فرهنگ

موزه‌های میراث فرهنگی شهرستان‌های استان اردبیل تعطیل هستند


نادر فلاحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: در حال حاضر به استثنای موزه میراث فرهنگی شهراردبیل سایر موزه‌های میراث فرهنگی شهرستان‌های مختلف استان به دلیل مشکل تامین نیروی حفاظتی تعطیل وفعالیت آنها از مدت‌ها پیش متوقف است.

وی با بیان اینکه پیش از این نیروی حفاظتی موزه‌های استان از سوی نیروی انتظامی تامین می‌شد، اظهار کرد: با توقف کار تامین سرباز و نیروی حفاظتی موزه‌های میراث فرهنگی شهرستان‌های مختلف استان از محل سربازان و نیروهای حفاظتی نیروی انتظامی هم اکنون علاوه بر موزه میراث فرهنگی شهر خلخال موزهای نیر و نمین هم تعطیل هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل یادآورشد: موزه میراث فرهنگی شهر خلخال تا زمان رفع مشکل تامین نیروی حفاظتی همچنان تعطیل است واشیای به امانت گرفته شده آن در مرکز استان و در محلی امن نگهداری خواهد شد.

فلاحی یادآورشد: پیش از این بارها مشکل تعطیلی ناشی از تامین نیروی حفاظتی موزه‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی شهرستان‌های مختلف استان با مسئولین ذی‌ربط کشوری طرح شده است.

وی گفت: با توجه به سطح حفاظتی پایین سایر موزها از جمله موزه‌های مردم شناسی، موزه مفاخر دینی و یا موزه صنایع دستی تنها در صورت تبدیل موزه میراث فرهنگی خلخال به سایر موزه‌ها این محل باز شده و در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت.

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل یادآورشد: علاوه بر راهکار اول یاد شده در صورت تامین دو نفر نیروی انسانی برای حفاظت از موزه میراث فرهنگی خلخال از سوی شهرداری این شهر، تعطیلی و توقف فعالیت موزه شهر خلخال بصورت موقت و تا زمان تامین نیروی انسانی و حفاظتی دائمی برطرف خواهد شد.

 فلاحی یادآورشد: در شورای بین‌المللی موزه‌ها که در گرامیداشت روز جهانی موزه تشکیل شد، موزه‌های استان اردبیل اعم از وابسته و غیر وابسته در ۱۲ شاخص رتبه اول را از سوی ایران ایکوم به خود اختصاص دادند.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: استان اردبیل به خاطر پیشینه غنی و تاریخی خود دارای موزه‌های متعدد است که از جمله آنها می‌توان موزه چینی خانه بقعه شیخ‌صفی، موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ‌صفی، موزه مفاخر دینی، موزه مردم‌شناسی، موزه صنایع دستی، موزه تاریخ طبیعی در شهر اردبیل و موزه صارم‌السلطنه شهر نمین، موزه باستان‌شناسی شهر نیر، موزه باستان‌شناسی شهر خلخال و موزه باستان‌شناسی مشگین‌شهر را نام برد.

فلاحی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۵ باب موزه در این استان وجود دارد که ۹ مورد از آنها زیر پوشش اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  این استان بوده و پنج مورد هم وابسته به ارگان‌ها و نهادهای دیگر است. ضمن اینکه یک باب واقع در شهرستان مشگین‌شهر به بخش خصوصی تعلق دارد.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا