اقتصادی

مصوبات سفر فرستاده رئیسی و وزیر نیرو؛ لازم اما فعلا روی کاغذ

خبرگزاری ایمنا؛ علی صالحی، سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در یادداشتی نوشت: «پارسال ۲۷ خرداد بود که درباره سفر رئیس‌جمهور به اصفهان نوشتم «با هم بهتریم» و امروز بعد از یک روز پرفراز و نشیب تاکید می‌کنم که بیشتر از قبل به این تاکتیک برای جاری شدن زنده‌رودمان باور یافتم.

جمعه عصر و پس از فراغت از رویدادهای ۲۵ آبان بود که با تماس یکی از دوستان قرار شد ادامه فرایند مطالبه درباره بن-بروجن را در فاز جدی‌تری دنبال کنیم؛ در کمتر از ۱۵ دقیقه از استانداری تا مجمع نمایندگان و مدیریت شهری و فرمانداری با هم برای ۶.۳۰ صبح هماهنگ شدیم. کاری که معمولاً یا نشد است یا سخت اما برای مردم، زنده‌رود و فلات مرکزی خیلی زود محقق شد، حتی مسافران در مسیری داشتیم که از نیمه راه برگشتند برای مردم و رود زاینده! آخر شب یک دورهمی رسانه‌ای خوب داشتیم که با رفقا یک مرور بر آنچه شده و باید بشود انجام دادیم.

از ۶.۳۵ صبح گذشته بود که به مهمانسرای شهرداری رسیدم، بقیه هم یکی‌یکی از راه رسیدند؛ همکاران شورای شهر و نمایندگان مجلس. در این جلسه از اقدامات و تلاش‌های نمایندگان بیشتر مطلع شدیم. شورا هم رخدادهای انجام گرفته و نظراتش را مطرح کرد. هر چند هنوز مشخص بود که هم افق نشدیم اما برای ادامه مسیر لازم داشتیم کمی با هم مباحثه کنیم. پیگیری‌های خوبی از جانب نمایندگان شده بود که عمدتاً با وعده درمانی یا اظهارات ناصحیح وزارت نیرو به هدف ننشسته بود و شاید این مهم‌ترین پاسخ به این سوال بود که چرا قبل از وقوع، علاج واقعه نشد. به هر حال باید برای این رفتار راه چاره‌ای می‌یافتیم، چند گام طراحی و متولی پیگیری‌های مشترک مشخص شد.

آقای خبر | مصوبات سفر فرستاده رئیسی و وزیر نیرو؛ لازم اما فعلا روی کاغذ

ساعت ۱۰ برخی همکاران شورای شهر با نمایندگان مجلس راهی منزل آیت الله مهدوی شدیم تا از همراهی علما و رهنمودهایشان استفاده کنیم. شرح ماوقع را دادیم و گفتیم که برای هر تصمیمی آماده‌ایم، چرا که خدمت بدون رضایت مردم کم‌معناست، نظرات ایشان با جمع همراه بود و چه بسا حتی بنا داشتند در خطبه نماز جمعه گذشته هم نقدی به دولت بزنند اما باز هم فرصت دادند تا اشتباهات در مجرای خودش و با تلاش و پیگیری اصلاح شود.

آقای خبر | مصوبات سفر فرستاده رئیسی و وزیر نیرو؛ لازم اما فعلا روی کاغذ

قرارمان ساعت ۱۰.۳۰ بود، اما حوالی ۱۱ به همراه آیت الله مهدوی، همه همکاران شورا و نمایندگان به دفتر امام جمعه رسیدیم. با استقبال ایشان مواجه شدیم و دو ساعتی درباره موضوع و چگونگی پیگیری با مطالبه از معاون استاندار و آقای فرماندار صحبت شد. واقعیت این بود که همه ما بعد از همه پیگیری‌ها و مطالبه‌گری‌ها به نماینده رهبر انقلاب در استان پناه بردیم. جمع‌بندی شد که تعدادی در جلسه با وزرا شرکت کنند و تعدادی در دفتر نماینده ولی فقیه بمانند به نشانه اعتراض و برای انجام پیگیری‌های بعدی.

مصوبات سفر فرستاده رئیسی و وزیر نیرو؛ لازم اما فعلا روی کاغذ

جلسه با وزرای نیرو و کشور ساعت ۱۵:۳۰ شروع شد تا ۱۹؛ تقریباً از همه اقشار به نمایندگی صحبت کردند و محور همه حرف‌ها چند کلیدواژه بود حیات یک تمدن، عدالت، صداقت، قانون و شفافیت! سوز مطالبه کشاورزان و فریاد اساتید دانشگاه واقعاً ما را شرمنده می‌کرد آقایان وزیر را نمی‌دانم!

همه گفتیم، هم آرام و هم با صدای بلند و کمی بلندتر از بلند هم گفتیم، هم با عدد و رقم و نقشه و هم با احساسات و بر اساس واقعیات زندگی مردم گفتیم، هم از مشکلات گفتیم و هم راهکار ارائه شد تا متهم به یکجانبه‌گرایی، احساسی بودن و غیرعلمی و غیراجرایی حرف زدن نشویم.

مهم این بود که همه با هم، یک‌صدا، هماهنگ، همدل و متمرکز بر هدف اصلی در میدان کلمات و استدلال‌ها شمشیر زدند، به نام اصفهان پرافتخار و شهیدان سرافرازش و برای زاینده‌رود ایران و عزیزتر از جان.

جمع‌بندی آخر این جلسه رضایت‌بخش نبود اما نشانه‌ها روشن بود که تیرهای مطالبه عدالت، قانون و صداقت به هدف نشسته و نماینده رئیس‌جمهور واقعیت را متفاوت از دریچه وزارت نیرو دیده و شنیده بود.

بر اساس آنچه در ۵۱۵ روز قبل هم گفتم، پیگیری این مشکل ۲۰ ساله باید مستمر، مستند و هم‌افزا باشد و قدم به قدم با هم پیش برویم، تک‌روی، تک‌صدایی و رفتارهای دفعی، نمایشی، هیجانی و غیرمستمر به نتیجه نخواهد رسید و شاید کار را سخت‌تر هم بکند.

از نظر من آنچه که در جلسه اجماع شد و تقریباً همه آن در جمع‌بندی شفاهی جلسه بود این موارد است که باید مکتوب و مستند می‌شد اما من می‌نویسم برای ثبت در تاریخ و برای تداوم مطالبه:
۱. آب فقط در حد نیاز شرب و تا سقف ۱۸ م. م. م از بن-بروجن برداشت می‌شود با کسر برداشت از خط کوهرنگ که حدود ۸ م. م. م است.
۲‌. آب تخصیصی به یزد فقط در حد مصرف واقعی شرب خواهد شد.
۳. پمپاژ تونل کوهرنگ ۳ آغاز و برای آغاز عملیات عمرانی سد و آزادسازی اراضی اعتبار مصوب شد.
۴. تخصیص آب به اصفهان از خرسان و تأمین مالی آن با شرایط پیشنهادی استان انجام شود.
۵. آب مصرفی صنایع کنترل و برداشت جدید ممنوع خواهد بود.
۶ . نظارت و شفافیت برداشت‌ها از سراب تا پایاب دنبال شود.

البته ما در شورا این موارد را مکتوب کردیم و در قالب مکاتبه با وزیر کشور با امضای همکارانم مطالبه ثبت و مطالبه خواهیم کرد.

مصوبات سفر فرستاده رئیسی و وزیر نیرو؛ لازم اما فعلا روی کاغذ

دیشب حالم خوب نبود چون علی‌رغم فریادهایی که زدم در پاسخ‌ها انتظار صداقت بیشتری از کارگزار جمهوری اسلامی در وزارت نیرو داشتم، برای همین ننوشتم. اما به جریان مطالبه ایجاد شده و تعهد وزیر کشور امیدوار بودم تا اینکه صبح امروز شنیدیم که گویا فرستاده رئیس‌جمهور کمی متوجه جدی بودن مطالبه و حاد بودن نبض حیات در اصفهان شده و با پافشاری استاندار اصفهان و همکاران و نمایندگان استان عمده خروجی‌ها مصوب و مکتوب شده است.

امیدوارم همه با هم با پیگیری و مطالبه روزشمار وعده‌ها، سال آینده دوباره در همین نقطه نباشیم!»


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Thumbnails managed by ThumbPress