اقتصاد

نفت آخرین روز کاری سال را مثبت به پایان برد/ افت 20 درصدی قیمت نفت در بازار جهانی در 2020

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از رویترز، در آخرین معاملات سال 2020 قیمت نفت با 17 سنت افزایش 51.8 دلار قیمت‌گذاری شد اما علیرغم این رشد قیمت این حامل مهم انرژی نسبت به ابتدای سال 2020، بالغ بر 20 درصد کاهش را تجربه کرده است.

در واقع شیوع ویروس کرونا و متعاقباً اعمال قرنطینه‌های سراسری در بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان به کاهش انجام فعالیت‌های اقتصادی منجر شده و نهایتاً قیمت نفت در بازار جهانی را پایین کشید.

علیرغم پایین بودن قیمت نفت نسبت به ابتدای سال اما نسبت به ماه آوریل شاهد رشد حدود دو برابری قیمت نفت در بازار جهانی بوده‌ایم.

اخبار مربوط به ساخت ویروس کرونا هم در سه ماهه پایانی سال 2020 باعث شد تا شاهد رشد قیمت نفت در بازار جهانی باشیم و نهایتاً قیمت طلای سیاه به بالاترین میزان در 10 ماه گذشته برسد.

نفت برنت نسبت به ابتدای سال جاری کاهش 21.5 درصدی قیمت را داشته و قیمت نفت آمریکا هم 20.5 درصد پایین آمده است. در آوریل سال جاری سقوط تقاضای نفت در بازار جهانی در کنار بالا گرفتن اختلاف بین روسیه و عربستان و تصمیم دو کشور برای عرضه حداکثری نفت به بازار جهانی باعث شد تا قیمت نفت سقوط سنگینی را تجربه کند.

قیمت نفت آمریکا در این برهه حتی به منفی 40.32 دلار رسید و قیمت نفت برنت هم به 15.98 دلار در هر بشکه کاهش یافت که از سال 1999 تا کنون بی‌سابقه بوده است.

انتهای پیام/لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا