دانش

معاون وزیر علوم: مسائل کشور با دانشجویان پسادکتری حل می‌شود


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، پیمان صالحی روز دوشنبه در همایش سه روزه روسای دانشگاه‌ها که توسط دانشگاه تبریز در حال برگزاری است، افزود: هیچ‌گاه برای تجاری سازی، پژوهش را نادیده نگیرید. اینطور نباشد که تحقیقات بنیادی را برجسته کنیم اما تجاری سازی نداشته باشیم.

معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: در همه دنیا زنجیره ارزش در حوزه پژوهش و فناوری وجود دارید.

صالحی با اشاره به وجود ۷۰ هزار مقاله پژوهشی خاطرنشان کرد: نظام نوآوری برای تجاری سازی یافته های علمی هنوز روان نیست.

وی درباره دوره‌های پسادکتری گفت: اکنون گنجی را در حال از دست دادن هستیم و در گذر سالها هیچ فکری هم برای آن نمی‌کنیم. در همه دنیا حتی ایران به موضوع کاهش جذب هیأت علمی برخورد کرده‌ایم و از سوی دیگر، میزان کار پژوهشی دانشگاه‌ها نیز ثابت مانده است.

معاون پژوهشی وزیر علوم با طرح سوالی مبنی بر اینکه حل مسأله دست چه کسانی است، ادامه داد: حل مسأله که توسط دانشجوی کارشناسی ارشد صورت نمی‌گیرد زیرا به دنبال کسب علم آمده است، بنابراین در دنیا هیچ نیروی تحقیقاتی مانند دانشجوی پسادکتری توان حل مسأله ندارد.  

صالحی تعداد دانشجویان دکتری کشور را ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: در سال گذشته ۱۵ هزار دانشجوی دکتری را دانش آموخته کردیم در حالیکه فقط ۳۰۰ عضو هیأت علمی در سال جذب می‌کنیم.  

به گفته دبیر شورای عالی عتف، صندوق حمایت از پژوهشگران در ایران بالاترین نهادی است که از پسادکتری حمایت می‌کند. از سال ۱۳۹۰ تا سال گذشته از ۱۲۰۰ دانشجوی پسادکتری حمایت کرد. در سال گذشته کمتر از ۵۰۰ دانشجوی پسادکتری داشته‌ایم.

وی از تهیه آیین‌نامه پسادکتری برای شورای عالی عتف خبر داد و گفت: بیشترین عامل محدودکننده در پسادکتری، حقوق پیشنهادی ۱۰ میلیون تومانی است اما با پیگیری‌های مکرر، مقرر شد برای این دانشجویان بیمه در نظر گرفته شود.

به گفته معاون وزیر علوم، بنابراین دانشگاه‌ها با ۱۰ میلیون تومان در ماه شغل ایجاد می‌کنند. البته هدف وزارت علوم از حمایت از پسادکتری، تاخیر در بیکاری نیست بلکه از این نیروها باید در صنعت بهره برد.

صالحی ابراز امیدواری کرد که وزارت علوم بتواند برای پسادکتری طرح سربازی اختصاص دهد.  

وی با ارائه آماری از تعداد نشریات علمی کشور بیان کرد: اکنون ۱۴۲۶ نشریه علمی داریم که علوم انسانی با ۷۸۸ نشریه، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: در اوج تحریم و ترامپیسم ۳۵ درصد مقاله همکاری بین المللی داریم؛ در واقع اعضای هیأت علمی سربازان خط مقدم شکستن تحریم هستند.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا