بین‌الملل

میراث شوم آمریکا چه بلایی بر سر عراق آورد؟


به گزارش خبرآنلاین، پایگاه تحلیلی ریسپانسیبل استیت کرفت نوشت: کسانی که  تحولات عراق را بعد از تجاوز  آمریکا در سال 2003 دنبال کرده اند، شاهد ناکامی در  بازسازی آن کشور، ظهور و سقوط داعش بودند. روزنامه واشنگتن پست هفته پیش در گزارشی نوشت: “به دنبال اشغال برخی مناطق عراق به دست داعش در سال 2014 و جنگ های پسین برای آزاد سازی آن مناطق، همچنان یک میلیون عراقی در داخل این کشور آواره هستند و بسیاری از آنها در اردوگاه هایی زندگی می کنند که قرار است دولت به زودی آنها را تخریب کند. در همین حال کووید-19 سبب شده است اقتصاد بی ثبات عراق به سرعت به سمت سقوط پیش برود به گونه ای که حقوق کارکنان در شهرهای بزرگ پرداخت نشده، طرح های بازسازی یا معلق و یا کاملا کنار گذاشته شده اند.” تحلیل گران و کارشناسان در مصاحبه با RS معتقدند، دولت های غربی که عراق را به وضع کنونی کشانده اند توجه چندانی به این اوضاع ندارند.

پیتر فان بورن مسئول خدمات خارجی سابق آمریکا است که یک سال در عراق خدمت کرده و مدیریت گروه های بازسازی را در دو استان برعهده داشت. وی در مصاحبه با RS گفت: “این بخشی از شیوه جنگ افروزی آمریکا است که وارد کشور دیگر می شود بدون آن که مردمش بخواهند و به آنها وعده آزادی می دهد، بعد از مدتی که سیاستمداران آن جنگ را فرزندی ناخوانده تلقی کنند، آمریکا هم آن کشور را ترک می کند.”

الاجه مگنیر سال ها در میانه آشوب و جنگ، به عنوان خبرنگار در چندین شهر عراق از جمله بغداد به سر برده است. از نظر او، آمریکا بدون آن که مواخذه شود، هر بلایی از جمله، کشتار صدها هزار عراقی، ویرانی شهرهای بزرگ و کوچک. محیط زیست آلوده، زمینه سازی برای پرورش تروریست ها و تشدید اختلافات فرقه ای بر سر عراق آورد.

دانشگاه براون آمریکا در سپتامبر گذشته در گزارشی درباره هزینه های جنگ نوشت: “جنگ هایی که آمریکا پس از یازده سپتامبر به راه انداخت، در بیش از دو دهه به آوارگی حداقل 37 میلیون نفر در خاورمیانه، شمال افریقا و افغانستان منجر شده است. تا سال 2007 حدود 4.7  میلیون نفر در عراق منازلشان را ترک کردند. در دوران اشغالگری داعش در سال 2014، دو میلیون نفر بالاجبار آواره شدند. البته بیشتر این افراد مجددا اسکان داده شده اند اما همچنان بیش از یک میلیون نفر آواره هستند.

به گفته فان بورن؛ ” ما از ویرانی هایی که خود ایجاد کرده ایم عبور می کنیم. جنگل های جنوب شرق آسیا را با عامل نارنجی سوزانده ایم، کشورهای کارآمد مانند لیبی، سوریه و عراق را که به امپراتوری آمریکا اعتراض می کنند، به کشورهایی شکست خورده تبدیل کرده ایم. وقتی جو بایدن از ضرورت رهبری جهانیِ آمریکا سخن می گوید، شاید باید ابتدا با کسانی صحبت کند که ما رهایشان کرده ایم.”

311311


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا