بین‌الملل

مکزیک: تعریف آمریکا از دموکراسی مطابق منافعش است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «مارسلو ابرارد» وزیر خارجه مکزیک، آمریکا را به دلیل عدم دعوت از سه کشور کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه به اجلاس سران قاره آمریکا به داشتن استانداردهای دوگانه متهم کرد.

ابرارد در مقاله ای که در روزنامه مکزیکی «اکسلسیور» Excelsior منتشر شد، با اشاره به روابط واشنگتن با اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) و تشکیل چارچوب اقتصادی «ایندوپاسیفیک» در ماه مه، نوشت: بند به اصطلاح دموکراسی در همه موارد به طور یکسان اعمال نمی شود، بلکه فقط در برخی موارد و زمانی که مناسب باشد، اعمال می شود.

اشاره وی به حضور کشورهایی مانند ویتنام (که حکومتی تک حزبی دارد) و میانمار (که توسط نظامیان اداره می شود) در اتحادیه مذکور است که طبق تعریف واشنگتن، آمریکا نباید با آن کشورها نیز همکاری نماید و این در حالی است که مسئله دموکراسی تنها دستاویزی برای پیشبرد منافع کاخ سفید است و نه بیشتر.

ابرارد در قبال اقدام آمریکا گفت که این تصمیم اگر متناقض نامیده نشود، قطعا ناهماهنگ و ناهمساز است.

پیشتر نیز «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا گفته بود که تصمیم واشنگتن جهت عدم دعوت از وی و یا رهبران کوبا و نیکاراگوئه اقدامی تبعیض آمیز بوده و دولت آمریکا با این کار خود ناکامی این اجلاس را تضمین کرده است.

در پی اعلام عدم دعوت از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا در اجلاس سران قاره آمریکا از سوی واشنگتن، رئیس جمهور مکزیک از تصمیم خود برای عدم حضور در اجلاس سران این قاره خبر داد.

اوبرادور در این خصوص گفت: همه کشورهای آمریکایی به این نشست دعوت نشده‌ اند. اگر همه کشورها دعوت نشوند، نمی‌ توان جلسه ای را برگزار کرد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در همین رابطه گفت که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا موضع مکزیک را درک می کند، اما یکی از عناصر اصلی این اجلاس، حکمرانی دموکراتیک است و این کشورها نمونه این مسئله نیستند.

پیشتر دولت بایدن تصمیم نهایی خود را در حذف کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه از اجلاس سران قاره آمریکا به بهانه مسائل حقوق بشری و فقدان دموکراسی در کشورهای مذکور اعلام کرده بود.

«میگوئل دیاز-کانل» رئیس جمهور کوبا پیشتر اعلام کرده بود که حتی در صورت دعوت شدن نیز در این اجلاس حضور نخواهد یافت. عدم دعوت ونزوئلا و نیکاراگوئه به این اجلاس نیز پیشتر مشخص شده بود.

اجلاس مذکور از دوشنبه کار خود را آغاز کرده است و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. جو بایدن قرار است در روز چهارشنبه برای شرکت در این اجلاس به شهر لس آنجلس برود.

رهبرانی از آمریکای شمالی، جنوبی و مرکزی و همچنین حوزه دریای کارائیب در این اجلاس شرکت می کنند و قرار است درباره مسائلی مانند همه گیری ویروس کرونا، تغییرات اقلیمی و راه های تقویت رشد اقتصادی با یکدیگر گفتگو کنند.

این دومین بار است که آمریکا میزبان این اجلاس از سال ۱۹۹۴ میلادی است.


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا