بین‌الملل

مشاور سیاست خارجی کنگره آمریکا درباره گسترش ناتو هشدار داد


به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا از اسپوتنیک، به گفته دیانا اولبام گسترش ناتو ممکن است وضعیت امنیتی اروپا را بسیار بدتر کند و احتمال یک جنگ جهانی را افزایش دهد. 

او در مقاله خود که در نشریه هیل منتشر شده، نوشته است که اگرچه تمایل به گسترش ناتو پاسخی طبیعی به اقدامات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است اما این اقدام در راستای منافع آمریکا، کشورهای غربی یا سایر کشورها نیست. 

مشاور کنگره آمریکا پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را کوته‌بینانه و خطرناک خواند و تاکید کرد که عضویت این دو کشور تنها درگیری در اوکراین را طولانی می‌کند، گزینه‌های پوتین برای پایان جنگ در اوکراین را از وی سلب می‌کند و امکان استفاده از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را افزایش می‌دهد که این امر خود باعث تبادل جهانی تسلیحات هسته‌ای خواهد شد.

اولبام تاکید کرد که به جای افزودن دو عضو دیگر به ناتو و دو برابر کردن مرزهای آن با روسیه، آمریکا و جهان به ساختار امنیتی جدیدی نیاز دارند که نه تنها اروپا بلکه در نهایت روسیه نیز بتواند در آن نقش داشته باشد.

به گزارش ایرنا، سوئد و فنلاند روز چهارشنبه گذشته درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به صورت رسمی در مقر این سازمان نظامی در بروکسل (پایتخت بلژیک) تحویل دادند.

پیش بینی می‌شود با وجود آنکه فرآیند عضویت این دو کشور شمال اروپا تنها دو سه هفته به طول انجامد، روند موافقت مجالس ۳۰ کشور عضو تا یک سال زمان ببرد. 

“ینس استولتنبرگ” دبیرکل ناتو نیز درخواست عضویت فنلاند و سوئد را تاریخی خوانده و این کشورها را نزدیک‌ترین شرکای این اتحادیه دانست که عضویت آن‌ها به افزایش امنیت مشترک ناتو منجر خواهد شد. 

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه گذشته به وقت محلی واشنگتن در دیدار با رهبران فنلاند و سوئد در کاخ سفید با حمایت از درخواست آنان برای عضویت در ناتو، اظهار کرد: امروز از ۲ دمکراسی بزرگ و شریک نزدیک و بسیار توانای آمریکا برای پیوستن به قوی‌ترین و قدرتمندترین اتحاد دفاعی تاریخ جهان استقبال و حمایت قاطع آمریکا از عضویت آن‌ها را اعلام می‌دارم.  

همچنین جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا هم اعلام کرده است که عضویت فنلاند و سوئد در ناتو یک رویداد تاریخی و نقطه عطف در امنیت اروپا است. 

با این حال سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفته است که پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، به افزایش تهدیدهای نظامی نزدیک مرز روسیه منجر شده و مسکو به اقدامات متقابل لازم دست می‌زند. 

وزارت امورخارجه روسیه نیز اعلام کرده که این کشور با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید آن، اقدام خواهد کرد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا