سیاست

نماینده لارستان: خنثی‌سازی تحریم‌ها نیازمند تعامل با کشورهای دوست است – خبر نیوز


رئیس کمیته نفت و انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: خنثی سازی تحریم ها نیازمند همکاری، تعامل و ایجاد فضای دوستی با همه کشورهای دوست در سطح منطقه و جهان است.

حسین حسین زاده که بهمراه وزیر نفت و هیئتی از کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به کشورهای آمریکای لاتین طی هفته گذشته سفر کرده بود به برخی دستاوردها و جزئیات این سفر مهم اقتصادی و ضرورت تعامل و همکاری های نفتی و چندجانبه با این کشورها را تشریح کرده است.

نماینده لارستان، گراش، خنج، اوز و جویم در مجلس بیان کرد: در این سفر با آقایان «نیکولاس مادورو»، «میگل دایاز-کانل» و «دانیل اورتگا» روسای جمهور کشورهای ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه دیدار و گفتگو کردیم. آن‌ها در این دیدارها نسبت به مردم ایران، نظام جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب ابراز لطف داشتند. مادورو به نقش اثرگذار سردار شهید سلیمانی در برقراری امنیت در غرب آسیا نیز اشاره کرد و این شهید بزرگوار را ستود.

حسین‌زاده گفت: در این سفر همچنین دیدارهایی با وزرای نفت و انرژی، امور خارجه و اقتصاد این کشورها داشتیم و در خصوص همکاری‌های چندجانبه در حوزه‌های نفت و انرژی، بانک و بیمه، کشاورزی، تبادل دانش فنی و… گفتگو کردیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی اظهار کرد: در سفر به نیکاراگوئه با رئیس مجلس ملی آن کشور و رئیس و اعضای کمیسیون انرژی دیدار و گفتگو کردیم و اعلام داشتیم که مجلس ایران آماده است تا تجربیات خود را در راستای توسعه روابط بین‌المجالس و تقویت فعالیت پارلمانی بین ایران و کشور نیکاراگوئه در اختیار قرار دهد و زمینه افزایش همکاری‌ها را فراهم سازد.

وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌هایی نیز در حوزه‌های اقتصادی و انرژی بین ایران و سه کشور به امضا رسید، عنوان کرد: ایران و کشورهای ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه تحت تحریم‌های آمریکا هستند و این کشورها با همکاری‌های مشترک می‌توانند بر تحریم‌ها غلبه یابند.

رئیس کمیته نفت مجلس افزود: در راستای گسترش همکاری‌های نفتی همچنین بازدیدهایی نیز از میادین نفتی، تاسیسات و پالایشگاه‌های این کشورها از جمله پالایشگاه پاراگوانا ونزوئلا داشتیم. کشور ونزوئلا بزرگترین ذخیره نفتی در اوپک و جهان را داراست و باتوجه به ظرفیت‌های پالایشگاهی که این کشور دارد، می‌توان پالایش فراسرزمینی در ونزوئلا انجام داد و عرضه بیشتری در بازار جهانی داشته باشیم.

وی گفت: ایران می‌تواند در زمینه صادرات نفت به کوبا نیز ایفای نقش کند. سرمایه‌گذاری در بخش انرژی در کوبا می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای کشورمان باشد.

وی بیان کرد: با روی کار آمدن دولت جدید در نیکاراگوئه نیز ارتباطات دو کشور افزایش یافته و توافقاتی در بخش‌های مختلف اقتصادی اعم از دارو، علوم و تکنولوژی و صنعت صورت گرفته که ایران آماده است در حوزه نفت و انرژی با نیکاراگوئه همکاری داشته باشد.

حسین زاده یادآور شد: یکی از سیاست های راهبردی ایران ارتباط و تعال مثبت با کشورهای مختلف به ویژه در حوزه فعال سازی دیپلماسی نفت و انرژی است که به خوبی در دولت سیزدهم در حال اجراست و دستاوردها و اقدامات قابل توجهی تاکنون نیز داشته است.

او ابرازامیدواری کرد که باید سهم فروش نفت ایران در بازارهای جهانی را به بیش از سه تا چهار میلیون بشکه برسانیم تا بتوانیم آسیب‌پذیری ناشی از تحریم را کمتر کنیم .

امضای ۸ قرارداد و تفاهم‌نامه در ۵ محور

 در مجموع در جریان سفر وزیر نفت و هیات همراه به کشورهای آمریکای لاتین در پنج محور قرارداد و تفاهم‌نامه بین ایران ونزوئلا و نیکاراگوئه امضا شد که شامل توسعه و تولید از میادین نفت و گاز، ارتقا و نوسازی پالایشگاه‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌های پالایشگاهی، آموزش نیروی انسانی و کارشناسی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صدور خدمات فنی-مهندسی و انتقال تکنولوژی و توسعه بازارهای صادراتی نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی است.

بر اساس آنچه که وزارت نفت ایران اعلام رده است، در سفر وزیر نفت ۴ تفاهم‌نامه و ۲ قرارداد در حوزه نفت و ۲ تفاهم‌نامه نیز در حوزه کشاورزی بین ایران و ونزوئلا و نیکاراگوئه منعقد شد.

 


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا