زیاد می‌شوند. اخیرا شنیده‌ام برخی گفته‌اند؛ ربا مربوط به معاملات شخصی است و اگر دولت، شركت‌ها و شخصیت‌های حقوقی معامله كنند دیگر ربا نیست.

وی با انتقاد از این نظر، یادآور شد: امروز اكثر معاملات جهانی كه سرنوشت عالم را به وجود می‌آورد از سوی شخصیت‌های حقوقی است.

مردم تا مدتی می‌توانند گرانی، فقر و تبعیض را تحمل كنند

وی با طرح این پرسش كه آیا این همه مفاسد ربا تنها مربوط به معاملات شخصی است؟ گفت: سیاست اقتصادی كه منجر به این می‌شود كه رباخواری در جامعه فراهم شود، این سیاست محكوم به شكست است، امروز نه، فردا شكست خواهد خورد؛ هزاری ما به مردم وانمود كنیم كه اقتصادمان پیش رفته و رشد اقتصادی كرده‌ایم و یكی، دو روزنامه‌ی خارجی یا صندوق بین المللی پولی كه می‌خواهد به ما قرض بدهد و ما را فریب دهد و ربا از ما بگیرد و منت بر سرما بگذارد و شرایطش را بر ما تحمیل كند؛ بگوید بله، ایران رشد اقتصادی كرده است. كارشناسان منصف واقعی داخل كشور را بپرسید، ببنید چه می‌گویند. به هر حال اگر جامعه‌ای از نهاد اقتصادی دچار مشكل شد، آسیب بزرگی آن را تهدید می‌كند. مردم تا مدتی می‌توانند گرانی، فقر و تبعیض را تحمل كنند. رشد سرمایه از یك طرف با آن نمونه‌ای كه عرض كردم و از یك طرف فقر و انحطاط كه مردم نان سیر هم نتوانند بخورند.

وی، اصیل‌ترین نهاد جامعه را نهاد فرهنگی دانست و در ادامه ترویج فرهنگ مصرف‌گرایی توسط دستگاه‌های تبلیغاتی را میراث شوم رژیم گذشته دانست كه موجب عقب‌ماندگی خواهد شد. مصباح یزدی ادامه داد: امروز سران استكبار و كفر جهانی صریحا بیان می‌كنند؛ تا زمانی كه دین به‌خصوص دین اسلام در عالم وجود دارد، ما به خواسته‌های خود نمی‌رسیم و به گسترش فرهنگ آمریكایی نائل نمی‌شویم.

وی از بین بردن اسلام توسط دشمنان را از راه فرهنگ میسر دانست و افزود: دشمن در این راه قصد تغییر فرهنگ (باورها و ارزش‌های) مردم را دارد و از دو راه معرفتی و رفتاری وارد می‌شود و در بعد عمل سعی می‌كند زمینه‌ گناه را در جامعه فراهم نماید.

علامه مصباح یزدی، تصریح كرد: آنها سعی می‌كنند شرایطی فراهم كنند كه جوان‌ها به گناه آلوده شده و دیگر به ارزش‌ها پایبند نباشند. به عنوان مثال، كسی كه عادت كرده تا ساعت 2 نصف شب فیلم‌های مستهجن نگاه كند، دیگر نماز شب نمی‌خواند. جوان خودش می‌گوید «تا این فیلم را نبینم شب خوابم نمی‌برد» نمی‌دانم وقتی خوابش ببرد، چه خوابی خواهد دید؟

وی با بیان این‌كه دشمن در تلاش است كه فیلم‌های مستهجن به راحتی در اختیار مردم قرار گیرد، افزود: ما باید برای حفظ فرهنگ خود (به معنی باورها و ارزش‌ها و نه موسیقی و رقص) فداكاری كنیم و در این راه باید با چنگ و دندان ایمان خود و نسل آینده را حفظ كنیم.

نکته جالب توجه بیان این سخنان در اوج دوران اصلاحات و خفقان آن است. جرئت و جسارت علامه مصباح یزدی و شجاعت بیان مطالب در تریبون نماز جمعه باعث شد که وی فقط یک جلسه دیگر بتواند از این تریبون به بصیرت افزایی در جامعه بپردازد.

این‌ها هشدار است نه تضعیف نظام

جمعه 27 تیر 1382 آخرین جلسه بود که نماز جمعه تهران میزبان  آیت‌الله مصباح یزدی بود. علامه مصباح یزدی مسیر روشنگری در این سخنرانی را هم بی واهمه از جو موجود ادامه داد.

وی با اشاره‌ مجدد به سخنان پیش از خطبه‌های هفته پیش خود گفت: بعضی‌ها گفتند فلانی نظام سیاسی و رژیم ولایت فقیه را رباخوار دانسته؛ در حالی كه این مربوط به رژیم ولایت فقیه نیست. مربوط به اعمال مردم و بانك‌ها است.

مرحوم مصباح یزدی هم‌چنین با اشاره به نظام آموزش و امور فرهنگی كشور و آن‌چه كه وی انواع و اقسام ابتذال و مراكزی كه در آنها فساد انجام می‌گیرد؛ خواند، گفتن این مسایل را تضعیف نظام ندانست و گفت: اینها هشدار است.

سخنران پیش از خطبه‌ها اصلی‌ترین راه‌حل پیشگیری یا معالجه‌ی این آسیب‌ها را اطاعت از دستورات اسلام دانست و گفت: بگذریم از سكولاریست‌هایی كه اصلا دین را در امور مملكت دخیل نمی‌دانند و به راحتی این افكار خود را ترویج می‌دهند و كتاب می‌نویسند و هیچ‌كس هم اعتراضی نمی‌كند و نمی‌ گوید تضعیف نظام انجام شده است.

كاری نكنید كه بر سر صنعت كشور بلایی بیاید كه بر اثر اصلاحات ارضی بر سر كشاورزی آمد

آیت‌الله مصباح یزدی بار دیگر با اشاره به آسیب‌های كه به نهاد اقتصاد وارد می‌شود؛ از مردم پرسید:‌ واقعا چند درصد كارتان بی‌رشوه انجام گرفته است؟

وی تصریح كرد: افشاگری نمی‌كنم كه نظام تضعیف شود اما كدام قانون رانت‌خواری را تصویب كرده كه امروز ثروت‌های كلان ناشی از رباخواری را شاهدیم و من مواردی را در این مورد سراغ دارم.

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: آقایان می‌گویند اگر مواردی داری معرفی كن. عجب تا به حال كدام دستگاه اطلاعاتی اطلاعاتش را معرفی كرده؟ كار من هشدار دادن است.

وی با ابراز این عقیده كه رشوه‌خواری و رانت‌خواری، گران‌فروشی‌ها و … بین مردم و مسوولان مشترك است، گفت: البته ( این امر) بیشتر مربوط به مسوولین است.

علامه مصباح یزدی در ادامه با تاكید بر لزوم استفاده از تكنولوژی پیشرفته برای رونق اقتصاد گفت: باید این موارد با برنامه باشد.

وی هشدار داد: كسانی كه درصدد اصلاحات صنعتی هستید، كاری نكنید كه بر سر صنعت كشور بلایی بیاید كه بر اثر اصلاحات ارضی بر سر كشاورزی آمد.

كدام نظام؟ مگر نظام، مساوی با دولت و چند وزیر و تعدادی كارمند است؟

وی افزود: این همه فریادهایی كه مقام معظم رهبری زدند و این همه نصایحی كه راجع به جلوگیری از تهاجم فرهنگی دشمن و احیای فرهنگ ناب محمدی فرمودند به كجا رسید؟ گوش‌ها ما سنگین است. هرچه می‌گویند دشمن شبیخون فرهنگی زده، دل‌های جوانان ما را هدف قرار داده و ایمانشان را می‌دزدد؛ انگار نه انگار. آیا ایشان هم تضعیف نظام می‌فرمایند؟

وی ادامه داد: وقتی می‌گویند در مطبوعات ما عمال خارجی لانه كرده‌اند این تضعیف نظام است؟ وقتی می‌گویند در بعضی دوائر ما سیاست‌های بیگانگان نفوذ كرده، تضعیف نظام است؟

آیت‌الله مصباح یزدی با تاكید بر این‌كه نظامی كه هشداردهنده و دریچه‌ی احتیاط نداشته باشد، منفجر خواهد شد، گفت: امروز هر كس هر حرفی می‌زند، می‌گویند تضعیف نظام كرده است. كدام نظام؟ مگر نظام، مساوی با دولت و چند وزیر و تعدادی كارمند است؟

از راه امام منحرف شده‌ايم/ هم مردم در انتخاباتشان اشتباه كرده‌اند و هم مسؤولان در سياست‌هايشان

علامه مصباح یزدی با بیان این‌كه از راه امام منحرف شدیم و همه‌مان مسوولیم گفت: هم توده‌ مردم اشتباه كردند در انتخاباتشان و رای دادن‌هایشان و هم مسوولان در سیاست‌های غلط و به كار گرفتن نیروهای ناكارآمد و انتصاب فامیلی یا حزبی اما با شعار شایسته‌سالاری . مردم همه چیز را می‌فهمند و اگر گاهی بروز نمی‌دهند به خاطر نجابتشان است. از نجابت مردم سوءاستفاده نكنیم.

وی به مسوولین تذكر داد: برگردیم به اسلام كه هم نفع دنیا و هم نفع آخرت ما در پیروی از اسلام است.

وی هشدار داد: رشوه‌خواری، رباخواری، فساد اخلاقی، بی‌بند و باری جنسی، میدان دادن به بعضی از قشرهای جامعه به عنوان آزادی، فراهم كردن زمینه‌ی فساد اخلاقی و بی‌بند و باری به بهانه‌ی بها دادن به جوانان اثر خود را در جامعه خواهد گذاشت. راه مستقیم؛ اطاعت از دستورات خداست و هر قدمی كه برخلاف آن برداشته شود به همان اندازه در فساد و جلوگیری از بركات آسمانی و عدم پیشرفت مادی و معنوی جامعه اثر دارد. پس توبه و استغفار كنیم.

عصبانیت ضد انقلاب از علامه مصباح

حال که با گذشت نزدیک 17 سال از آن روزها یکبار دیگر این سخنرانی‌ها مرور می‌شود، معلوم می‌شود که چرا ضد انقلاب اینهمه از وی عصبانی بود و مردم را از رای دادن به این عالم بصیر، منع می‌کرد. بی‌خبر از آنکه به تعبیر رهبرمعظم انقلاب این مجلس خبرگان است که به حضور چنین عالمی نیاز دارد. علامه مصباح یزدی با همین بصیرت و شجاعت همچون مصباحی مسیر حرکت به سمت قله‌های موفقیت را برای بسیاری از جوانان انقلابی روشن کرد تا نام و یادش هرگز فراموش شدنی نباشد.

انتهای پیام/4139/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا