سیاست

«نظام نامه دفاترازدواج و طلاق» توسط رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد/سرپرست پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی: از جمله نوآوری‌های نظام نامه جدید ایجاد دفاتر الکترونیکی است – قوه قضائیه | خبرگزاری میزان

خبرگزاری میزان – در راستای اجرای ماده ۲۹ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴.۱۰.۲۶و با عنایت به ماده ۲۱ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ و در راستای آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۴۰۰.۱.۱۰ «نظام نامه دفاتر ازدواج و طلاق» توسط رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد.

سرپرست اداره کل پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به نظامنامه جدید دفاتر ازدواج و طلاق، اظهار کرد: در سال ۱۳۱۲ و ۱۳۵۴ نظام نامه هایی در حوزه ازدواج و طلاق به وجود آمد که در این نظام نامه ها مقررات متحدالشکل برای ثبت ازدواج و طلاق در نظر گرفته شده بود.

بهرام حسن زاده، افزود: از زمانی که الزام شد برای ازدواج و طلاق به صورت رسمی ثبت و صدور سند انجام شود نظام نامه های مقرر نیز تنظیم شد در همین راستا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان متولی دفاتر ثبت ازدواج و طلاق قرار گرفت به طوری که تا کنون مقررات، نظارت و پیگیری امور توسط این سازمان صورت می‌گیرد.

سرپرست اداره کل پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی بیان کرد: پس از بررسی کارشناسی و آسیب‌شناسی که در حوزه دفاتر ازدواج و طلاق صورت گرفته است در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ نظام نامه دفاتر ازدواج و طلاق اصلاح و توسط رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد.

حسن زاده اظهارکرد: از جمله نوآوری هایی که درنظام نامه جدید دفاتر ازدواج و طلاق وجود دارد ایجاد دفاتر الکترونیکی به جای دفاتر سنتی است بنابراین متقاضیان ازدواج و طلاق قبل از هرگونه اقدام باید در سامانه ثبت نام الکترونیکی ثنا نسبت به گرفتن کد ثنا اقدام و تصدیق الکترونیکی دریافت کنند که این امر بسیاری از مشکلات مربوط به مجهول بودن سند، جعل سند و شناسایی مخاطب را برطرف می‌کند.

وی در ادامه گفت: از جمله ویژگی های سند الکترونیکی که برای ازدواج و طلاق وجود دارد این است که با توجه به نسخه الکترونیکی، قلم های اطلاعاتی به صورت برخط امکان تبادل اطلاعات با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان ثبت احوال كشور، وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی را ایجاد می‌کند.

حسن زاده اظهار کرد: بروزرسانی تعرفه های دفاتر رسمی امکان حفظ حقوق سران دفاتر ازدواج و طلاق را به وجود می‌آورد و این تعرفه توسط رئیس قوه قضاییه هر دو سال یکبار تعریف می شود البته بر طبق ماده ۲۶ نظام نامه دفاتر ازدواج و طلاق امکان اصلاح تعرفه و تفویض به رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک از سوی ریاست قوه قضاییه وجود دارد.

سرپرست اداره کل پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی بیان کرد: از جمله ویژگی های دیگر این نظام نامه دفاتر ازدواج و طلاق این است که در گذشته بسیاری از کارکنان دولتی ( قراردادی، پیمانی، رسمی) خارج از ساعات اداری در دفاتر مشغول به کار بودند در حالی که بر طبق نظام نامه جدید هرگونه انتصاب کارمندان دولتی و کسانی که از سازمان اداری استخدامی کد کارمند ایران را دارند مجاز به دریافت پروانه ثبت ازدواج و طلاق نیستند.

وی افزود: این مقررات در نظام نامه دفاتر ازدواج و طلاق با توجه به اصل ۱۴۱ قانون اساسی و قانون منع تصدی بیش از یک شغل، پیش بینی شده است.

حسن زاده درباره شرایط انتخاب سردفتران، اظهار کرد: در این نظام نامه شرایط خوبی از لحاظ علمی و تجربی برای سردفتر در نظر گرفته شده متقاضیان سردفتری باید دارای مدرک کارشناسی در رشته های حقوق، علوم ثبتی، علوم قضایی، الهيات و معارف اسلامی همچنین دارندگان مدرک سطح یک حوزه به شرط دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی در یکی از رشته های ادبیات( زبان فارسی یا عربی )، علوم قرآنی و الهیات و معارف اسلامی باشند.

وی در ادامه گفت: متقاضیان حتما باید متاهل و دارای شرایط سنی حداقل ۲۶ و حداکثر ۵۰ سال بوده همچنین کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت نظام وظیفه‌ عمومی را داشته باشند.

سرپرست اداره کل پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی بیان کرد : برای اهل سنت و غیرشیعه نیز دفاتر اختصاصی در نظر گرفته شده تا به راحتی بر طبق احکام شرعی نسبت به ثبت ازدواج و طلاق اقدام کنند.

حسن زاده در خصوص فصل سوم نظام نامه اظهار کرد: دفاتر ثبت ازدواج و طلاق می توانند در دو موضوع بحث انواع ازدواج (دائم و موقت) و بحث طلاق انجام وظیفه کند بنابراین رونوشت اسناد رسمی و قراردادها را نمی‌تواند مورد لحاظ قرار دهد.

وی در توضیح فصل چهارم این نظام نامه، عنوان کرد: تخلفات سردفتران بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است بیشترین تخلفات سردفتران ممکن است به نحوه نگارش، گرفتن تعرفه خارج از عرف و درج ثبت ازدواج و طلاق به صورت غیر واقعی باشد بنابراین سازمان ثبت اسناد و املاک می تواند با توجه به ادارات تخصصی و دادستان انتظامی که در این حوزه دارد نسبت به انفصال سردفتر و در صورت نیاز معرفی به مراجع قضایی اقدام ‌کند.

نظامنامه دفاتر ازدواج و طلاق را از اینجا بخوانید.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا